عرق کردن نوزاد : علت و روش های درمان آن

نوزادان مانند بزرگسالان و کودکان برای خنک شدن بدن عرق می کنند. هنگام گرم شدن بیش از حد نوزادان ، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)، بیماری های مرتبط با گرما و سایر موارد بهداشتی افزایش می یابد.
والدین و مراقبان باید تعریق را نشانه گرمازدگی کودک بدانند و برای خنک شدن  نوزادان نیاز به کمک دارند. هنگامی که عرق کردن نوزاد زیاد است یا حتی در صورت گرم نبودن کودک اتفاق می افتد ، ممکن است یک بیماری را نشان دهد. پزشکان تعریق بیش از حد را هایپرهیدروز می نامند.

عرق کردن نوزاد

علل

چندین عامل مختلف می تواند باعث عرق کردن نوزاد شود :

گرم شدن بیش از حد

عرق کردن نوزاد واکنش طبیعی بدن در برابر داغ شدن بیش از حد است. ممکن است در سراسر بدن یا فقط در بعضی مناطق خاص مانند سر عرق کنند. گرمازدگی بیش از حد در نوزادان می تواند خطرناک باشد زیرا نوزادان کمتر از بزرگسالان قادر به تنظیم دمای بدن خود هستند.
همچنین ، چون تعریق بدن را خنک می کند ، ممکن است دمای کودک بیش از حد کاهش پیدا کند. بنابراین ، برای والدین و مراقبان مهم است که نوزادان را در لباس بیشتر بپوشانند و در عین حال سعی کنند از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کنند.

گریه

گریه باعث می شود کودک احساس گرما کند و باعث عرق کردن نوزاد می شود. این اثر بیشتر هنگامی رخ می دهد که کودک بسیار سخت گریه می کند یا برای مدت طولانی گریه می کند.
برخی تحقیقات نشان می دهد که نوزادان ممکن است هنگام ناراحتی روی کف دست و پا خود عرق کنند. والدین و مراقبان حتی پس از قطع گریه کودک ممکن است متوجه این تعریق شوند.

تب

نوزادان ممکن است در صورت داشتن تب عرق کنند. تب ممکن است نشان دهد که کودک عفونت دارد. گرچه تب خود معمولاً خطرناک نیست ، اما ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.
داروی تب ممکن است باعث از بین رفتن تب شود ، اما عفونت را درمان نمی کند. بنابراین ، والدین نبایند تصور كنند كه كودك بهتر است فقط به این دلیل كه دارو تعریق یا تب را تسكین می دهد و باید به دنبال علت آن باشند.

هایپرهیدروزیس ایدیوپاتیک

ایدیوپاتیک یک بیماری را توصیف می کند که علت مشخصی برای آن وجود ندارد. هایپرهیدروزیس ایدیوپاتیک تعریق بیش از حد و بدون بیمار زمینه ای است که  دلیل مشخصی ندارد.
در اکثر نوزادان مبتلا به این بیماری تعداد و اندازه غدد عرق برابر با افرادی هستند که بیش از حد عرق نمی کنند. اما، غدد عرق فعالیت بیشتری دارند ، احتمالاً به دلیل افزایش فعالیت بخشی از سیستم عصبی است.

هایپرهیدروز کف دست نوعی تعریق بیش از حد است که کف دست را تحت تأثیر قرار می دهد. در نوزادان نسبتاً شایع است و خطرناک نیست. با این حال ، برخی از بزرگسالان مبتلا به این بیماری ممکن است جراحی را برای تضعیف برخی از مسیرهای عصبی غدد عرق ترجیح دهند ، به خصوص اگر تعریق باعث اضطراب آنها شود و یا نگه داشتن اشیا را با مشکل روبرو کند.

آپنه خواب

آپنه خواب هنگامی است که فرد در هنگام خواب تنفسش متوقف می شود. این بیماری در بین نوزادان نارس بیشتر دیده می شود. یک مطالعه قدیمی از سال 2008 نشان می دهد که آپنه خواب بیشتر در هنگام گرم شدن نوزاد اتفاق می افتد. آپنه خواب باعث گرم شدن بیش از حد نمی شود ، اما گرم شدن بیش از حد ممکن است باعث آپنه خواب شود.

اگر والدین یا مراقبان کودک هنگام بیدار شدن از خواب کودک خود را غرق عرق می بینند بهتر است که برخی از لباس های کودک را دربیاورید و یا دمای اتاف کودک را کم کنید.

درمان عرق کردن نوزاد

شرایط پزشکی

طیف گسترده ای از شرایط پزشکی می تواند باعث تعریق بیش از حد نوزادان شود. در بیشتر موارد ، کودک علائم دیگری نیز دارد. با این حال ، عرق کردن گاهی اوقات اولین علائم است. برخی از شرایطی که ممکن است باعث تعریق زیاد شود عبارتند از:

 • بیماری قلبی ، از جمله نقص قلب
 • سرطان
 • اختلالات سیستم غدد درون ریز
 • اختلالات کنترل گلوکز ، مانند دیابت
 • بیماری ریه
 • عفونت ها
 • ناهنجاری های هنگام تولد و تفاوت های ژنتیکی

بسیاری از اختلالات ژنتیکی می تواند باعث تعریق بیشتر از حد معمول در نوزادان شود. به عنوان مثال ، سندرم تعریق ناشی از سرما، تنظیم درجه حرارت بدن را برای کودکان دشوارتر می کند. نوزادان مبتلا به این بیماری ممکن است در هنگام سرما عرق کنند. آنها معمولاً دارای عضلات ضعیف صورت ، پل صاف بینی و برخی مشکلات سلامتی مانند تب بالا و گاهی تشنج هستند.

برخی دیگر از اختلالات ژنتیکی مانند سندرم آپرت نیز ممکن است باعث تعریق زیاد شود. در بیشتر موارد ، کودک علاوه بر تعریق، علائم دیگری نیز خواهد داشت. به عنوان مثال ، سندرم آپرت باعث جوش خوردن انگشتان دست و پا ، رشد غیرطبیعی صورت و جمجمه و در مواردی مشکلات قلبی می شود.

روش های درمانی 

چندین روش درمانی ممکن است به عرق کردن نوزاد کمک کند. با این حال ، در نوزادانی که تعریق بیش از حد  و طولانی مدت را تجربه می کنند  ، تشخیص علت اصلی مهم است. ممکن است این عارضه ناشی از یک بیماری جدی باشد. هنگامی که نوزادان به طور غیرمعمول  عرق می کنند والدین و مراقبان می توانند با موارد زیر به یاری آن ها بشتابند :

 • شیردهی به کودک یا آب دادن به او برای جلوگیری از کمبود آب بدن
 • دراوردن یک لایه لباس
 • انتقال کودک به یک مکان خنک تر ، مانند یک اتاق با تهویه مطبوع
 • توجه به شرایطی که کودک در آن عرق می کند تا سعی کنید عوامل ایجادکننده را شناسایی کند ، مانند آفتاب که مستقیماً به تخت او می تابد.

با این حال ، مهم است که از انجام هر کاری که باعث سرد شدن کودک می شود ، مانند قرار دادن مستقیم آنها در مقابل یک کولر یا پنکه ، خودداری کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

والدین یا مراقبان باید نوزادان با شرایط زیر را حتما نزد پزشک ببرند:

 • یک نوزاد تازه متولد شده که تب دارد
 • علائم عفونت مانند تب یا درد دارد که طی یک یا دو روز برطرف نمی شوند
 • حتی در دماهای مناسب نیز زیاد عرق می کند وعلائم برای چند روز ادامه دارد
 • به نظر برسد در بعضی از مناطق بدن ، حتی در دمای راحت ، عرق کرده باشد
 • دوره های مکرر آپنه خواب دارد
 • خروج ادرار کمتری دارد که می تواند نشانه کمبود آب بدن باشد
 • تعریق در هنگام تغذیه ، که ممکن است نشان دهنده یک بیماری قلبی باشد

خلاصه

تعریق در افراد در هر سنی از جمله نوزادان امری طبیعی و سالم است. با این حال ، تعریق زیاد ممکن است به این معنی باشد که محیط کودک راحت نیست. در بعضی موارد ، ممکن است نشان دهنده یک بیماری پزشکی جدی باشد. والدین و مراقبان باید همیشه با احتیاط به کودک خود توجه کنند و علائم غیرمعمول را با پزشک در میان بگذارند

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *