آشنایی با انواع جراحی معده برای لاغری

جراحی کاهش وزن به عنوان جراحی چاقی و متابولیک نیز شناخته می‌شود. این عمل‌ها علاوه بر توانایی خود در درمان چاقی، در درمان دیابت، فشار خون بالا، آپنه خواب و کلسترول بالا و بسیاری از بیماری‌های دیگر بسیار مؤثر هستند. انواع جراحی معده همچنین توانایی جلوگیری از مشکلات سلامتی آینده را دارند. این مزایا به بیماران مبتلا به چاقی که انتخاب می‌کنند تحت درمان قرار گیرند، اجازه می‌دهد تا از کیفیت زندگی بهتر و طول عمر بیشتری برخوردار شوند.
اعمال متابولیک و چاقی امروزی در طول چندین دهه اصلاح شده است و یکی از بهترین درمان‌های مطالعه شده در پزشکی مدرن است. آن‌ها با برش‌های کوچک با استفاده از تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی (جراحی لاپاراسکوپی و روباتیک) انجام می‌شوند. این پیشرفت‌ها به بیماران اجازه می‌دهد تا تجربه کلی بهتری با درد کمتر، عوارض کمتر، بستری کوتاه‌تر در بیمارستان و بهبودی سریع‌تر داشته باشند. این عمل‌ها بسیار ایمن هستند و عوارض کمی دارند. در ادامه انواع جراحی معده برای لاغری را بررسی کرده و توضیح خواهیم داد.

انواع جراحی معده برای لاغری

چند نوع جراحی معده وجود دارد؟

هدف از این عمل‌ها اصلاح معده و روده برای درمان چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن است. این عمل‌ها ممکن است معده را کوچک‌تر کند و همچنین بخشی از روده را دور بزند. این منجر به مصرف کمتر غذا می‌شود. و نحوه جذب غذا را برای انرژی توسط بدن تغییر می‌دهد و در نتیجه باعث کاهش گرسنگی و افزایش سیری می‌شود. این روش‌ها توانایی بدن برای رسیدن به وزن مناسب را بهبود می‌بخشند. جراحی معده شامل روش‌های زیر است که در اینجا به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم. این دور روش می‌توانند برای موارد مشابه یا متفاوت استفاده شوند.

اسلیو گاسترکتومی

گاسترکتومی با اسلیو لاپاروسکوپی که اغلب به آن “اسلیو” می‌گویند، با برداشتن تقریباً 80 درصد از معده انجام می‌شود. معده باقی مانده به اندازه و شکل یک موز است.

روش انجام اسلیوگاسترکتومی

معده از اندام‌های اطراف خود آزاد می‌شود. از منگنه‌های جراحی برای برداشتن 80 درصد از معده استفاده می‌شود که آن را بسیار کوچک‌تر می‌کند. معده جدید غذا و مایعات کمتری را در خود نگه می‌دارد و به کاهش مقدار غذا (و کالری) مصرفی کمک می‌کند. با برداشتن بخشی از معده که بیشتر “هورمون گرسنگی” را تولید می‌کند، این جراحی بر متابولیسم تأثیر می‌گذارد. گرسنگی را کاهش می‌دهد، سیری را افزایش می‌دهد و به بدن اجازه می‌دهد تا وزن سالم و همچنین کنترل قند خون را حفظ کند. ماهیت ساده این عمل، آن را بدون عوارض احتمالی ناشی از جراحی بر روی روده کوچک بسیار ایمن می‌کند.

مزایای اسیلوگاسترکتومی

زمان جراحی از نظر فنی ساده و کوتاه‌تر است. می‌تواند در بیماران خاص با شرایط پزشکی پرخطر انجام شود. ممکن است به عنوان اولین قدم برای بیماران مبتلا به چاقی شدید انجام شود. می‌تواند به عنوان پلی برای بای پس معده یا روش‌های SADI-S استفاده شود. کاهش وزن موثر و بهبود شرایط مرتبط با چاقی را همراه خواهد داشت.

معایب جراحی اسیلوگاسترکتومی

این روش غیر قابل برگشت است. ممکن است بدتر شود یا باعث رفلاکس و سوزش قلب شود. تاثیر کمتری بر متابولیسم در مقایسه با روش‌های بای پس دارد.

بای پس معده Roux-en-Y (RYGB)

بای پس معده Roux-en-Y اکنون بیش از 50 سال است که انجام می‌شود. و روش لاپاراسکوپی از سال 1993 بهبود یافته است. این یکی از رایج‌ترین اعمال است و در درمان بسیار موثر است.

جراحی بای پس معده چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا معده به قسمت بالایی (کیسه‌ای) کوچک‌تر تقسیم می‌شود که به اندازه یک تخم مرغ است. قسمت بزرگ‌تر معده دور می‌زند و دیگر غذا را ذخیره یا هضم نمی‌کند. روده کوچک نیز تقسیم شده و به کیسه معده جدید متصل می‌شود تا غذا عبور کند. قسمت روده کوچک که معده بای پس یا بزرگ‌تر را خالی می‌کند تقریباً 3 الی 4 فوت پایین به روده کوچک متصل می‌شود و در نتیجه یک اتصال روده شبیه به شکل حرف Y ایجاد می‌شود. در نهایت اسیدهای معده و آنزیم‌های گوارشی از معده دور زده و قسمت اول روده کوچک با غذایی که خورده می‌شود مخلوط می‌شود.

بای پس معده به روش‌های مختلفی عمل می‌کند. مانند بسیاری از روش‌های چاقی، کیسه معده تازه ایجاد شده کوچک‌تر است و می‌تواند غذای کمتری را در خود نگه دارد، که به این معنی است که کالری کمتری مصرف می‌شود. علاوه بر این، غذا با قسمت اول روده کوچک تماس پیدا نمی‌کند. و این باعث کاهش جذب می‌شود. سیری را افزایش می‌دهد و به بدن اجازه می‌دهد به وزن سالم برسد. و آن را حفظ کند. تأثیر بر هورمون‌ها و سلامت متابولیک اغلب منجر به بهبود دیابت بزرگسالان حتی قبل از کاهش وزن می‌شود. این عمل همچنین به بیماران مبتلا به ریفلاکس کمک می‌کند. و اغلب علائم به سرعت بهبود می‌یابند. همراه با انتخاب غذایی مناسب، بیماران باید از محصولات تنباکو و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن اجتناب کنند.

مزایای جراحی بای پس معده چیست؟

 • کاهش وزن قابل اعتماد و طولانی مدت
 • برای بهبود شرایط مرتبط با چاقی موثر است
 • تکنیک استانداردی است

معایب جراحی بای پس معده

از نظر فنی در مقایسه با اسلیو گاسترکتومی یا نوار معده پیچیده‌تر است.  از عوارض جراحی بای پس معده می‌توان به کمبود ویتامین و مواد معدنی بیشتر از اسلیو گاسترکتومی یا باندینگ معده اشاره کرد. خطر عوارض روده کوچک و انسداد وجود دارد. خطر ایجاد زخم، به ویژه با استفاده از NSAID یا تنباکو وجود دارد. ممکن است باعث سندرم دامپینگ شود.

انواع جراحی معده برای لاغری

نوار معده قابل تنظیم (AGB)

نوار معده قابل تنظیم دستگاهی ساخته شده از سیلیکون است که در اطراف قسمت بالای معده قرار می‌گیرد تا میزان غذای مصرفی فرد را محدود کند. از سال 2001 در ایالات متحده در دسترس است. تأثیر آن بر بیماری‌های مرتبط با چاقی و کاهش وزن طولانی مدت کمتر از سایر روش‌ها است. بنابراین استفاده از آن در دهه گذشته کاهش یافته است.

جراحی نوار معده قابل تنظیم چگونه صورت می‌گیرد؟

این دستگاه در اطراف قسمت بالایی معده قرار می‌گیرد و یک کیسه کوچک در بالای آن ایجاد می‌کند. احساس پری به اندازه دهانه بین کیسه و بقیه قسمت‌های معده بستگی دارد. اندازه دهانه را می‌توان با تزریق مایع از طریق پورت زیر پوست تنظیم کرد. غذا به طور معمول از معده عبور می‌کند، اما با باز شدن کوچک‌تر باند محدود می‌شود. این دارو در برابر دیابت نوع 2 کمتر موفق آمیز است و تأثیرات کمی بر متابولیسم دارد.

مزایای استفاده از نوار معده قابل تنظیم

 • کمترین میزان عوارض در اوایل بعد از جراحی
 • بدون تقسیم معده یا روده
 • بیماران می‌توانند در روز جراحی به خانه بروند
 • در صورت نیاز می‌توان باند را جدا کرد.
 • کم‌ترین خطر کمبود ویتامین و مواد معدنی را دارد.

معایب استفاده از نوار معده قابل تنظیم

ممکن است در طول سال اول به چندین تنظیم و بازدید ماهانه نزد دکتر نیاز داشته باشد. کاهش وزن کندتر و کمتر نسبت به سایر روش‌های جراحی است. خطر حرکت باند (لغزش) یا آسیب به معده در طول زمان (فرسایش) وجود دارد. می‌تواند منجر به مشکلات بلع و بزرگ شدن مری شود.

همه روش‌هایی که در بالا مورد بحث قرار گرفتند توسط انجمن جراحی متابولیک و چاقی تایید شده‌اند و گزینه‌های عالی برای کمک به کاهش وزن سالم و طولانی مدت و بهبود شرایط پزشکی مرتبط با چاقی هستند. در حالی که تمام جراحی‌ها دارای خطراتی هستند، روش‌های چاقی که در مراکز معتبر انجام می‌شوند ایمن هستند و خطر عوارض کمی دارند. پس اگر قصد جراحی کوچک کردن معده را دارید بهتر است این عمل را در یک مرکز مناسب و تحت نظر یک پزشک باتجربه انجام دهید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *