انواع سوختگی دست به همراه روش های درمان خانگی آن

سوخنگی دست

سوختگی دست آسیبی است که به پوست دست وارد می شود و می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. گرما ، برق ، مواد شیمیایی و پرتو تنها بخشی از دلایل بوجود امدن سوختگی هستند.سوختگی ها باعث قرمزی و درد در ناحیه ایجاد شده می شوند که بر اساس سطح درد می توان ان ها را به 3 گروه تقسیم نمود.

گروه اول: در این نوع سوختگی که با نام سوختگی درجه یک شناخته می شود سطح بیرونی پوست مورد سوختگی قرار می گیرد. این لایه که اپیدرم نامیده می شود تحت تاثیر سوختگی قرمز شده و درد به همراه دارد.

گروه دوم: در دومین گروه از سوختگی ها سطح میانی پوست مورد آسیب قرار می گیرد. یعنی علاوه بر سطح بیرونی پوست ، سطح میانی پوست نیز تحت تاثیر عامل سوختگی صدمه می بیند.

گروه سوم: گروه سوم از سوختگی ها درواقع جدی ترین سوختگی های ممکن هستند. در این نوع سوختگی سطح زیر جلدی پوست باعث آسیب می شود که مواردی ازجمله عروق خونی ، استخوان ها و عضلات در این سطح قرار دارند.

برای درمان سوختگی دست باید گفت که سوختگی های گروه اول و دوم در منزل ممکن هستند. اما برای درمان سوختگی های گروه دوم در وضعیت بسیار جدی و گروه سوم حتما باید به بیمارستان مراجعه کنید. سوختگی های گروه سوم بسیار جدی هستند و در صورت مراقبت نا صحیح می توانند جان فرد را به خطر بیاندازند.

چه کسانی در معرض سوختگی دست قرار دارند؟

سوختگی دست برای تمام افراد جامعه ممکن است پیش بیاید از این رو تمام افراد در معرض سوختگی قراردارند.اما گروه های سنی پایین به ویژه کودکانی که تازه شروع به راه رفتن می کنند بیش تر در معرض خطر هستند. این افراد به دلیل حس کنجکاوی که دارند باید بیشتر مورد مراقبت پدر و مادر قرار گیرند.

بعد از کودکان افراد داری دیابت در معرض خطر جدی تری هستند. اغلب افراد داری دیابت به دلیل کاهش حس لامسه توسط وسایل حرارتی مورد سوختگی قرار می گیرند. در فصول سرد که زمان استفاده از شوفاژ یا بخاری است حتما باید دقت داشته باشید که افراد داری دیابت خود را بیش از حد به بخاری یا شوفاز نزدیک نکنند. این کار ممکن است منجر به سوختگی انها شود. همچنین هنگام سوار شدن به موتور سیکلت حتما باید دقت داشته باشید که پای آن ها توسط اگزوز مورد سوختگی قرار نگیرد.

درمان سوختگی دست

درمان های خانگی برای بهبود سوختگی دست

همان طور که قبلا نیز گفته شده برای درمان سوختگی های گروه اول و یا حتی گروه دوم در صورتی که میزان آسیب دیدگی خیلی جدی نباشد می توان از درمان های خانگی استفاده نمود. البته مراجعه به پزشک و انجام درمان زیر نظر وی همیشه بهترین کار می باشد. در ادامه چند درمان ساده را برای شما خواهیم گفت که می تواند به صورت خانگی به شما کمک کند.

سیب زمینی

سیب زمینی خام به دلیل داشتن خواص تسکین دهنده به عنوان یک مانع در مقابل تحریک شدن پوست قرار می گیرد. از همین رو می تواند احتمال ایجاد تاول را بعد از سوختگی کاهش دهد. درصورتی که به سوختی سطحی در دست خود دچار شدید می توانید از سیب زمینی برای کاهش درد و تسکین آن استفاده کنید.

برای استفاده از سیب زمینی برای درمان لازم است ابتدا یک سیب زمینی خام را پوست کنده و سپس آن را به صورت نازک لایه لایه برش دهید.

در مرحله بعدی برش ایجاد شده را روی قسمت سوخته گذاشته و به ارامی مالش دهید. حتما توجه داشته باشید که قرار نیست فشار زیادی وارد کنید. با این کار آب موجود در سیب زمینی بر روی پوست شما روان می شود. اجازه دهید این روند برای چند دقیقه ادامه داشته باشد تا قسمت سوخته شده توسط آب سیب زمینی ها شسته شود. درصورتی که این روش درمانی را سریعا بعد از انجام سوختگی انجام دهید تاثیر بیشتری خواهد داشت.

اگر با یک بار انجام احساس کردید برای بهبود کامل تر نیاز به تکرار درمان وجود دارد می توانید این کار را در فواصل زمانی مختلف تکرار کنید.

آب سرد

آب سرد ازجمله معروف ترین درمان هایی می باشد که اغلب ما بعد از مواجهه با سوختگی ان را انتاب می کنیم.آب سرد از گسترش سوختگی جلوگیری می کند و باعث کاهش دمای قسمت سوخته می شود. برای انجام این روش درمانی لازم است بعد از سوختگی دستتان را به مدت 10 الی 15 دقیقه زیر شیر آب سرد بگیرید یا اینکه از کمپرس سرد استفاده کنید. هرگز فراموش نکنید که استفاده از یخ به جای کمپرس سرد می تواند به بافت های ظریف دست شما صدمه وارد کند.

چای کیسه ای

چای سیاه از دیگر راه های درمان سوختگی دست شما به شمار می رود که می تواند در درمان هرچه زودتر ان کمکتان کند.وجود اسید تانیک در چای سیاه به شما کمک می کند که گرما را از سوختگی بیرون کشیده و درد آن را کاهش دهید . برای استفاده از چای سیاه در درمان سوختگی2 راه وجود دارد.

روش اول : در این روش باید ابتدا 3 کیسه چای را درون یک لیوان آب سرد قرارداده و اجازه دهید خوب خیس بخورند. سپس این کیسه ها را بر روی قسمت های آسیب دیده قرار دهید.

روش دوم: برای انجام این روش لازم است سه الی چهار کیسه چای سیاه را درون یک ظرف قرار دهید. سپس چند برگ نعنای تازه و چند لیوان اب جوش به ان اضافه کنید. سپس ترکیب بوجود امده را خوب هم بزنید.در نهایت اجازه دهید تا کمی دمای ان پایین بیاید.سپس ترکیب بدست امده را به کمک یه تکه پارچه یا کمی پنبه روی قسمت سوخته شده بمالید.

درمان سوختگی دست

عسل

عسل به دلیل داشتن خواص ضد عفونی کننده در درمان زخم ها به وفور استفاده می شود. از همین جهت در تسکین درد های سوختگی دستتان می توانید از عسل استفاده کنید. قرار دادن عسل بر روی زخم باعث می شود منطقه سوخته شده پاکسازی شده و درمان ان سریع تر انجام شود.

برای استفاده از عسل در درمان سوختگی دست می توانید هم به صورت مستقیم آن را روی قسمت سوخته شده قرار دهید. یا اینکه ان را بر روی گاز پانسمان قرارداده و بر روی سوختگی بگذارید. حتما توجه داشته باشید که پانسمان را به صورت مرتب هر 3 یا 4 روز یکبار تعویض کنید تا بهبود شما با سرعت بیشتری انجام شود.

پیاز

آب پیازگوگرد و کوئرستین موجود در آب پیاز باعث می شود سوختگی دست شما سریع تر بهبود یابد همچنین از تشکیل تاول نیز جلوگیری شود.برای استفاده از آب پیاز به عنوان راه درمانی لازم است مراحل زیر را به دقت انجام دهید.

 • ابتدا یک پیاز را پوست کنده و خرد نمایید
 • پیازهای خرد شده را خوب له نمایید تاآب انها خارج شود.
 • آب پیازبدست امده را روی زخم بریزید و ان را مالش دهید. حتما توجه داشته باشید که از آب پیاز تازه برای درمان سوختگی دست استفاده کنید. پیاز مدتی که از پوست کندن ان بگذر خواص خود را از دست می هد.
 • سعی کنید این درمان را در طول روز برای چند مرتبه تکرار کنید. پیشنهاد می شود برای هر دفعه یک پیاز نسبتا کوچک انتخاب کنید تا در هر مرحله تکرار از آب پیاز تازه استفاده کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا همواره یکی از بهترین درمان های سوختگی دست می باشد. این گیاه از دیرباز تا کنون هنگام درمان سوختگی به کار گرفته میشود.روش درمان به کمک آلوئه ورا به شکل زیر است:

 • ابتدا قسمت سوخته شده را به کمک آب سرد شستشو دهید.
 • یک یا دو برگ آلوئه ورا را برداشته و ان ها را فشار دهید تا ژل موجود در ان استخراج شود.
 • ژل بدست امده را بر روی قسمت سوخته شده به صورت مستقیم قرار دهید.
 • اجازه دهید برای مدتی ژل بر روی قمت سوخته شده قرار گیرد چراکه موجب خنک شدن و تسهیل در روند بهبود می گردد. درصورتی که به برگ آلوئه ورای تازه دسترسی ندارید می توانید از داروخانه کرمی تهیه کنید که در ان از عصاره الوئه ورا استفاده شده است. سپس این کرم را برروی دست خود بمالید.

لازم است شما این فرایند را در طول روز چندبار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

ماست

به عنوان آخرین روش درمان خانگی برای سوختگی های دست قرار است ماست را به شما معرفی کنیم. ماست همواره یکی از قدیمی ترین پادرهر ها ئدردرمان سوختگ یمحسوب میشده. به دلی خواص خنک کننده موجود در ماست کمک می کند که پوست شما خنک شده و به سرعت درد دران کاهش یابد.

درصورتی که تمایل دارید از ماست برای درمان سوختگی دست خودتان استفاده کنید لازم است این مراحل را انجام دهید.

 • مقداری ماست بر روی قسمت سوخته شده دست خود بمالید
 • اجازه دهید مدتی ماست بر روی بخش اسیب دیده باقی بماند. (پیشنهاد میشود این زمان بین 15 الی 20 دقیقه باشد)
 •  سپس دست خود را با آب بشویید

درنهایت پیشنهاد می کنیم از ماست ساده برای درمان استفاده کنید. از طرفی تکرار چندباره این روند در طول روز برای درمان الزامی است.در این مطلب سعی کردی علاوه بر معرفی روش های سوختگی چند راه درمان خانگی برای بهبود سوختگی های دستتان نیز ارائه کنیم .همواره در نظر داشته باشید که مراجعه به پزشک و انجام روند درمان زیر نظر وی بهترین و عاقلانه ترین کار می باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *