آیا خوابیدن روی شکم باعث چین و چروک صورت می شود؟

حتماً تا به حال شنیده اید که خوابیدن روی شکم، به طوری که صورت روی بالشت قرار بگیرد، باعث ایجاد چین و چروک می شود. اما این ادعا چقدر حقیقت دارد؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

چین و چروک در هنگام خواب

آیا خوابیدن روی شکم و پهلو باعث چین و چروک می شود؟

اگر به شکم یا پهلو می خوابید، خبر بدی برایتان داریم. در این حالت ها، صورت روی بالشت فشرده می شود. حتی ممکن است در حین تغییر حالت بدن در خواب، پوستتان روی پارچه روبالشتی کشیده شود و اصطکاک ایجاد کند. این مواد باعث ایجاد چین و چروک خواهند شد.

بهترین روش برای خوابیدن، دراز کشیدن به کمر است؛ جوری که صورت با بالشت برخورد نداشته باشد. این کار قطعاً احتمال ابتلا به پیری زودرس و چین و چروک را کاهش می دهد. با این حال، باید سطح بالشت را به درستی تنظیم کنید.

اگر بالشت زیادی تخت باشد، ممکن است صبح روز بعد با چشم های پف کرده (ناشی از تجمع مایعات لنفاوی در ناحیه صورت) از خواب بیدار شوید. اگر بالشت زیادی بلند باشد، ممکن است گردن درد بگیرید. بنابراین باید در انتخاب اندازه بالشت خود دقت کافی داشته باشید.

نقش روبالشتی در ایجاد چین و چروک چیست؟

بهترین نوع بالشت، بالشت طبی است که با روبالشتی ساتن یا ابریشم پوشیده باشد. چنین بالشتی نه تنها سر و گردن را هنگام خواب در موقعیت مناسبی قرار می دهد، بلکه از پوست نیز مراقبت می کند. روبالشتی های نخی برای پوست زیادی خشن هستند؛ به طوری که کشیده شدن پوست روی آن می تواند باعث ایجاد جوش و چین و چروک شود.

روبالشتی های ساتن یا ابریشم نه تنها می توانند از پوست مراقبت کنند، بلکه برای حفظ سلامت مو نیز مفید اند. چرا که کشیده شدن مو روی روبالشتی نخی نیز باعث اصطکاک و شکستگی مو می شود. در نتیجه، نه تنها موهایتان وز خواهد شد، بلکه احتمال موخوره نیز افزایش خواهد یافت.

سایر روش های جلوگیری از چین و چروک در هنگام خواب کدام اند؟

خوشبختانه، می ‌توانید علاوه بر تغییر حالت خوابیدن خود، از روش های دیگری نیز برای پیشگیری و درمان چین و چروک ناشی از خواب کمک بگیرید.

هر شب قبل از خواب، از محصولات پوستی حاوی رتینول استفاده کنید. این کار به جوانسازی سلول های پوست کمک می کند، چین و چروک های سطحی را از بین می برد و تولید کلاژن را افزایش می دهد.

همچنین می توانید قبل از خواب، روی ناحیه دور چشم و خط خنده خود ماسک سیلیکونی آبرسان قرار دهید.

صبح روز بعد نیز یک لیوان آب بنوشید و سرم هیالورونیک اسید به پوست خود بزنید. این کار باعث می شود تا سلول های پوستی شاداب شوند و هرگونه چین و چروک ناشی از کمبود آب، باز شود. استفاده از کرم دور چشم را فراموش نکنید.

اگر بودجه کافی در اختیار دارید، تهیه یک ماسک LED نیز می ‌تواند کمک بزرگی برای مبارزه با چین و چروک و جوش باشد. کافی است هر روز صبح 20 دقیقه ماسک LED را روی صورت خود قرار دهید.

کلام آخر

اگرچه خوابیدن به شکم و پهلو در دراز مدت می تواند باعث ایجاد چین و چروک شود، اما خواب راحت شبانه بسیار مهم است. سعی کنید حالت خوابیدن خود را به دراز کشیدن روی کمر تغییر دهید. اما اگر این کار باعث می شود که نتوانید خوب بخوابید، نباید کیفیت خواب‌تان را فدای زیبایی پوست کنید. خواب باکیفیت نه تنها برای زیبایی پوست و مو، بلکه برای عملکرد صحیح همه ارگان های بدن ضروری است.

منبع: allure

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.