آیا هورمون تستوسترون باعث ریزش مو می شود؟

هورمون تستوسترون ممکن است ارتباط مستقیمی با ریزش مو نداشته باشد؛ اما می تواند به طور غیرمستقیم بر ریزش مو تأثیر بگذارد. حساسیت فولیکول های مو به DHT باعث ریزش مو می شود. DHT یا دی هیدروتستوسترون، توسط آنزیم های خاصی از تستوسترون ساخته می شود. هم مردان و هم زنان ممکن است از ریزش موی ناشی از تستوسترون رنج ببرند.

اما هورمون تستوسترون چگونه باعث ریزش مو می شود؟ برای مقابله با آن چه باید کرد؟ در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا پاسخ این سؤالات را بیابیم.

ریزش مو ناشی از تستوسترون

تستوسترون چیست؟

تستوسترون یک هورمون جنسی مردانه است؛ اما در زنان نیز یافت می شود. زمانی که مردان به بلوغ می رسند، شروع به تولید این هورمون می کنند. وظیفه اصلی تستوسترون ایجاد ویژگی های مردانه مانند صدای بم، رشد موهای زائد و … است.

زنان نیز آندروژن های مختلفی از جمله تستوسترون تولید می کنند. سطح این هورمون در بدن بر خلق و خو، بلوغ، عملکرد جنسی و موارد دیگر تأثیر می گذارد. کمبود تستوسترون می تواند باعث کمبود قدرت، بی خوابی و حتی افسردگی شود.

هم کاهش و هم افزایش تستوسترون باعث ریزش مو می شود. بنابراین مقدار این هورمون در بدن باید در تعادل باشد.

تستوسترون چگونه روی مو تأثیر می گذارد؟

ریزش موی ناشی از تستوسترون، معمولاً به دلیل بیش از حد بودن مقدار این هورمون در بدن رخ می دهد. هنگامی که DHT (دی هیدروتستوسترون) روی فولیکول های مو انباشته شود، جریان مواد مغذی و پروتئین های ضروری را مهار می کند.

این اتفاق در ابتدا باعث نازک شدن مو می شود؛ زیرا فولیکول ها قادر به دریافت مواد مغذی مورد نیاز خود نبوده و ضعیف می شوند. در دراز مدت، چرخه رشد مجدد مو مختل می گردد. در نتیجه، مرحله استراحت موها افزایش یافته و تارهای موی جدید نازک تر و نازک تر می شوند.

این روند در نهایت منجر به ایجاد کچلی سکه ای و ریزش دائمی مو می شود. این پدیده به نام ریزش موی ناشی از تستوسترون شناخته می شود. از آنجایی که DHT (دی هیدروتستوسترون) در زنان نیز یافت می‌ شود، می ‌تواند باعث طاسی زنانه‌ نیز شود.

آیا کمبود تستوسترون می تواند باعث ریزش مو شود؟

کمبود تستوسترون و ریزش مو با هم ارتباط دارند. این اتفاق معمولاً مردان را تحت تأثیر قرار داده و باعث نازک شدن یا ریزش موهای صورت، بدن و حتی سر می شود.

به طور کلی، هر گونه عدم تعادل هورمونی در بدن ما می تواند مستقیماً بر چرخه رشد مو تأثیر بگذارد. بنابراین، زمانی که تستوسترون آزاد در خون به سرعت کاهش می یابد، بر رشد موها تأثیر گذاشته و معمولاً منجر به طاسی در جلو و فرق سر می شود.

چگونه ریزش مو ناشی از افزایش تستوسترون را تشخیص دهیم؟

اگر بدن شما دارای تستوسترون بیش از حد باشد، احتمال تولید DHT نیز افزایش می یابد. برای شروع، می توانید نازک شدن تارهای موی خود را مشاهده کنید. همچنین، ممکن است در بقیه قسمت ‌های بدن (مانند سینه، شکم و بازوها) رشد موی بیشتری را تجربه کنید. امکان دارد پوست سر نیز به دلیل التهاب، دچار خارش شود.

این عوارض به تدریج تبدیل به طاسی مردانه یا زنانه می شوند. در طاسی مردانه، ریزش مو در ناحیه شقیقه و فرق سر بیشتر است. اما در طاسی زنانه، بخش جلوی سر دست نخورده باقی می ماند؛ در حالی که موهای وسط سر دچار ریزش می شوند.

کلام آخر

هزاران روش درمانی برای ریزش موی ناشی از تستوسترون وجود دارد. بهترین کار این است که به محض مشاهده علائم نازک شدگی مو و ریزش آن، به یک متخصص پوست مراجعه کنید. با مصرف داروهای مناسب می توان به راحتی از ریزش مو ناشی از تستوسترون جلوگیری کرد.

منبع: olivaclinic

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *