هندوانه برای دیابت : آیا هندوانه برای بیماران دیابتی ضرر دارد؟

هندوانه یک میوه تابستانی خوشمزه است که قند طبیعی زیادی دارد. افراد مبتلا به دیابت باید در مصرف مواد غذایی دقت کنند؛ تا سطح قند خون خود را ثابت نگه داشته و از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری کنند. به همین دلیل، این سؤال برای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت پیش می آید که آیا مصرف هندوانه برای دیابت مضر است یا خیر؟

در این مقاله از مجله زیبا بمان، خواهیم دید که هندوانه چه فواید و مضراتی برای دیابتی ها دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

هندوانه برای دیابتی ها

آیا هندوانه برای دیابت مضر است؟

شاخص گلیسمی نقش مهمی در تعیین تأثیر غذاها بر سطح قند (گلوکز) خون دارد. شاخص گلیسمی، معیاری است که سرعت ورود قند از غذا به جریان خون را اندازه گیری می کند. هرچه این فرآیند سریع تر باشد، احتمال افزایش قند خون در فرد افزایش می یابد.

شاخص گلیسمی به هر غذا نمره ای بین 0 تا 100 اختصاص می دهد. هر چه این عدد بیشتر باشد، سرعت ورود قند به جریان خون بیشتر می شود. هندوانه دارای شاخص گلیسمی حدود 72 است. مواد غذایی با شاخص گلیسمی 70 یا بالاتر، دارای شاخص گلیسمی بالا محسوب می شوند.

با این حال، به دلیل وجود درصد بالایی از آب در هندوانه، این میوه دارای بار گلیسمی 5 در هر 120 گرم محسوب می شود. به عبارت دیگر، اگرچه هندوانه شاخص گلیسمی بالایی دارد، اما بار گلیسمی آن پایین است. به این معنا که پس از مصرف، تأثیر کمی بر سطح قند خون خواهد داشت.

افراد مبتلا به دیابت می توانند هندوانه را با غذاهایی که سرشار از چربی های سالم، فیبر و پروتئین هستند، مانند آجیل، میل کنند. این ترکیب از مواد مغذی می تواند به فرد کمک کند تا برای مدت طولانی تری احساس سیری کرده و سرعت جذب قند را در جریان خون کاهش دهد.

هندوانه چقدر قند دارد؟

هندوانه حاوی 17/7 گرم قند در یک برش 286 گرمی است. مقدار قندی که یک فرد از مصرف هندوانه دریافت می کند با توجه به اندازه آن متفاوت خواهد بود.

هندوانه چه فوایدی دارد؟

هندوانه سرشار از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است، از جمله:

 • ویتامین A
 • ویتامین B1 و B6
 • ویتامین C
 • پتاسیم
 • منیزیم
 • فیبر
 • آهن
 • کلسیم
 • لیکوپن

ویتامین A به حفظ عملکرد صحیح قلب، کلیه ها و ریه ها کمک می کند. همچنین از سلامت چشم محافظت می کند.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند. یک سیستم ایمنی قوی، می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و عفونت ها را کاهش دهد و حتی ممکن است به پیشگیری از انواع خاصی از سرطان کمک کند.

پتاسیم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند.

در نهایت، هندوانه همچنین حاوی یک اسید آمینه غیر ضروری به نام سیترولین است که طبق نتایج یک پژوهش انجام شده در سال 2018، می تواند به بهبود فشار خون و بهبود سوخت و ساز بدن کمک کند.

بهترین راه برای مصرف هندوانه در بیماری دیابت چیست؟

اگر افراد مبتلا به دیابت تمایل به مصرف هندوانه داشته باشند، بهتر است آن را در کنار چربی های مغذی (مانند آجیل) و پروتئین مصرف کنند. چربی و پروتئین، به کاهش سرعت جذب قند در جریان خون کمک می کنند. این امر می تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بسیار مفید باشد.

مانند سایر میوه ها، بهتر است هندوانه را بدون قند افزوده و به شکل سالم و طبیعی مصرف کنید. از مصرف آب هندوانه تا حد امکان پرهیز کنید.

دیابتی ها باید از مصرف هندوانه با سایر غذاهای دارای شاخص گلیسمی بالا خودداری کند.

کلام آخر

به طور کلی، هندوانه برای افراد مبتلا به دیابت بی خطر است؛ در صورتی که در حد اعتدال مصرف شود. با این حال، بهتر است هندوانه و سایر میوه های دارای شاخص گلیسمی بالا را در کنار غذاهایی که حاوی مقدار زیادی چربی مغذی، فیبر و پروتئین هستند، مصرف کنید.

منبع: medicalnewstoday

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *