طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی سینه چگونه است؟

قبل از اینکه بتوانید از نتیجه جراحی سینه یا ماموپلاستی لذت ببرید، باید به بدن خود کمک کنید تا بهبود پیدا کند. یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل، تنظیم موقعیت خواب است. خواب بخش مهمی از روند درمان است که به بدن شما اجازه می دهد تا به سلول ها و بافت ها، مواد مغذی و اکسیژن اضافی برساند. اما طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا باید طوری بخوابید که به بافت سینه و زخم های جراحی آسیب نرسد.

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، روش صحیح خوابیدن بعد از جراحی ماموپلاستی را می آموزیم. با ما همراه باشید.

نحوه خوابیدن بعد از ماموپلاستی

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی چگونه است؟

بلافاصله بعد از جراحی سینه، اکثر بیماران متوجه می شوند که خوابیدن به پشت راحت ترین و مناسب ترین حالت است. خوابیدن به پشت نه تنها راحت است، بلکه می تواند به کاهش تورم و به حداقل رساندن عوارض جانبی بعد از ماموپلاستی کمک کند.

برخی از افراد ترجیح می دهند در چند روز اول پس از عمل، به حالت نشسته روی صندلی بخوابند. این وضعیت برای کسانی که معمولاً به پهلو می خوابند، راحت تر است. هرچند که خوابیدن به حالت دراز کشیده روی پشت، بهترین حالت برای خوابیدن است.

خوابیدن به پشت می تواند برای برخی از افراد دشوار باشد؛ اما بیشتر بیماران به راحتی با آن کنار می آیند. اگر نگران جا به شدن بی اختیار در حین خواب هستید، می توانید در طرفین خود بالش اضافه قرار دهید.

چه مدت بعد از ماموپلاستی می توان روی شکم خوابید؟

در اغلب اوقات، بیماران حداقل 2 تا 4 هفته پس از جراحی سینه باید به پشت بخوابند تا ناراحتی به حداقل برسد. برخی از بیماران می توانند بعد از 1 تا 2 هفته دوباره خوابیدن به پهلو را از سر بگیرند؛ اما خوابیدن به شکم هنوز هم ممکن است آزار دهنده یا خطرناک باشد.

طی جلسات معاینه پس از عمل، پزشک روند بهبودی شما را ارزیابی کرده و به شما می گوید که چه زمانی می توانید دوباره به شکم بخوابید. پس، جواب مشخصی برای سوال «چه مدت بعد از ماموپلاستی می توان روی شکم خوابید؟» وجود ندارد؛ چرا که شرایط جسمانی هر فرد متفاوت است.

چه مدت بعد از جراحی سینه می توان بدون سینه بند خوابید؟

بسیار مهم است که در طول 1 تا 2 هفته اول پس از جراحی، از سینه بند طبی خود استفاده کنید؛ حتی در هنگام خواب. این مدت زمان ممکن است برای برخی افراد به 6 هفته نیز برسد. استفاده از سینه بند طبی، تورم را کاهش داده و فرم سینه را ثابت نگه می دارد. از این رو، فقط در صورت صلاحدید جراح می توانید استفاده از آن را متوقف کنید.

علاوه بر طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی چه نکات مهم دیگری وجود دارد؟

به غیر از طرز صحیح خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی ، نکات دیگری نیز وجود دارد که باید از آن ها آگاه باشید. مثلاً اینکه احتمال دارد کمی درد یا تورم را تجربه کنید؛ که راحت به خواب رفتن را دشوار می کند. نکات زیر می تواند به راحت تر خوابیدن بعد از ماموپلاستی کمک کند:

 • از هر چیزی که به خواب رفتن را سخت ‌تر می ‌کند (مانند شکر، الکل و کافئین) دوری کنید.
 • بلافاصله قبل از خوابیدن، با تلفن همراه کار نکنید و تلویزیون نبینید. به جای آن، مطالعه یا مدیتیشن را امتحان کنید.
 • با مشورت جراح، یک سوتین مناسب و راحت برای خوابیدن تهیه کنید.
 • در دو طرف بدن بالش قرار دهید. این کار از غلت زدن در خواب جلوگیری می کند.
 • قبل از رفتن به رختخواب، حتماً دمای اتاق را تنظیم کنید تا بعداً مجبور به بلند شدن نشوید.
 • اگر برایتان سخت است به پشت بخوابید، خوابیدن به حالت نشسته روی صندلی را امتحان کنید.
 • نور محیط را کاهش دهید تا خواب راحت تری را تجربه کنید.

همچنین اگر هرگونه درد غیر طبیعی را تجربه کردید، به خونریزی دچار شدید، یا مشکلی در زخم های جراحی مشاهده کردید، لازم است در اسرع وقت با جراح خود تماس بگیرید.

برگرفته از: raoplasticsurgery

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *