آیا برای جلوگیری از ابتلا به کرونا باید ماسک بزنم؟

ماسک و جلوگیری از ویروس کرونا

انتقال ویروس کرونا از راه هوا (airborne) از موارد بحث برانگیز در جریان همه گیری کووید-۱۹ بوده است،انچه مسلم است اینکه ویروس کرونا عمدتا از راه قطرات تنفسی افراد آلوده به ویروس در زمان صحبت کردن،سرفه و عطسه کردن به ویژه در فاصله کمتر از دو متر منتقل شده و موجب سرایت بیماری به دیگران می شود،اما از آنجایی که انتقال این ویروس از راه هوا نیز مطرح شده است؛لذا پیشنهاد می شود که به منظور پیشگیری به روش زیر عمل نمائید.

۱-اگر به اندازه کافی ماسک جراحی (سه لایه) در اختیار دارید:

۱-۱-در بیرون از منزل در کنار رعایت اصول فاصله گذاری فیزیکی،از ماسک استفاده کنید.

۱-۲-در صورتی که مجبور به رفت و آمد در مکان های شلوغ یا بسته مثل مترو و آسانسور هستید،حتما ماسک بزنید.

۱-۳-در صورت داشتن ماسک،باز هم نباید دست هایتان را به صورت،بینی و چشم هایتان بمالید.

۱-۴-زدن ماسک شما را از شست شوی مرتب دست ها با آب و صابون معاف نمی کند.

۱-۵-هر زمان ماسک در اثر عرق کردن،عطسه یا سرفه خیس شد،بلافاصله آن را عوض کنید.

۱-۶-ماسک های جراحی باید هر دو ساعت یک بار تعویض شوند وگرنه استفاده بیش از حد از آنها ممکن است نتیجه معکوس داده و انتقال بیماری را تسریع نماید.

۲-اگر ماسک جراحی (سه لایه) در اختیار ندارید:

۲-۱-اضطراب به خود راه ندهید.

۲-۲-فاصله یک تا دو متری را در فضاهای عمومی از سایرین رعایت کنید.

۲-۳-از حضور در فضاهای بسته عمومی مثل مترو و آسانسور خودداری کرده و از راه پله استفاده نمایید.

۲-۴-از تماس دست ها با اشیاء و دست دادن با دیگران خودداری کرده و در صورت تماس اتفاقی تا زمانی که دست هایتان را با آب و صابون نشسته اید،آنها را به صورت،بینی و چشم هایتان نمالید.

۲-۵-به محض اینکه امکان شستشوی دست ها فراهم شد،آنها را ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.

ماسک های پزشکی

ماسک های پزشکی که به عنوان محافظ دستگاه تنفسی مورد استفاده قرار می گیرند،انواع گوناگونی دارند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • ماسک های جراحی
  • ماسک های فیلتردار FFP
  • ماسک های فیلتر دار N

ماسک های جراحی (سه لایه)

این ماسک ها برای پوشاندن دهان و بینی در نظر گرفته شده اند.ماسک های جراحی می توانند جلوی ورود و خروج ذرات بزرگ و ترشحات را بگیرند،به همین دلیل با جلوگیری از ورود قطرات تنفسی که میتوانند حاوی ویروس کرونا نیز باشند تا حد زیادی از انتشار و ورود این ویروس به بینی،دهان و دستگاه تنفسی افراد سالم جلوگیری می کنند.بیماران و افرادی که در محل های عمومی رفت و آمد دارند،باید از این ماسک استفاده نمایند.

ماسک های فیلتردار FFP

این ماسک ها با استاندارد اروپایی ساخته می شوند.بهترین نوع این گروه،ماسک FFP3 است که می تواند تا ۹۹ درصد ذرات کوچکتر از ۲ میکرون را فیلتر نماید.

ماسک های فیلتر دار N

این ماسک ها با استاندارد آمریکا ساخته شده اند.معروف ترین این ماسک ها نوع N95 است که می تواند تا ۹۵ درصد از ذرات بسیار کوچک (۰/۳ میکرون) مجود در هوا را فیلتر کند.

اصول ماسک زدن

استفاده از ماسک اصولی دارد که رعایت آن ها در تمامی موارد ضروری است:

۱-ماسک فقط هنگامی کارآمد است که با اندازه ی صورت شما متناسب باشد و کاملا دهان و بینی شما را بپوشاند،در غیر این صورت ویروس کرونا می تواند وارد دهان یا بینی شما شده و منجر به ایجاد بیماری شود.

۲-هر ماسک تاریخ انقضا و عمر مفید مشخصی دارد.توجه داشته باشید که ماسک های پزشکی اساساً محصولات بهداشتی یکبار مصرف به حساب آمده و به هیچ عنوان نباید به صورت مکرر استفاده شوند.

۳-در مورد مدت استفاده از ماسک ها ، اعداد و ارقام مختلفی ارائه شده است،اما به طور کلی میتوان گفت که ماسک های جراحی معمولا هر ۲ ساعت یکبار باید عوض شوند و ماسک های فیلتر دار FFP3 و N95 حدود ۸ ساعت کارایی دارند. افراد بیمار به هیچ عنوان نباید از ماسک های دریچه دار استفاده نمایند.این دریچه ها هنگام بازدم ، باز شده و اگر فرد بیمار باشد،از راه این دریچه ، ویروس ها از هوای بازدمی او و نیز قطرات تنفسی اش به بیرون پراکنده گردیده و سبب آلودگی سایرین می شوند.

۴-قرار دادن ماسک در روی صورت و برداشتن آن تابع اصولی است که در زیر به آنها اشاره شده است.

هنگامی که فرد ناقل کووید-۱۹ ماسک نمی زند،احتمال سرایت به فرد سالمی که در مجاورت او قرار دارد،حتی اگر ماسک داشته باشد ۷۰٪ است؛ولی اگر فرد ناقل از ماسک استفاده کرده و فاصله فیزیکی را از افراد دیگر رعایت کند،احتمال سرایت به ۵٪ کاهش می یابد و اگر هم فرد ناقل و هم فرد سالم هر دو از ماسک استفاده کنند ، احتمال سرایت به ۱/۵ درصد کاهش خوهد یافت.

روش استفاده از ماسک

۱- قبل از لمس ماسک تمیز،دستان خود را کاملا با آبو صابون بشویید.این کار را حداقل ۲۰ ثانیه انجام دهید.سپس از یک دستمال کاغذی تمیز برای خشک کردن دست های خود استفاده کنید و سپس آن را درون سطل زباله بیندازد.بند ماسک را بگیرد و آن را به آرامی از داخل جعبه بیرون بیاورید.

۲-ماسک را ارزیابی کنید.هنگامی که یک ماسک جدید را از داخل جعبه در میاورید،آن را به دقت بررسی نمائید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نقص،سوراخ و پارگی ندارد.اگر ماسک دارای پارگی،سوراخ و شکاف است،آن را دور بیندازید و ماسک استفاده نشده ی دیگری بردارید.

۳-نحوه ی قرار دادن ماسک روی صورت:

  • قسمت بالایی ماسک را به درستی تنظیم کنید.قسمت بالای ماسک همان بخشی است که سفت تر بوده و دارای لبه خمیده است و می تواند در اطراف بینی شما قرار گیرد.قبل از استفاده از ماسک روی صورت خود،اطمینان حاصل کنید که این قسمت به سمت بالا قرار دارد.
  • از طرف مناسب ماسک به سمت بیرون اطمینان حاصل کنید.قسمت داخلی بیشتر ماسک های پزشکی به رنگ سفید است ، در حالی که قسمت بیرونی بیشتر به رنگ آبی،سبز و یا رنگ های دیگر است.قبل از قرار دادن ماسک  بر روی صورت،اطمینان حاصل کنید که قسمت سفید ماسک به سمت صورت شما باشد.
  • پس از تنظیم ماسک،بند های کشی آن را پشت گوش هایتان بیندازید.

استفاده از ماسک های دست دوز غیر استاندارد ممنوع!

ماسک های دست دوز غیر استاندارد نه تنها ارزشی ندارد،بلکه گاهی خطرناک هم هستند میزان نفوذناپذیری ویروس کرونا در این ماسک ها نامشخص است؛به علاوه مشخص نیست که این ماسک ها در چه شرایطی و توسط چه کسانی تولید شده اند؛حتی ممکن است دوزندگان این ماسک ها خودشان هم آلوده باشند.توجه داشته باشید که هیچ ماسک پزشکی قابل شستشویی نداریم و حتی ماسک های استاندارد هم بر اثر شستشو و ضدعفونی کردن،نسبت به ویروس نفوذپذیر می شوند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *