در ماه چقدر وزن کم کنیم؟ | کاهش وزن مجاز در یک ماه

معمولاً افرادی که رژیم می گیرند، دوست دارند خیلی سریع وزن کم کنند و به وزن هدف خود برسند. اما کاهش وزن اصولی بسیار مهم است؛ به طوری که هر ماه باید فقط یک مقدار مجاز وزن کم کرد. در غیر این صورت، فرد دچار عوارض خطرناکی خواهد شد. اما در هر یک ماه، چقدر وزن می توان کم کرد؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا با میزان کاهش وزن مجاز در یک ماه آشنا شویم.

کاهش وزن مجاز در یک ماه

در یک ماه چقدر وزن کم کنیم؟

پاسخ دقیق این سؤال به جثه فرد بستگی دارد؛ زیرا افرادی با جثه بزرگتر معمولاً می توانند وزن بیشتری کم کنند. اما به طور کلی، کاهش وزن ایمن در یک ماه حدود 2 تا 4 کیلوگرم است. برخی از افراد ممکن است در ماه های ابتدایی رژیم خود بیشتر از این مقدار وزن کم کنند؛ اما این اتفاق معمولاً در اثر کاهش آب بدن رخ می دهد؛ نه چربی سوزی.

اگر در ماه بیشتر از مقدار مجاز وزن کم کنیم چه اتفاقی می افتد؟

بررسی نوسانات وزنی بدن، بسیار پیچیده تر از شمارش کالری است. در نظر بگیرید که 2 فنجان آب حدود نیم کیلوگرم وزن دارد و بیشتر افراد فقط با رفتن به دستشویی وزن کم می کنند. وزن بدن از ماهیچه، چربی، استخوان، آب، بافت، اندام و … تشکیل شده است.

در واقع کاهش وزن ثابت است؛ اما عدد روی ترازو نمی تواند به شما بگوید وزنی که از دست می دهید آب، ماهیچه یا چربی است. اگرچه رژیم های غذایی سخت می توانند به کاهش وزن سریع کمک کنند، اما ممکن است به جای چربی سوزی، آب بدن را کاهش دهند یا عضله سوزی کنند.

در نتیجه، متابولیسم بدن‌تان خراب می شود. اگر در یک ماه بیش از 4 گیلوگرم وزن کم کنید، به احتمال زیاد بعد از قطع رژیم دوباره وزن‌ اضافه خواهید کرد. همچنین، کاهش وزن خیلی سریع به این معناست که سبک تغذیه و ورزشتان بیش از حد سخت گیرانه است.

این نوع سبک زندگی ناسالم است و به متابولیسم بدن آسیب طولانی مدت می زند. در نتیجه، نه تنها توانایی شما برای کاهش وزن در آینده کاهش می یابد، بلکه بدن مجبور می شود از جای دیگری انرژی خود را تأمین کند. غذا منبع اصلی انرژی بدن است. اگر به اندازه کافی غذا نخورید، بدن ماهیچه ها را تجزیه می کند.

هرچه عضله بیشتری از دست بدهید، کالری کمتری می سوزانید و در نتیجه متابولیسم شما کاهش می یابد. پس کاهش وزن سریع معمولاً ایمن نیست؛ زیرا می تواند منجر به پرخوری و ذخیره بیشتر چربی شود. به همین دلیل است که بعد از قطع رژیم های سخت، دوباره اضافه وزن پیدا می کنید.

کلام آخر

اگرچه امکان کاهش وزن زیادی در طول یک ماه وجود دارد، اما پزشکان ما را از آن منع می کنند. رژیم های غذایی سخت و ورزش های بیش از حد سنگین نه تنها باعث می شوند بعد از مدتی دوباره وزن اضافه کنید، بلکه عوارض جبران ناپذیری برای متابولیسم بدن خواهند داشت. بنابراین، توصیه می شود هر ماه فقط 2 تا 4 کیلوگرم وزن کم کنید.

منبع: eatingwell

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *