سوراخ کردن گوش در خانه | آموزش تصویری سوراخ کردن گوش + مراقبت از آن

همه ما به طور روزانه با تصاویر انواع و اقسام پیرسینگ گوش رو به رو می‌شویم. شاید شما هم تجربه کرده‌ باشید که پس از دیدن یک گوشواره زیبا، دلتان بخواهد که گوش‌هایتان را سوراخ کنید. اگرچه سوراخ کردن گوش ساده به نظر می‌رسد، اما اگر در حین کار نکات ریزی را رعایت نکنید ممکن است به مشکلات آزاردهنده‌ای همچون عفونت دچار شوید. پس چگونه باید در خانه گوشمان را سوراخ کنیم، بدون اینکه با عوارض خاصی درگیر شویم؟

در این مقاله از زیبا بمان، یک راهنمای تصویری و قدم به قدم برای سوراخ کردن گوش در خانه تهیه کرده‌ایم. در ادامه همراه ما باشید.

برای سوراخ کردن گوش در خانه چه باید کرد؟

آماده کردن گوش و ابزار کار

 • ابتدا باید گوش خود را تمیز کنید. برای این کار از پنبه‌ آغشته به ایزوپروپیل الکل 70 درصد کمک بگیرید. پاک کردن گوش قبل از سوراخ کردن آن ضروری است؛ زیرا گوش باید از باکتری‌ها کاملاً پاک شود تا آلودگی به سوراخ گوش سرایت نکند. پس از پاک کردن گوش با پنبه آغشته به ایزوپروپیل الکل، چند ثانیه صبر کنید تا پوست خشک شود. سپس سراغ مرحله بعد بروید. برای ضدعفونی کردن گوش می‌توانید از هیدروژن پراکسید نیز استفاده کنید.
پاکسازی گوش قبل از سوراخ کردن گوش در خانه
 • حال باید تصمیم بگیرید که کدام نقطه از گوش خود را می‌خواهید سوراخ کنید. برای این کار نقطه مورد نظر خود را به کمک یک ماژیک علامت‌گذاری کنید. اگر این محله را به دقت انجام ندهید، سوراخی که ایجاد می‌شود ممکن است کج یا از نقطه مورد نظرتان بالاتر یا پایین‌تر باشد. اگر قرار است هر دو گوش خود را سوراخ کنید، می‌توانید به آینه نگاه کنید و مطمئن شوید که علامت‌هایی که روی دو گوش سمت راست و چپ زده‌اید، در یک مکان مشابه قرار دارند. یادتان باشد که سوراخ‌ها نباید آنقدر به هم نزدیک باشند که گوشواره‌ها به هم برخورد کنند؛ و نباید آنقدر دور باشند که ظاهری نامطلوب به گوش بدهند.
علامت گذاری سوراخ گوش
 • در گام بعدی، لازم است یک سوزن سوراخ‌دار تهیه کنید. سوزن‌های سوراخ‌دار دارای یک مرکز توخالی هستند؛ بنابراین شما می‌توانید به راحتی گوشواره خود را از طریق آن وارد سوراخ ایجادشده در گوش کنید. توجه داشته باشید که نباید از سوزنی استفاده کنید که قبلاً فردی دیگر از آن استفاده نموده؛ زیرا این امر می‌تواند منجر به عفونت شود. سوزن‌های سوراخ‌دار مخصوص پیرسینگ را می‌توانید در بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین و حضوری بیابید.
سوزن مخصوص سوراخ کردن گوش
 • بهترین نوع گوشواره برای گوش‌های تازه سوراخ‌شده گوشواره‌های میخی هستند. این گوشواره‌ها ظاهری شبیه سوزن دارند و استفاده از آن‌ها موجب جلوگیری از بسته شدن سوراخ گوش می‌شود. اگر از لحاظ مالی بودجه کافی دارید، توصیه ما این است که گوشواره‌هایی از جنس فلز باکیفیت مانند نقره، طلا یا تیتانیوم خریداری کنید. فلزات باکیفیت کمتر گوش را آلوده می‌کنند و احتمال آلرژی داشتن به آن‌ها کمتر است. توجه داشته باشید که برخی از افراد به فلزات بی‌کیفیت حساسیت دارند.
پیرسینگ گوش
 • در این مرحله، سوزن توخالی را روی حرارت شعله آتش نگه دارید تا داغ شود. در حین انجام این کار باید از دستکش لاتکس استریل استفاده کنید و مطمئن شوید که باکتری‌های روی دستتان به سوزن منتقل نمی‌شوند. حال سوزن را از هرگونه دوده و خاکستر پاکسازی کرده آن را به کمک پنبه آغشته به الکل یا هیدروژن پراکسید تمیز کنید. همچنین می‌توانید سوزن را با جوشاندن در آب از باکتری‌ها و آلودگی‌ها پاکسازی کنید. برای این کار پس از جوش آمدن آب، سوزن را در آن قرار داده و اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه بماند. سپس سوزن را با انبر برداشته و با دستکش‌های لاتکس استریل در دست خود نگه دارید. در آخر، سوزن را با هیدروژن پراکسید یا الکل پاک کنید.
ضد عفونی کردن سوزن با حرارت
 • اکنون دست‌های خود را با آب و صابون شسته و یک جفت دستکش لاتکس تمیز بپوشید.
شستشوی دست ها
 • موهای خود را ببندید. چرا که ممکن است موهایتان بین گوش و گوشواره شما گیر کند، به سوزن بچسبد و وارد سوراخ گوش شود. بنابراین بهتر است موهای خود را بالا ببندید و کاملاً جمع کنید.
بستن موها برای تمرکز بیشتر

سوراخ کردن گوش

 • برای سوراخ کردن گوش در خانه ابتدا باید یک شیء سفت را پشت لاله گوش خود قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید سوزن را روی پوست گوش خود فشار دهید؛ بدون اینکه به طور تصادفی گردن خود را نیز سوراخ کنید. یک قالب صابون سرد و تمیز یا تکه‌ای چوب پنبه می‌تواند برای این کار مناسب باشد. در برخی از فیلم‌ها می‌بینیم که سیب یا مواد خوراکی را پشت گوش قرار می‌دهند؛ اما این کار بسیار اشتباه است. زیرا هر ماده غذایی ممکن است حاوی باکتری باشد و پیرسینگ شما را آلوده کند. در صورت نیاز می‌توانید از یک دوست بخواهید تا چوب پنبه یا صابون را پشت گوش نگه دارد تا شما به سوراخ کردن گوش بپردازید.
قرار دادن چوب پنبه پشت گوش قبل از سوراخ کردن گوش در خانه
 • حال سوزن را در موقعیت مناسب در دست گرفته و نقطه مورد نظر خود را –که می‌خواهید سوراخ کنید- هدف بگیرید. سوزن باید عمود بر لاله گوش باشد. این به این معناست که سوزن باید با علامتی که روی گوش خود زده‌اید، تقریباً یک زاویه 90 درجه ایجاد کند.
قرار دادن سوزن روی گوش
 • نفس عمیق بکشید و سوزن استریل را به آرامی روی گوش خود بچسبانید. موقعیت سوزن را بررسی کنید و مطمئن شوید که حتماً از نقطه ای که مشخص کرده‌اید عبور می‌کند. حال سوزن را فشار داده و نقطه مورد نظر را سوراخ کنید.
روش سوراخ کردن گوش در منزل
 • بعد از اینکه موفق به سوراخ کردن گوش خود در خانه شدید، همانطور که سوزن در گوش‌تان است میخ گوشواره را درون لوله توخالی سوزن قرار دهید و وارد گوش کنید.
وارد کردن گوشواره یا پیرسینگ به سوراخ گوش
 • اکنون سوزن مخصوص پیرسینگ را به آرامی از گوش خود خارج کنید و گوشواره را در جای خود قرار دهید. توجه داشته باشید که این مسئله به احتمال زیاد دردناک خواهد بود؛ اما سعی کنید آن را به دقت انجام دهید. زیرا اگر گوشواره بیافتد مجبور می‌شوید دوباره سوزن را وارد گوش کنید. از سوی دیگر، اگر هیچ گوشواره‌ای در سوراخی که روی گوش ایجاد کرده‌اید قرار ندهید، سوراخ می‌تواند در عرض چند دقیقه بسته شود.
گذاشتن گوشواره در گوش تازه سوراخ شده

مراقبت از سوراخ گوش و پیرسینگ

 • گوشواره را به مدت شش هفته درون گوش خود قرار دهید. تا سپری شدن این مدت، اصلاً نباید گوشواره را در بیاورید. بعد از گذشت شش هفته می‌توانید گوشواره را عوض کنید؛ اما باید بلافاصله آن را با گوشواره (استریل‌شده) دیگری جایگزین کنید. معمولاً شش ماه تا یک سال طول می‌کشد تا سوراخ کاملاً شکل گرفته و وقتی برای مدت زمان طولانی آن را بدون گوشواره رها کنید، بسته نشود.
مراقبت از گوش تازه سوراخ شده در خانه
 • گوش خود هر روز را با یک محلول آب نمک گرم یا سایر محصولات داروخانه‌ای مخصوص شستشوی پیرسینگ بشویید. نمک سوراخ گوش را تمیز کرده و از آلوده شدن آن جلوگیری می‌کند. به مدت شش هفته باید ناحیه را هر روز پاک کنید. پس از سوراخ شدن گوش، دیگر از الکل برای پاکسازی سوراخ استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث سوزش شود.
تمیز کردن گوش بعد از سوراخ کردن گوش
 • هنگام تمیز کردن گوش، گوشواره خود را بچرخانید. برای این کار قسمت جلویی گوشواره را بگیرید و آن را بپیچانید تا در سوراخ بچرخد. با این کار سوراخی که در گوش خود ایجاد کرده‌اید باز شده و سوراخ در اطراف گوشواره خیلی محکم بسته نخواهد شد.
چرخاندن گوشواره در گوش
 • پس از گذشت شش هفته، گوشواره‌های خود را بردارید و گوشواره‌های جدید را وارد سوراخ گوش کنید. این کار را فقط پس از گذشت شش هفته انجام دهید. گوشواره‌های جدید را بلافاصله پس از بیرون آوردن گوشواره قبلی و تمیز کردن سوراخ درون گوش قرار دهید.
عوض کردن گوشواره یا پیرسینگ بعد از شش هفته

همانطور که دیدیم، سوراخ کردن گوش در خانه کار سختی نبوده و به راحتی قابل انجام است. با این حال، اگر نکات ریزی را که در این مقاله بیان شد به دقت رعایت نکنید ممکن است درگیر عفونت شوید. اگر مواردی مانند خروج چرک، التهاب شدید و هرگونه علائم دیگر عفونت را مشاهده کردید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا مراقبت‌های بعدی را برای شما توضیح دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش قدم به قدم گذاشتن لنز در چشم و درآوردن آن
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *