علائم عفونت بعد از کاشت مو چیست؟

کاشت مو

داشتن موهایی خوش حالت و پرپشت می‌تواند روی شادابی و زیبایی چهره فرد تاثیرگذار باشد. اما عوامل مختلفی چون استرس، بیماری، لوازم بهداشتی غیراستاندارد، عفونت و… می‌توانند باعث ریزش موهای شما شوند. ریزش موی سر به هیچ عنوان محدودیت سنی و جنسی ندارد و ممکن برای هر فردی اعم از خانم یا آقا در سنین مختلف، حتی در سنین کودکی و نوجوانی اتفاق بیفتد. در واقع بیشتر مسئله ریزش مو به بهداشت شخصی فرد برمی‌گردد. در این بخش با ما همراه باشید تا با عفونت موها بعد از کاشت بیشتر آشنا شوید.

عفونت بعد از کاشت مو طبیعی است؟

کاشت مو هم همانند دیگر عمل‌های زیبایی با مزایا و معایبی همراه است. البته مزایا عمل کاشت مو در مقایسه با معایب آن بسیار بیشتر بوده و همین امر باعث شده تا بیشتر افراد برای جلوگیری از ریزش موهای خود و رشد مجدد موهایشان از کاشت مو استفاده کنند.

علائم عفونت بعد از کاشت مو چیست؟

با توجه به مقاله منتشر شده در وب‌سایت healthline: زمانی که کاشت مو انجام می‌شود، زخم‌های روی سر که ناشی از کاشت مو بوده برای مدتی باز هستند و در صورت وجود آلودگی، گرد و خاک، بهداشت نامناسب و… می‌توانند عفونت کنند. در روزهای اولیه دوران نقاهت می‌توانید شاهد عفونت‌های پوستی روی سرتان باشید، این عارضه یک امر طبیعی است. عفونت می‌تواند در نواحی برش خورده و پینه بسته ایجاد شود. عفونت‌های ایجاد شده به بخش‌های دیگر مو سرایت می‌کند، در زمان رشد موهای جدید می‌توانید علائم عفونت را مشاهده کنید. اما شاید این سوال برایتان ایجاد شود که علائم عفونت بعد از کاشت مو چه می‌تواند باشد؟

خارش همراه با زخم

 اگر در ناحیه کاشت مو خارش برای مدت زمان طولانی ایجاد شود می‌تواند نشانگر عفونت در پوست سر باشد. اما اگر این خارش با زخم‌های پوستی همراه باشد می‌توان گفت که یکی از عوارض بعد از کاشت مو بوده و یک امر طبیعی است. 

ترشحات عفونی

 عفونی شدن جای زخم‎ها، پینه‌های کاشت مو و… می‌تواند علائم عفونت در قسمت موهای کاشته شده باشد. در صورتی که علائم عفونت را مشاهده کردید بهتر است برای درمان و جلوگیری از شدت یافتن آن سریعا به پزشک خود مراجعه کنید. این عفونت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عدم رعایت بهداشت در کلینیک، عدم استفاده از لوازم ضدعفونی شده و یکبار مصرف و… از دیگر عوامل تاثیرگذار در شدت عفونت هستند. تشخیص علائم عفونت در موهای کاشته شده بعد از عمل می‌تواند کار دشواری باشد، علائم عفونت به علائم بهبودی در دوران نقاهت شباهت بسیاری دارد.

پوسته پوسته شدن

 بعد از کاشت مو و خشک شدن پوست سر، عارضه پوسته پوسته شدن می‌تواند یک امر طبیعی باشد. البته تنها برای چند روز بعد از عمل، اگر این عارضه برای مدت زمان طولانی‌تری ادامه پیدا نکند می‌توان آن را دلیلی بر عفونت دانست. عدم رعایت بهداشت، نوع پوست سر، نوع کاشت مو و… می‌تواند روی این امر تاثیرگذار باشد.

درد

 اگر فرد در دوران نقاهت خود در ناحیه موهای کاشته شده دچار درد و التهاب شود، این درد و التهاب می‌تواند نشان دهنده بیماری یا عفونت در قسمت موهای کاشته شده باشد. در برخی موارد این درد و التهاب می‌تواند برای مدت زمان کوتاهی ایجاد شود، اگر این عارضه در مدت زمان کمی از بین رفت نمی‌توان آن را به عفونت بعد از کاشت وصل کرد، تنها می‌توان گفت که یکی از عوارض بعد از کاشت مو است. 

ایجاد زخم

 ایجاد زخم در قسمت پینه بسته موها می‌تواند یک امر طبیعی باشد. هرچه میزان این زخم ها بیشتر باشد، میزان عفونت آن هم بیشتر خواهد بود. از این رو بهتر است بعد از عمل به مراقبت‌های کاشت مو بعد از عمل توجه بیشتری کنید.

جوش‌های سفید یا قرمز رنگ

 قرمزی، تورم و خارش از عوارض اولیه کاشت مو است. اما اگر این عوارض بیش از یک هفته ادامه داشته باشد می‌تواند عامل عفونت تلقی شود. از این رو در صورت ادامه دار بودن این علائم بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

عفونت بعد از کاشت مو

چطور از عفونت بعد از کاشت مو جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از عفونت بعد از کاشت مو بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید:

 • فعالیت‌هایی که می‌تواند موجب افزایش فشار خون بدن شود را به حداقل برسانید. کاهش این دسته از فعالیت‌ها می‌تواند در ایجاد عفونت در قسمت موهای کاشته شده تاثیرگذار باشد.
 • تا 10 روز پس از کاشت مو از برقراری رابطه جنسی دوری کنید. رابطه جنسی علاوه بر اینکه می‌تواند انرژی بسیاری از شما بگیرد، می‌تواند در تعادل هورمون‌ها هم تاثیرگذار باشد.
 • به هیچ عنوان تا زمان بهبودی کامل پینه‌های موهای کاشته شده را لمس نکنید. لمس موهای کاشته شده تا قبل از بهبودی کامل می‌تواند باعث ایجاد عفونت در محل کاشت مو شود.
 • مصرف داروهای آنتی بیوتیک که پزشک تجویز می‌کند را فراموش نکنید. این داروها می‌توانند از ایجاد عفونت جلوگیری کنند.
 • احساس خارش در دوران نقاهت یک امر طبیعی است، اما اگر پوست سر خود را بخارانید موجب شل شدن و افتادن پینه‌ها خواهید شد. از این رو بهتر است از خاراندن پوست سر دوری کنید.
 • از محلول‌های نمکی که پزشک برای شما تجویز می‌کند استفاده کنید.
 • مصرف الکل، سیگار و هرگونه دخانیات را به حداقل برسانید.

در صورت عفونت بعد از کاشت مو چه اقدامی باید انجام داد؟

اگر بعد از کاشت موهای سر خود، دچار عفونت شدید بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید. قرمزی، تورم، خارش، سوزش، التهاب و.. در محل کاشت مو می‌تواند در چند روز اول از عوارض کاشت مو باشد. اما اگر این نشانه‌ها برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کند می‌تواند دلیلی بر عفونت در موهای کاشته شده باشد.

معمولا پزشک بعد از تجویز داروهای آنتی بیوتیک و بهبود عفونت موهای کاشته شده، از داروهای تقویتی به منظور افزایش رشد موها و تقویت ریشه موها استفاده می‌کند. بیوتین یکی از داروهای تقویتی است که از خانواده ویتامین  B بوده و می‌تواند علاوه بر از بین بردن خستگی، از بین بردن گزگز شدن دست و پاها و… مانع ریزش موهای سر شود.

جمع بندی

در حال حاضر روش‌های بسیاری برای درمان ریزش موی سر مجدد بوجود آمده است. امروزه از روش‌های مختلفی برای کاشت مو استفاده می‌کنند، یکی از این روش‌ها کاشت مو ترکیبی است. کاشت مو ترکیبی یکی از قوی‌ترین و بهترین روش‌های کاشت مو برای افرادی است که از ریزش مو و طاسی موهای خود رنج می‌برند. با توجه به مقاله منتشر شده در وب‌سایت کلینیک صدف در رابطه با هزینه کاشت مو ترکیبی : در کلینیک صدف هزینه کاشت مو را بسته به نوع عمل، بین۸ تا ۱۰ تومان ارائه می‌شود. هزینه کاشت ابرو از ۸ تا ۱۰میلیون تومان است. قیمت کاشت ریش هم مثل کاشت ابرو است. نکته قابل توجه این است که این مجموعه دغدغه‌های اقتصادی افراد را هم مد نظر قرار داده و در نتیجه امکان پرداخت اقساط هزینه کاشت مو، بدون نیاز به پرداخت مبلغ اضافی در نوبت‌های پرداخت، وجود دارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *