ماساژ بینی بعد از عمل چگونه انجام می شود؟ +(مزایا و معایب)

جراحی رینوپلاستی که عموماً با نام عمل بینی شناخته می شود، امروزه نه تنها برای رفع انحراف بینی بلکه به عنوان یک عمل زیبایی بسیار محبوب و رایج شده است. بعد از انجام جراحی، فرد یک دوره بهبودی چند هفته ای را می گذراند که یکی از علائم آن تورم است. تورم حدود 3 تا 6 ماه پس از عمل نیز وجود دارد و یک سال طول می کشد تا کامل رفع شود. از روش هایی که می تواند به افراد در برطرف کردن تورم کمک کند، ماساژ بینی بعد از عمل است.

اما ماساژ بینی بعد از عمل چگونه و چه زمانی انجام می شود؟ در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سؤال را می یابیم. با ما همراه باشید.

ماساژ بینی بعد از جراحی

روش و زمان انجام ماساژ بینی بعد از عمل چیست؟

به طور کلی، نباید بینی خود را بلافاصله بعد از جراحی ماساژ دهید. چرا که مالش یا دستکاری بینی در چند هفته اول می تواند باعث باز شدن بخیه ها، تشدید عوارض جانبی بعد از عمل (مانند تورم، درد، قرمزی و …) یا حتی تغییر فرم بینی شود. اما می توانید با مشورت پزشک، بینی خود را بعد از یک ماه ماساژ دهید. ماساژ بینی بعد از عمل یک روش مؤثر برای کاهش تورم است.

مشکل اصلی بعد از جراحی بینی تورم طولانی مدت بعد از عمل است؛ چرا که بهبودی کامل می تواند تا یک سال طول بکشد. اما هرچه سریع تر تورم برطرف شود، ظاهر اصلی بینی زودتر مشخص شده و بهبودی نهایی نیز سریع تر انجام می شود. همچنین جالب است بدانید که اگر تورم که در بافت باقی بماند به بافت اسکار (جای زخم) تبدیل می شود. بافت اسکار می تواند شکل بینی را تغییر دهد و آن را نامتقارن کند.

گاهی اوقات جراح بسته به نوع بینی فرد (گوشتی، استخوانی و …) به او روش خاصی از ماساژ بینی را پیشنهاد می کند. اما به طور کلی، افراد می توانند از این روش برای ماساژ بینی استفاده کنند:

ابتدا انگشتان شست خود را روی پل بینی قرار دهید. ناحیه بین استخوان بینی و گوشه چشم را پیدا کنید. سپس با انگشتان خود به مدت 15 ثانیه فشار محکمی را در آن نقطه نگه دارید. در گام بعدی، با استفاده از انگشتان اشاره در امتداد پل بینی خود به سمت پایین ضربه بزنید. همچنین می توانید یک انگشت شست خود را روی ناحیه بین استخوان بینی و گوشه چشم محکم نگه دارید و سپس با یک انگشت اشاره، قسمت پایینی بینی را در جهت مخالف فشار دهید.

هنگام ماساژ بینی می توانید از ژل، کرم یا روغن های مخصوص ماساژ استفاده کنید. توجه داشته باشید که باید کمی بعد از اینکه بینی گرم و قرمز شد، ماساژ را پایان دهید. چرا که گرم شدن بیش از حد بینی باعث افزایش جریان خون ناحیه خواهد شد. این اتفاق می تواند باعث قرمزی و تورم شود. همچنین لازم است بعد از ماساژ، پوست بینی خود را با پد پنبه ای و پاک کننده تمیز کنید.

کلام آخر

به طور کلی، ماساژ بینی بعد از عمل جراحی برای کاهش تورم مفید است. اما اعمال فشار بیش از حد یا مالش شدید بینی می تواند باعث بدتر شدن عوارض جانبی ناشی از جراحی (تورم، قرمزی، درد و …) شود یا حتی شکل بینی را تغییر دهد. به عنوان مثال، استخوان های تیغه و نوک بینی ممکن است جا به جا شوند. اما انجام ماساژ ملایم قطعاً توصیه می شود.

برگرفته از: roselineacademy

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *