معرفی برترین دانشگاه های ترکیه توسط توران آکادمی

بسیاری از افراد پیشرفت را در تحصیل در کشورهای خارجی می دانند که یکی از بهترین کشورها برای تحصیل ترکیه می باشد. این کشور سالانه تعداد زیادی از افراد را به عنوان دانشجو می پذیرد و افراد مستعد را نیز بورسیه می کند. ترکیه کشوری است که در میان ایرانیان محبوب است و مورد توجه داوطلبان قرار دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی 3 دانشگاه برتر ترکیه بپردازیم.

موارد بسیاری را لازم است قبل از درخواست دادن مورد بررسی قرار دهیم. یکی از این موارد این است که هدف و چشم انداز خود را به طور دقیق روشن کنیم. اگر علاقمند به تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی هستید باید حواستان باشد که دانشگاه مورد نظر دارای پیمان ارسموس باشد اما اگر می خواهید در داخل خود ترکیه اقامت داشته باشید به این موضوع باید توجه کنید که دانشگاه به شما بورسیه می دهد یا بلافاصله پس از تحصیل جایی مشغول به کار می شوید.
علاوه بر موارد فوق خوابگاه و سلف دانشگاه های ترکیه را باید بررسی کنید و هزینه هایی که ممکن است لازم داشته باشید چرا که برخی از دانشگاه ها برخی امکانات را رایگان قرار داده اند.
مورد دیگر رنک بندی و رتبه بندی آن ها در جهان و خود کشور ترکیه از اهمیت والایی قرار دارد. طبیعی است که هر چه رتبه بندی هر دانشگاه بالاتر باشد مدرک شما اعتبار بالاتری نیز خواهد داشت.
جهت کاهش هزینه ها باید دولتی و خصوصی بودن دانشگاه ها نیز بررسی شود و این که چه میزان هزینه می توانید خرج تحصیل و زندگی در کشور ترکیه کنید چرا که با توجه به شرایط اقتصادی کشور ما هزینه کردن کمی سخت است.
اگر هم خواهان بازگشت به ایران هستید باید بررسی کنید که مدرک آن دانشگاه مورد قبول وزرات ایران است یا خیر.

3 دانشگاه برتر ترکیه

دانشگاه آنکارا
دانشگاه اطلس 
دانشگاه اژه

دانشگاه آنکارا

یکی از برترین دانشگاه های ترکیه دانشگاه آنکارا می باشد. همان طور که از اسمش مشخص است این دانشگاه در شهر زیبای آنکارا واقع شده است. این دانشگاه توسط آتاتورک بنیان گذاری شده است. از مزایای این دانشگاه کمک های مالی است که به دانشجویان تعلق می گیرد.
یکی از اهداف این دانشگاه این است که سطح فکر، فرهنگ و اقتصاد را بهبود ببخشد. لازم به ذکر است این دانشگاه متعهد شده است که آموزش های عالی را به تمامی دانشجویان ارائه دهد. امکانات این دانشگاه بسیار فراوان است و کتاب های بسیاری داخل کتابخانه های دانشگاه آنکارا وجود دارد. از دیگر امکانات رفاهی می توان به سالن های غذاخوری، ورزشی، استخرها و … اشاره کرد. مهم ترین نکته ای که  دانشگاه آنکارا نسبت به دیگر دانشگاه ها داراست این است که امکانات رفاهی برای تمامی دانشجویان می باشد و هیچ گونه تبعیضی برای دانشجویان داخل و خارج قائل نمی شوند.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه اطلس

این دانشگاه یک دانشگاه غیر دولتی و تازه کار می باشد که مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید دانشگاه اطلس در سال 2018 تاسیس شده است. این دانشگاه در شهر بسیار زیبای استانبول واقع شده است. نکته ی قابل توجه این است که هر ساله این دانشگاه تعداد زیادی از افراد داخل و خارج را در رشته های تاپ پذیرش می کند.
با توجه به تازه کار بودن این دانشگاه لازم است این نکته ذکر شود که از ابتدا پیشرفت چشمگیری داشته است و با دارا بودن بهترین اساتید توانسته با قدیمی ترین دانشگاه ها وارد رقابت شود و جزو برترین دانشگاه های ترکیه شود. 
در این دانشگاه دروس به دو زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود و داشتن حداقل یک مدرک زبان برای هر دانشجویی الزامی است. در حال حاضر دانشگاه اطلس دارای 5 دانشکده و 7 مدرسه فنی و حرفه ای است.

دانشگاه اطلس

دانشگاه اژه

دانشگاه اژه از آن دسته دانشگاه هایی است محبوب متقاضیان است چرا که شهریه آن کم می باشد و کیفیت تحصیل بالاست. هم چنین این دانشگاه دارای فرصت های تبادل دانشجو می باشد که این مورد برای داوطلبان جذاب می باشد. با توجه به خروجی های این دانشگاه میزان سطح کیفیت تحقیقات را در مقایسه با  دانشگاه های رده بالا ، بالا می دانند بنابراین رقابت در پذیرش در این دانشگاه بسیار بالاست.
این دانشگاه در سال 1995 تاسیس شد که تنها دارای دو دانشکده پزشکی و کشاورزی بود و به مرور پیشرفت کرد و به دانشکده های آن افزوده شد. شاید برایتان جالب باشد بذانید این دانشگاه، 4 امین دانشگاه قدیمی ترکیه به حساب می آید. دانشگاه اژه در شهر زیبای ازمیر قرار دارد.
در حال حاضر تعداد  دانشکده های این دانشگاه 17 تا می باشد و تعداد مدرسه، موسسه و مرکز تحقیقاتی به ترتیب عبارتند از 6، 9 و 36. این دانشگاه نیز همانند سایر دانشگاه سعی در رقابت با بهترین دانشگاه های جهان دارد.
مهم ترین ویژگی این دانشگاه این است که رشته های زیادی در آن درس داده می شود. دانشجویان نیز حداقل باید به یکی از دو زبان ترکی یا انگلیسی مسلط باشند چرا که کلاس های درس با این دو زبان تدریس می شود.

دانشگاه اژه

چگونه در این دانشگاه می توانم پذیرش بگیرم؟

در مرحله اول باید سایت دانشگاه مورد نظر را پیدا کنید و موارد لازم و مدارک خود را روی سایت بارگزاری کنید و در آزمون یوس یا آزمون ست ثبت نام کنید. در روز مقرر باید به محل آزمون رفته و پس از برگزاری باید منتظر نتایج بمانید. با کسب نمره حداقلی و داشتن مدرک زبان می توانید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید. فقط لازم است توجه داشته باشید مدارک خود را باید به طور دقیق ارسال کنید و در صورت کامل نبودن پذیرش شما لغو خواهد شد.

نتیجه گیری

امروزه بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در کشور های خارجی هستند و کشور های همسایه از قبیل ترکیه به دلیل مسافت کمتر و نزدیک بودن فرهنگ برای تحصیل بهتر هستند. در این مقاله 3 دانشگاه برتر ترکیه را معرفی کردیم که با توجه به چشم انداز و آینده ای که برای خود متصور شده اید می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.