عوارض رژ لب دائم چیست؟ | آشنایی با عوارض خطرناک تاتو لب

رژ لب دائم یا تاتو لب یک متد آرایشی نیمه دائمی برای داشتن لب‌هایی رنگی و خوش فرم است. در این روش، متخصص رنگدانه‌های تتو لب (که رنگش را شما انتخاب کرده‌اید) را به کمک سوزن‌های کوچکی وارد پوست لب می‌کند. اما این روش علی رغم جلوه‌‌ زیبایی که به لب می‌دهد، ممکن است خطراتی نیز داشته باشد. اما عوارض رژ لب دائم چیست؟ آیا این روش خطرناک است و باید از آن پرهیز کرد؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سوالات را خواهیم یافت. با ما همراه باشید.

خطرات رژ لب دائم یا تاتو لب

خطرات و عوارض رژ لب دائم چیست؟

رژ لب دائم نیز مانند هر روش نیمه دائمی و دائمی دیگری ممکن است عوارضی را برای برخی افراد به همراه داشته باشد. معمولاً همه افراد موارد زیر را برای مدت کوتاهی تجربه می‌کنند:

 • تورم
 • قرمزی
 • درد

همانطور که گفتیم، این موارد زودگذر بوده و به تدریج با بهبودی لب‌ها از بین می‌روند. اما تاتو لب عوارض جدی‌تری نیز به همراه دارد که ممکن است برای رفع آن‌ها نیاز به مراجعه پزشک داشته باشید. این موارد عبارت‌اند از:

 • تورم بیش از حد
 • شدیدتر شدن درد
 • خارج شدن چرک از لب‌ها
 • تب و لرز ناشی از عفونت شدید
 • خارش
 • راش پوستی
 • ماندن جای زخم سوزن روی لب‌ها
 • تبخال
 • منتقل شدن بیماری‌ از طریق سوزن‌های غیربهداشتی

در صورتی که مراقبت های بعد از رژ لب دائم را به خوبی رعایت کنید و برای انجام تاتو لب به متخصص ماهر و معتبری مراجعه کرده باشید، احتمال بروز موارد بالا خیلی کم خواهد بود. اما اگر هر یک از عوارض خطرناک بالا را مشاهده کردید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

در ادامه، به بررسی بیشتر و دقیق‌تر عوارض تاتو لب می‌پردازیم.

عفونت

عفونت انواع مختلفی دارد و به دلایل متفاوتی رخ می‌دهد. مهم‌ترین روش پیشگیری از بروز عفونت این است که مطمئن شوید متخصص در حال استفاده از سوزن تمیز، استریل و یک بار مصرف است و بهداشت دست‌های خود را نیز رعایت می‌کند. عامل دیگری که می‌تواند در جلوگیری از عفونت موثر باشد، تمیز نگه داشتن لب‌ها بعد از خوردن غذا و آشامیدن مایعات است. در صورتی که مراقبت های بعد از رژ لب دائم را رعایت کنید و توصیه‌های متخصص را عملی کنید، دچار عفونت نخواهید شد.

ماندن جای زخم

اگر لب بعد از تاتو له خوبی بهبود نیابد و دچار مشکلاتی مانند آلرژی، عفونت و تبخال شود احتمال اینکه جای زخم روی لب بماند وجود دارد.

واکنش آلرژیک

اگر سابقه هرگونه حساسیت پوستی دارید، قبل از انجام رژ لب دائم با متخصص مشورت کنید. بروز واکنش‌های آلرژیک پوستی به رنگدانه‌های تتو بسیار نادر است؛ اما هر زمان که شما یک ماده خارجی را وارد پوست کنید این امکان وجود دارد که پوست نسبت به آن حساسیت نشان دهد. این واکنش حتی ممکن است سال‌ها بعد به صورت بثورات پوستی ظاهر شود. سایر علائم واکنش آلرژیک شامل خارشف قرمزی و کهیر است.

آنافیلاکسی

اگرچه رخ دادن آنافیلاکسی نسبتاً نادر است؛ اما برخی افراد بعد از تاتو لب با این واکنش آلرژیک شدید رو به رو شده‌اند. باید بدانید که تورم لب تا چند ساعت بعد از رژ لب دائم طبیعی است؛ اما اگر این تورم را در اطراف گردن و گونه‌های خود نیز مشاهده کردید و دچار مشکلات تنفسی شدید، لازم است بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. آنافیلاکسی در صورت عدم درمان می‌تواند زندگی فرد را تهدید کند و باعث مرگ شود.

بیماری

اگر متخصصی که نزد او رژ لب دائم انجام می‌دهید بهداشت ابزار، وسایل و محیط را رعایت نکند؛ احتمال اینکه به بیماری‌های منتقله از طریق خون مبتلا شوید بالا خواهد بود. عدم استفاده از سوزن‌های استریل و تمیز می‌تواند منجر به انتقال بیماری‌هایی مانند هپاتیت B، هپاتیت C و ایدز شود.

کلام آخر

تتو لب می‌تواند خطرناک‌تر و دردناک‌تر از تتو دیگر اندام‌های بدن باشد. اما هنگامی که توسط یک متخصص ماهر و معتبر انجاد شود و شما نیز نکات مراقبتی را رعایت کنید، دچار عوارض خطرناک رژ لب دائم نخواهید شد. در صورتی که بعد از انجام رژ لب دائم هرگونه مشکل غیرعادی را در بدن خود مشاهده کردید، سریعاً با پزشک مشورت کنید. او می‌تواند این مشکلات را رفع کرده و همچنین از ماندن جای زخم روی لب جلوگیری کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.