تنگ کردن واژن با عمل واژینوپلاستی چگونه است؟ | عوارض و مراقبت ها

واژینوپلاستی نوعی جراحی جوانسازی واژن است که سستی و شل‌شدگی کانال واژن و ناحیه خارجی آن را برطرف می‌کند. از آنجایی که این جراحی باعث بازیابی قدرت انقباض عضلات واژن می‌شود، به آن عمل تنگ کردن واژن نیز می‌گویند. زایمان و افزایش سن مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند باعث شل‌شدگی یا اصطلاحاً گشاد شدن واژن شوند. به همین دلیل تعداد زیادی از مادران و بانوان میانسال به جراحی واژینوپلاستی روی می‌آورند.

اما تنگ کردن واژن با جراحی واژینوپلاستی چگونه است؟ در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان نحوه انجام، عوارض و مراقبت های بعد از عمل واژینوپلاستی را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

عمل جراحی واژینوپلاستی برای تنگ کردن واژن

جراحی واژینوپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفتیم، عمل تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی نوعی جراحی برای جوانسازی و ترمیم کانال واژن و ناحیه خارجی آن است. این جراحی برای افرادی که در اثر زایمان، افزایش سن و بیماری‌هایی مانند سندرم هایپرموبیلیتی خوش‌خیم دچار کشش شدید و شل‌شدگی عضلات واژن شده‌اند بسیار موثر عمل می‌کند؛ چرا که قابلیت انقباض را به عضلات برگردانده و واژن را تنگ‌تر‌ می‌کند. اما چگونه؟

در واقع، عمل واژینوپلاستی عضلات از هم‌گسیخته را دوباره کنار هم قرار می‌دهد. همچنین پوست و مخاط اضافی را از قسمت پشتی واژن برداشته و علاوه بر تنگ کردن واژن، ظاهر آن را نیز زیباتر می‌کند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند این عمل را به طور همزمان با جراحی لابیاپلاستی انجام دهند. لابیاپلاستی یکی دیگر از جراحی‌های جوانسازی واژن است که با کوچک‌تر کردن لبه‌های داخلی واژن، ظاهر ناحیه تناسلی را زیباتر می‌کند.

به طور کلی، واژینوپلاستی را می‌توان هم با بی‌حسی موضعی و هم با بیهوشی عمومی انجام داد. انتخاب هر یک از این روش‌ها بستگی به نظر جراح و شرایط جسمانی بیمار خواهد داشت.  بعد از اعمال بی‌حسی موضعی یا بیهوش کردن بیمار، جراحی طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. ابتدا میزان شل بودن واژن بررسی می‌شود تا جراح بتواند واژن را به اندازه کافی تنگ کرده و پوست اضافه آن را خارج کند.
 2. پس از اتمام اندازه‌گیری، عضلات سست درون کانال واژن و ناحیه خارجی آن به کمک ابزار مخصوص جراحی سفت می‌شوند. معمولاً این عمل به کمک روشی مانند بخیه زدن صورت می‌گیرد.
 3. بعد از سفت کردن عضلات، جراح از ابزار مخصوص استفاده می‌کند تا پوست و بافت اضافه را از واژن خارج کند.
 4. در نهایت، بعد از تنگ کردن واژن به میزان مشخص‌شده، پوست ناحیه واژن بخیه زده می‌شود.

نتیجه این عمل معمولاً بسیار رضایت‌بخش است؛ چرا که واژن تنگ‌تر،جوان‌تر و حتی زیباتر می‌شود، بدون اینکه هیچگونه جای زخم واضح روی ناحیه تناسلی باقی بماند. این جراحی علاوه بر افزایش اعتماد به نفس افراد، در بسیاری از موارد رضایت‌مندی آن‌ها از روابط جنسی را نیز افزایش می‌دهد.

عوارض تنگ کردن واژن با عمل واژینوپلاستی چیست؟

در صورتی که برای انجام عمل واژینو پلاستی به جراحان معتبر و ماهر مراجعه کنید و همچنین مراقبت‌های بعد از عمل را به خوبی رعایت کنید، احتمال اینکه دچار عوارض جانبی جدی و دائمی ناشی از جراحی شوید بسیار کم خواهد بود. به طور کلی، دوره نقاهت جراحی واژینوپلاستی می‌تواند با مواردی مانند درد، تورم، کبودی، خونریزی خفیف و … همراه باشد؛ اما همه این علائم موقتی بوده و رفع خواهند شد.

عوارض جدی‌تر و گاهاً دائمی این جراحی شامل موارد زیر است:

 • عفونت
 • ایجاد تغییر دائمی در میزان حساسیت واژن
 • درد طولانی مدت
 • ماندن جای زخم
 • بروز واکنش آلرژیک نسبت به مواد بیهوشی

در صورتی که با علائم عفونت (مانند خروج چرک، تورم غیرعادی، تب و …) مواجه شدید لازم است فوراً به پزشک مراجعه کنید.

بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که قبل از انجام عمل تنگ کردن واژن درباره بهترین جراحان شهر خود پرس و جو کنید. بعلاوه، توصیه می‌کنیم قبل از رفتن زیر تیغ جراحی درباره شرایط بدنی خود با جراح مشورت کنید. هر آنچه که جراح لازم است بداند را به او بگویید؛ بدون اینکه خجالت بکشید. این کار می‌تواند از بروز برخی عوارض ناخواسته جلوگیری کند.

مراقبت های بعد از عمل واژینوپلاستی تنگ کردن واژن کدامند؟

به طور معمول، دوره بهبودی بعد از عمل واژینوپلاستی چیزی حدود 1 الی 2 هفته است. توصیه می‌کنیم 1 هفته مرخصی تحصیلی یا شغلی بگیرید تا بتوانید دوره بهبودی را به خوبی پشت سر بگذارید. همچنین لازم است نکات زیر را رعایت کنید:

 • احتمالاً حدود 48 ساعت اول پس از جراحی درد خواهید داشت. لازم است برای تسکین درد از داروهای تجویزشده توسط پزشک استفاده کنید.
 • حداکثر تا 8 هفته بعد از عمل تنگ کردن واژن باید از استفاده از تامپون و برقرار کردن رابطه جنسی خودداری کنید.
 • حدود 1 یا 2 روز بعد از انجام جراحی می‌توانید دوش بگیرید.
 • بهداشت ناحیه تناسلی را رعایت کنید؛ اما برای تمیز کردن واژن چیزی را وارد آن نکنید.

اگر جراح علاوه بر موارد بالا نکات دیگری را هم به شما گوشزد کرد، حتماً آن‌ها را رعایت کنید. انجام مراقبت‌های بعد از عمل اهمیت زیادی دارد؛ چرا که باعث می‌شود با عوارض خطرناک رو به رو نشوید و علاوه بر آن، از عمل تنگ کردن واژن با واژینوپلاستی نتیجه خوبی بگیرید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.