دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه

دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه

«ماموپلاستی» یا جراحی کوچک کردن سینه، به منظور اصلاح سایز و ترمیم افتادگی پستان انجام می‌گردد. در طی این عمل چربی، پوست و بافت غدد از سینه برداشته شده و در نهایت تغییراتی در فرم آن اعمال می‌شود. دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه نیز مانند دیگر جراحی‌ها، بسیار حائز اهمیت است.

رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل ماموپلاستی تأثیر مهمی در ظاهر نهایی سینه شما خواهد داشت. مراقبت از زخم، کنترل درد و انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب به شما کمک می‌کند تا از عمل ماموپلاستی بهترین نتیجه ممکن را کسب کنید.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، به بررسی بایدها و نبایدهای دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مشکلات احتمالی در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

پس از جراحی کوچک کردن سینه، روند بهبودی هر فرد با دیگری متفاوت است. معمولاً سینه پس از 6 ماه فرم دقیق خود را پیدا خواهد کرد. اگرچه طول دوره نقاهت بستگی به شرایط بدنی فرد داشته و به طور دقیق قابل حدس نیست، اما مشکلات زیر در بسیاری از بیماران دیده می‌شود. البته تمامی این عوارض پس از بهبودی کامل رفع خواهند شد.

✷ به طور کلی مواد بیهوشی در اغلب افراد منجر به احساس خستگی می‌شود. این خستگی ممکن است 2 تا 3 هفته ادامه داشته باشد. برای رفع این مشکل، در طول روز استراحت کرده و هنگام شب خواب راحت و کافی داشته باشید.

✷ مانند هر جراحی دیگر، در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی نیز مقداری درد را تجربه خواهید کرد. پزشک برایتان داروهای مسکن تجویز می‌کند. این داروها را طبق دستور پزشک و فقط در صورت لزوم مصرف نمایید. معمولاً افراد به مدت 2 روز از داروهای مسکن مخدر استفاده کرده و پس از آن به مدت 1-2 هفته از داروهای مسکن ضد التهاب استفاده می‌کنند.

✷ احساس سوزش و تیر کشیدن سینه پس از عمل ماموپلاستی طبیعی است. این علائم با بهبودی نسبی بدن فروکش خواهند کرد.

✷ ممکن است پس از جراحی دچار تورم و کبودی در ناحیه پستان شوید، که به زودی رفع خواهد شد.

✷ انتظار مشاهده ترشحات صورتی و قرمز روشن را از زخم‌هایتان داشته باشید. برای رفع از این مشکل از پانسمان استفاده کنید.

✷ قرمزی ناحیه جراحی‌شده امری طبیعی بوده و با گذشت زمان بهبود می‌یابد. چنانچه این قرمزی به نواحی دیگر پوست گسترش پیدا کرد، با پزشک خود صحبت کنید.

✷ با سپری شدن مدتی از دوره نقاهت عمل ماموپلاستی، جای برش روی سینه قرمز و برآمده خواهد شد. این به علت ساخته شدن بافت اسکار (جای زخم) توسط بدن اتفاق می‌افتد. می‌توانید جای زخم را ماساژ دهید تا سریع‌تر بهبود یابد. به طور میانگین، 6 ماه پس از عمل جای زخم‌ها مسطح‌تر و روشن‌تر می‌شود. اما بهبودی کامل زخم‌ها به حدود 1 سال زمان نیاز دارد.

خواب در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

ممکن است پزشک از شما بخواهد که به مدت دو هفته روی کمر بخوابید. دو پیشنهاد زیر را برای داشتن خوابی راحت مد نظر قرار دهید:

 • روی مبل راحتی (یا صندلی لمیدنی) بخوابید.
 • در صورتی که روی تخت می‌خوابید، از بالش‌های اضافه کمک بگیرید. دو بالش را در طرفین خود قرار داده و یک بالش دیگر را زیر زانوهای خود قرار دهید. این ترفند علاوه بر اینکه فشار روی کمرتان را کاهش می‌دهد، از غلتیدن در حین خواب نیز جلوگیری می‌کند.
 عمل كوچك كردن سينه

بلند شدن از رخت خواب

احتمالاً پزشک از شما درخواست می‌کند که به مدت دو هفته پس از عمل، استفاده از بازوهای خود را به حداقل برسانید. پیشنهادات زیر به شما کمک می‌کند تا با کمترین استفاده از بازوهایتان، از رخت خواب بلند شوید:

 • هنگامی که در رخت خواب هستید، زانوها را به سمت سینه کشیده و خود را به سمت جلو هل دهید. مراقب باشید که زانوها به سینه برخورد نکنند.
 • پشت سر خود تعدادی بالش‌ قرار دهید. این بالش‌ها حالتی نیمه قائم به بدن داده و بلند شدن از رخت خواب را آسان‌تر می‌کنند.
 • می‌توانید از فرد دیگری نیز کمک بگیرید. از او بخواهید که با وارد کردن نیرو به شانه‌های شما، به بلند شدنتان از رخت خواب کمک کند.

استحمام در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

برای اینکه بدانید چند روز پس از عمل مجاز به استحمام هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که استحمام منعی نداشته باشد، بایستی در حین شستشو سینه‌های خود را به آرامی بشویید. همچنین بهتر است که از فرد دیگری نیز کمک بگیرید؛ زیرا مصرف داروهای مسکن‌ ممکن است منجر به سرگیجه گردد.

بایدها و نبایدها

 • پس از عمل به مدت 2 هفته از رانندگی خودداری نمایید. هنگامی رانندگی را از سر بگیرید که بدون هیچگونه احساس درد، قادر به گرفتن فرمان خودرو باشید. همچنین در حین بستن کمربند ایمنی روی سینه خود بالشت قرار دهید.
 • حداقل 1 هفته رابطه جنسی نداشته باشید.
 • تا 2 هفته بعد از عمل ماموپلاستی، از استعمال دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود آن پرهیز کنید.
 • به مدت 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین‌تر از دو کیلوگرم خودداری نمایید.
 • برای 6 هفته از ورزش‌های قدرتی مانند دو و ایروبیک دوری کنید.
 • از آفتاب گرفتن به مدت 6 ماه پرهیز کنید. تابش نور مستقیم خورشید به زخم‌ها موجب التهاب می‌گردد.
 • پیاده روی کنید. این کار را به آرامی و در مکان‌های خلوت انجام دهید.
 • پس از 1 تا 6 هفته می‌توانید به شغل خود برگردید. این مدت زمان بر اساس نوع شغل شما تعیین می‌شود.
 • همواره مراقب علائم عفونت باشید و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه نمایید.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *