راه برای درمان عفونت ادراری بدون آنتی بیوتیک

باکتری‌ها باعث عفونت دستگاه ادراری (UTIs) می‌شوند، بنابراین پزشکان معمولاً آنها را با آنتی‌بیوتیک درمان می‌کنند. اما آیا درمان عفونت ادراری بدون این داروها امکان‌پذیر است؟ پاسخ به این سؤال مثبت است. در ادامه ما شش راه برای درمان عفونت ادراری بدون آنتی‌بیوتیک را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

درمان عفونت ادراری با زغال اخته

 عفونت ادراری یا UTI چیست؟

UTI یکی از شایع‌ترین عفونت‌های باکتریایی در ایالات متحده است. آنها به‌ویژه در زنان، در اطراف شایع است50%منبع مورد اعتمادکه یکی از آنها را در طول زندگی خود خواهند داشت. UTI ها نیز تمایل به تکرار دارند.

علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش دفعات و فوریت ادرار
 • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
 • تب زیر 101 درجه فارنهایت
 • فشار یا گرفتگی در زیر شکم و کشاله ران
 • تغییر در بو یا رنگ ادرار
 • ادرار کدر، کدر یا خونی

راه‌های درمان عفونت ادراری بدون آنتی‌بیوتیک

تحقیقات از استفاده از برخی درمان‌های خانگی برای UTI پشتیبانی می‌کند و برخی از آنها بخشی از اعمال طب سنتی برای هزاران سال بوده است. برای درمان عفونت ادراری بدون آنتی‌بیوتیک، افراد می‌توانند این روش‌ها را امتحان کنند.

1.هیدراته بمانید

نوشیدن آب کافی می‌تواند به پیشگیری و درمان UTI کمک کند. آب به اندام‌های دستگاه ادراری کمک می‌کند تا مواد زائد را به طور مؤثر از بدن دفع کنند و درعین‌حال مواد مغذی و الکترولیت‌های حیاتی را حفظ کنند.

هیدراته بودن نیز ادرار را رقیق می‌کند و سرعت حرکت آن را در سیستم افزایش می‌دهد و دسترسی باکتری‌ها و عفونت سلول‌های پوشاننده اندام‌های ادراری را سخت‌تر می‌کند.

هیچ توصیه مشخصی در مورد میزان مصرف آب در روز وجود ندارد. نیازهای افراد متفاوت است. بااین‌حال، به طور متوسط، بزرگسالان باید روزانه بین شش تا هشت لیوان آب بنوشند.

2.تکرر ادرار

تکرر ادرار می‌تواند به دفع باکتری‌ها از دستگاه ادراری کمک کند. همچنین مدت زمانی که باکتری‌های موجود در ادرار در معرض سلول‌های دستگاه قرار می‌گیرند را کاهش می‌دهد و خطر اتصال آنها به این سلول‌ها و عفونت آنها را محدود می‌کند.

3.آب زغال اخته بنوشید

آب زغال اخته یکی از شناخته‌شده‌ترین درمان‌های طبیعی برای UTI است. مردم همچنین از آن برای پاک‌کردن سایر عفونت‌ها و تسریع بهبود زخم استفاده می‌کنند.

اثربخشی زغال اخته برای UTI نتایج متفاوتی پیدا کرده است. آب زغال اخته حاوی ترکیباتی است که ممکن است از چسبیدن باکتری اشریشیا کلی به سلول‌های دستگاه ادراری جلوگیری کند. آب زغال اخته همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی از جمله پلی فنول‌ها است که خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی دارند.

هیچ راهنمایی مشخصی در مورد میزان نوشیدن آب زغال اخته برای عفونت ادراری وجود ندارد. برای جلوگیری از آنها، یک فرد ممکن است روزانه حدود 400 میلی‌لیتر آب زغال اخته حداقل 25 درصد بنوشد.

4.از پروبیوتیک‌ها استفاده کنید

باکتری‌های مفید که پروبیوتیک نامیده می‌شوند، می‌توانند به سالم نگه‌داشتن دستگاه ادراری و عاری از باکتری‌های مضر کمک کنند.

به طور خاص، طبق برخی تحقیقات، پروبیوتیک‌های گروه لاکتوباسیلوس ممکن است به درمان و پیشگیری از عفونت ادراری کمک کنند. آنها ممکن است این کار را با موارد زیر انجام دهند:

جلوگیری از چسبیدن باکتری‌های مضر به سلول‌های دستگاه ادراری.

تولید پراکسید هیدروژن، یک عامل ضدباکتری قوی، در ادرار.

کاهش pH ادرار، شرایط را برای باکتری‌ها کمتر مساعد می‌کند.

همچنین، مقاومت آنتی‌بیوتیکی ممکن است در افرادی که مکمل‌های لاکتوباسیلوس را در حین مصرف آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند کاهش یابد.

پروبیوتیک‌ها در چندین محصول حاوی لبنیات، تخمیر شده یا هر دو وجود دارند، از جمله:

 1. ماست‌ها
 2. کفیر
 3. برخی از انواع پنیر
 4. کلم ترش

افراد همچنین می‌توانند مکمل‌های پروبیوتیک، معمولاً به‌صورت کپسول یا پودری که با آب یا سایر نوشیدنی‌ها مخلوط می‌شود، مصرف کنند.

5.ویتامین C کافی دریافت کنید

ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان است که به بهبود سیستم ایمنی کمک می‌کند. همچنین با نیترات‌های موجود در ادرار واکنش نشان می‌دهد و اکسیدهای نیتروژن تشکیل می‌دهد که می‌تواند باکتری‌ها را از بین ببرد. می‌تواند pH ادرار را کاهش دهد و احتمال زنده ماندن باکتری‌ها را کاهش دهد.

مردم از ویتامین C به اشکال مختلف برای درمان عفونت ادراری استفاده می‌کنن. اما تحقیقات کمی صورت‌گرفته است که آیا مصرف بیشتر ویتامین C می‌تواند از عفونت‌های ادراری پیشگیری یا درمان کند یا خیر.

بر اساس تحقیقات محدود، مصرف مکمل‌های دیگر در کنار ویتامین C ممکن است فواید آن را به حداکثر برساند.

یک مطالعه در سال 2016 داده‌های 36 فرد مبتلا به عفونت ادراری مکرر را که سه بار در روز به مدت 20 روز مکمل‌های ویتامین C، پروبیوتیک، و زغال اخته مصرف کردند و سپس به مدت 10 روز آن را متوقف کردند، بررسی کرد. آنها این چرخه را به مدت 3 ماه تکرار کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که این می‌تواند یک راه ایمن و مؤثر برای درمان UTI باشد.

6.بهداشت جنسی را به خوبی رعایت کنید

  در حین رابطه جنسی نیز امکان دارد باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها وارد دستگاه ادراری شوند. رعایت بهداشت جنسی خوب می‌تواند به کاهش این خطر کمک کند.  نمونه‌های مناسب بهداشت جنسی عبارت‌اند از:

 • ادرار کردن قبل و بلافاصله بعد از رابطه جنسی.
 • استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری.
 • شستن اندام تناسلی، به‌ویژه پوست ختنه گاه، قبل و بعد از انجام اعمال جنسی یا آمیزش جنسی.
 • شستن اندام تناسلی یا تعویض کاندوم در صورت تغییر رابطه جنسی مقعدی به واژینال.
 • اطمینان از اینکه همه شرکای جنسی از عفونت‌های ادراری فعلی یا گذشته آگاه هستند.

آیا درمان عفونت ادراری بدون آنتی‌بیوتیک بی‌خطر است؟

آنتی‌بیوتیک‌ها درمان‌های مؤثری برای UTI هستند. گاهی اوقات، بدن می‌تواند عفونت‌های ادراری جزئی و بدون عارضه را به‌تنهایی و بدون آنتی‌بیوتیک برطرف کند.

بر اساس برخی برآوردها،25-42٪ عفونت‌های UTI بدون عارضه خودبه‌خود برطرف می‌شوند. در این موارد، افراد می‌توانند طیف وسیعی از درمان‌های خانگی را برای تسریع بهبودی امتحان کنند.

عفونت ادراری پیچیده نیاز به درمان پزشکی دارد. اینها برخی از عواملی هستند که می‌توانند عفونت را پیچیده کنند:

تغییرات در دستگاه ادراری یا اندام‌ها، مانند تورم پروستات یا کاهش جریان ادرار

گونه‌هایی از باکتری‌ها که به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند.

شرایطی که بر سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد، مانند HIV ، بیماری قلبی یا لوپوس

فواید آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت ادراری

آنتی‌بیوتیک‌ها درمان استاندارد عفونت‌های ادراری هستند زیرا باکتری‌های مسئول عفونت‌ها را از بین می‌برند.

بیشتر عفونت‌های ادراری زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌ها از خارج از بدن وارد دستگاه ادراری می‌شوند. گونه‌هایی که بیشترین احتمال ایجاد UTI را دارند عبارت‌اند از:

 1. استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس و استافیلوکوکوس اورئوس
 2. کلبسیلا پنومونیه

خطرات آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت‌های ادراری

درحالی‌که آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً می‌توانند عفونت‌های ادراری را به‌سرعت و به طور مؤثر درمان کنند، اما می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک و سایر عوارض و عوارض جانبی شوند.

به‌عنوان‌مثال، تحقیقات نشان می‌دهد که در مورد 22%  زنانی که درمان UTIهای بدون عارضه را دریافت می‌کنند، دچار عفونت واژینال کاندیدا می‌شوند که نوعی عفونت قارچی است.

سایر عوارض جانبی بالقوه درمان آنتی‌بیوتیکی برای UTI عبارت‌اند از:

 1. تهوع و استفراغ
 2. اسهال
 3. راش پوستی
 4. یک سردرد

عملکرد غیرطبیعی کبد، همان‌طور که با آزمایش نشان‌داده‌شده است.

خطرات شدیدتر استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها عبارت‌اند از:

ایجاد سویه‌های قوی‌تری از باکتری‌ها

با گذشت زمان، برخی از گونه‌های باکتری به آنتی‌بیوتیک‌های سنتی مقاوم شده‌اند. هر چه فرد بیشتر از آنتی‌بیوتیک استفاده کند، خطر ایجاد مقاومت در باکتری بیشتر می‌شود. زمانی که فرد دوره کامل درمان تجویز شده را انجام ندهد، این احتمال بیشتر است.

ادامه مصرف آنتی‌بیوتیک تا پایان تاریخ تعیین شده توسط پزشک ضروری است. همچنین هرگز آنتی‌بیوتیک را با دیگران به اشتراک نگذارید.

چشم انداز

اکثر افراد در برخی مواقع به عفونت ادراری مبتلا می‌شوند و این عفونت‌ها در زنان شایع‌تر است. بسیاری از UTIها خودبه‌خود یا با مراقبت‌های اولیه از بین می‌روند. محققان به طور فزاینده‌ای به دنبال راه‌هایی برای درمان و پیشگیری از عفونت‌های ادراری بدون آنتی‌بیوتیک هستند.

چندین درمان خانگی طولانی‌مدت ممکن است به پیشگیری و درمان این عفونت‌ها کمک کند. هرکسی که ممکن است عفونت ادراری داشته باشد باید قبل از اینکه خودش عفونت را درمان کند با یک پزشک متخصص صحبت کند.

آیا درمان عفونت ادراری بدون آنتی‌بیوتیک بیشتر طول می‌کشد؟

هر فردی متفاوت است، بنابراین تخمین اینکه عفونت ادراری بدون آنتی‌بیوتیک چقدر طول می‌کشد دشوار است. برخی از عفونت‌های ادراری درمان نشده ظرف 1 هفته از بین می‌روند.

آیا عفونت ادراری به‌خودی‌خود از بین می‌رود؟

غیرمعمول نیست که عفونت‌های ادراری بدون استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها خودبه‌خود از بین می‌روند. برخی تحقیقات بیان می‌کنند که تا42% باکتری‌های ادراری  بدون عارضه بدون درمان پزشکی برطرف می‌شوند.بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که عدم درمان عفونت ادراری خطراتی دارد.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید؟

اگر فردی مشکوک به عفونت ادراری است، باید از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در مورد بهترین راه برای درمان آن راهنمایی بخواهد.
آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است همیشه ضروری نباشند، اما هنوز مهم است که به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. این باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت شدیدتر می‌شود که درمان آن سخت‌تر است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *