تفاوت پوست خشک و دهیدراته در چیست؟

 بسیاری از ما فکر می‌کنیم که پوستمان خشک است و با وجود استفاده از محصولات مراقبتی مناسب، باز هم پوستمان درمان نمی‌شود و پوسته پوسته می‌شود. باید دقت کنید که دلیل ظاهر کدر یا خشن پوست فقط خشکی نیست. دو مشکل متفاوت وجود دارد؛ پوست خشک و کم آب یا دهیدراته. پوستی که کمی پوسته پوسته یا سفت می‌شود، به‌عنوان پوست خشک شناخته نمی‌شود. آیا می‌دانستید پوست‌های چرب ممکن است کم آب شوند؟ یعنی با وجود اینکه پوست چرب است، بازهم پوسته دهد. در ادامه همراه ما باشید تا تفاوت پوست خشک و دهیدراته را برای شما توضیح دهیم.

تفاوت پوست خشک و کم اب

نوع پوست یا وضعیت پوست

 پوست خشک، پوستی است گه چربی کمتری تولید می‌کند. پوست خشک در واقع برعکس پوست چرب است اما پوست دهیدراته لزوماً برعکس پوست چرب نیست.  به پوستی کم آب گفته می‌شود  که رطوبت کمی دارد. به بیان ساده‌تر پوست خشک، یک نوع پوست است اما پوست دهیدراته، پوستی است که دچار بیماری شده و رطوبت کمی دارد. البته این بیماری موقتی است و قابل‌درمان است، درنتیجه اگر خشکی پوست شما حاصل از آن باشد درمان می‌شود. اما اگر جنس پوست شما خشک باشد باید موارد دیگری را هم لحاظ کنید. در هر حال باید بدانید که هر دو نوع پوست، چه خشک یا چرب، ممکن است از کمبود رطوبت رنج ببرند.

پوست خشک فاقد چربی (و رطوبت) است

این نوع پوست می‌تواند مادرزادی باشد یا در اثر عدم رعایت طولانی مدت  ایجاد شود. پوست این‌گونه افراد سبوم کمتری تشکیل می‌دهد، درنتیجه رطوبت را سخت‌تر جذب کند که باعث می‌شود سریع‌تر خشک و منقبض شود. تأثیرات خارجی نیز می‌تواند در ایجاد پوست خشک نقش داشته باشد، به‌ عنوان‌ مثال استفاده از لوازم آرایشی تحریک‌کننده، آفتاب، اما همچنین هوای سرد زمستان، نوسانات دما و سیگارکشیدن. این عوامل خارجی می‌توانند به سد پوستی آسیب برسانند و باعث می‌شوند پوست نتواند رطوبت را نیز حفظ کند. علاوه بر این، هر پوستی در طول سال‌ها خشک‌تر می‌شود.  رعایت روتین پوست خشک می‌تواند در درمان آن کمک کننده باشد.

پوست کم آب یا دهیدراته

 کم آبی می‌تواند در هر نوع پوستی رخ دهد. پوست خشک سریع‌تر تحت‌تأثیر تعادل ضعیف رطوبت قرار می‌گیرد، اما پوست چرب نیز ممکن است کم آب شود. پوست‌های چرب اما کم آب عمدتاً افرادی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که از لوازم آرایشی نامناسب استفاده می‌کنند. لوازمی چون: شما از محصولات پاک‌کننده قوی، برس‌ها یا اسکراب‌هایی استفاده می‌کنید که بیش از حد درشت هستند که نمی‌توانند پوست براق یا مشکل شما را تحت کنترل داشته باشند. در نهایت، آنها فقط به‌عکس آن دست می‌یابند. لایه محافظ پوست شما آسیب‌دیده است، به این معنی که دیگر نمی‌تواند رطوبت را جذب کند. حتی بی‌نظمی‌های بیشتری مانند جوش وجود دارد. نه‌ تنها محصولات مراقبت از پوست، بلکه برخی داروها، به‌عنوان‌مثال برای آکنه، می‌توانند تعادل رطوبت را به هم بزنند.

تفاوت پوست خشک و دهیدراته

پوست کم آب با دهیدراته را چگونه درمان کینم؟

 پوست کم آب لزوماً با استفاده از آبرسان درمان نمی‌شود. حتی نوشیدن آب زیاد باعث نمی‌شود که پوست شما به طور ناگهانی کمتر خشک شود. مهم‌ترین چیز برای پوست‌های کم آب (خشک یا چرب) بازسازی لایه مانع است. نه‌ تنها از تبخیر بیش از حد رطوبت جلوگیری می‌کنید، بلکه اطمینان حاصل می‌کنید که فرآیندهای مختلف در پوست شما بهتر انجام می‌شود. به‌ عنوان‌ مثال، ویتامین C و نیاسینامید، و همچنین سرامیدها، مواد احیاکننده هستند. این لیپیدها به طور طبیعی در پوست یافت می‌شوند و در ترکیب با کلسترول به‌خوبی عمل می‌کنند.

 از مقدار زیادی مواد آبرسان استفاده کنید

علاوه بر بازسازی لایه مانع، استفاده از مواد آبرسان کافی نیز مهم است. این‌ها می‌توانند با چسباندن رطوبت و  یا جلوگیری از تبخیر رطوبت از پوست، تعادل رطوبت پوست را بهبود بخشند. اگر از کم‌ آبی پوست رنج می‌برید، پس به موادی نیاز دارید که پوست را «بسته» و همچنین موادی که مانند اسفنج رطوبت را در خود نگه می‌دارند. نمونه‌هایی از این دیمتیکون (سیلیکون) است که رطوبت موجود در اسید هیالورونیک شکست نخورده را در ترکیب با گلیسیرین متصل می‌کند. سدیم PCA، روغن‌های گیاهی و ژل نفتی نیز به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کنند.

تفاوت پوست خشک و دهیدراته

چگونه متوجه می‌شوید که پوست شما (به طور طبیعی) خشک است یا چرب و کم آب؟ برای فهمیدن این موضوع، خوب است ابتدا نوع پوست خود را مشخص کنید. برای این کار می‌توانید آنالیز پوست آنلاین ما را انجام دهید. بهتر است حدود سه روز از محصولات آرایشی استفاده نکنید تا از تأثیرات مراسم مراقبت از پوست خود جلوگیری کنید. اگر این امکان وجود ندارد، حتماً صبح قبل از استفاده از هر چیزی پوست خود را ارزیابی کنید.

پوست خشک اغلب کمی کشیده می‌شود، به‌خصوص بعد از دوش گرفتن، دارای خطوط ریز ناشی از خشکی و گاهی اوقات چند پوسته پوسته می‌شود. مرطوب‌کننده‌ها به‌سرعت توسط این نوع پوست جذب می‌شوند. پوست خشک اغلب منافذ کوچکی نیز دارد.

پوست‌های چرب اغلب دارای منافذ بزرگ‌تری هستند و می‌توانند دارای جوش‌های سرسیاه بخصوص در ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) باشند. پوست چرب به دلیل افزایش تولید سبوم (ماده ای که توسط غدد درون زیر تولید می‌شود.) ایجاد می‌شود و تمایل به درخشندگی دارد.

پوست مختلط با نواحی خشک و چرب مشخص می‌شود.  در اغلب موارد گونه‌ها و همچنین ناحیه اطراف چشم‌ها خشک و سفت هستند. درعین‌حال، پوست بینی، چانه و پیشانی چرب است و گاهی بیش از حد معمول چرب می‌شوند.

به یاد داشته باشید که پوست چرب (با جوش) به این معنی نیست که پوست شما خیلی ضخیم است. توصیه می‌شود مخصوصاً برای این نوع پوست، محصولاتی با ترکیبات ملایم و ملایم انتخاب کنید که به‌جای آسیب رساندن به سلول‌های خارجی‌ترین لایه پوست، آنها را محافظت و بازسازی می‌کنند؛ بنابراین بهتر است از اسکراب‌ها استفاده نکنید، بلکه از پاک‌کننده‌های ملایم استفاده کنید. سپس یک مرطوب‌کننده، اما یک کرم کمی روشن‌تر بزنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *