با روش های نوین درمان سرطان آشنا شوید !

پیشرفت های اخیر نحوه درمان سرطان را تغییر داده است. در اینجا برخی از بزرگترین جهش های رو به جلو در این زمینه برای شما شرح داده می شود.

پزشکی شخصی سازی شده یا دقیق

محققان دریافته اند که سرطان همیشه رفتار یکسانی ندارد و می تواند در اشخاص مختلف، متفاوت باشد. داروی شخصی سازی شده یا دقیق به پزشکان این امکان را می دهد، که درمان سرطان را متناسب با ویژگی های تومور هر شخص برنامه ریزی کنند. تغییرات ژنی یا “جهش” هایی که مختص تومور است ، می تواند به پزشکان کمک کند تا تصمیم بگیرند که کدام روش درمانی بهترین نتیجه را دارد. از آنجا که محققان اطلاعات بیشتری در مورد این تغییرات ژنی کسب می کنند ، می توانند درمان‌هایی را به نام درمان هدفمند ایجاد کنند.

روش های نوین سرطان

درمان هدفمند سرطان

درمان هدفمند پایه و اساس پزشکی دقیق است. این روش نوعی درمان سرطان است که پروتئین هایی را که چگونگی رشد ، تقسیم و گسترش سلول های سرطانی  را مشخص می کند، کنترل می نماید. از آنجا که با پیشرفت علم محققان درباره تغییرات DNA و پروتئین های محرک سرطان اطلاعات بیشتری کسب می کنند ، بهتر می توانند درمان های امیدوار کننده ای را طراحی و تولید کنند که این پروتئین ها را هدف قرار می دهد.

چگونه درمان هدفمند علیه سرطان کار می کند؟

اکثر انواع درمان های هدفمند با تداخل در پروتئین های خاصی که به رشد و گسترش تومورها در بدن کمک می کنند ، به درمان سرطان کمک می کنند. آنها از طرق مختلفی سرطان را درمان می کنند. آنها می توانند:

 • به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا سلول های سرطانی را از بین ببرند.
 • رشد سلول های سرطانی را متوقف می کنند.
 • سیگنال هایی را که به تشکیل عروق خونی کمک می کنند، متوقف می کنند.
 • مواد کشنده سلول های سرطانی را به سلول های سرطانی تحویل می دهند.
 • باعث مرگ سلول های سرطانی می شوند.
 • مانع از دریافت هورمون های مورد نیاز برای رشد سلول های سرطانی می شوند.

ایمونوتراپی برای درمان سرطان 

ایمونوتراپی نوعی از درمان سرطان است که به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرطان کمک می کند. سیستم ایمنی بدن به شما کمک می کند تا با عفونت ها و سایر بیماری ها مقابله کنید. سیستم ایمنی بدن از گلبول های سفید خون و اندامها و بافتهای سیستم لنفاوی تشکیل شده است. ایمنی درمانی نوعی درمان بیولوژیکی است. بیولوژی درمانی یک روش درمان است، که از مواد ساخته شده از موجودات زنده برای درمان سرطان استفاده می کند.

ایمونوتراپی چگونه علیه سرطان کار می کند؟

سیستم ایمنی بدن به عنوان بخشی از عملکرد طبیعی خود ، سلول های غیر طبیعی را شناسایی و تخریب می کند. به این معنی که به احتمال زیاد از رشد بسیاری از سرطان ها جلوگیری کرده یا جلوگیری می کند. به عنوان مثال، سلول های ایمنی گاهی در تومورها و اطراف آن یافت می شوند. این سلولها که لنفوسیتهای نفوذ دهنده تومور یا TIL نامیده می شوند ، نشانه پاسخ سیستم ایمنی به تومور است. افرادی که تومورهای آنها حاوی TIL است اغلب از افرادی که تومورهای آن ها این ماده را ندارد بهتر عمل می کنند. حتی اگر سیستم ایمنی بدن بتواند از رشد سرطان جلوگیری کند یا رشد آن را کند کند ، سلول های سرطانی راه هایی برای جلوگیری از تخریب توسط سیستم ایمنی بدن دارند. به عنوان مثال ، سلول های سرطانی ممکن است:

 • تغییرات ژنتیکی داشته باشید که باعث شود کمتر توسط سیستم ایمنی بدن دیده شوند.
 • در سطح خود پروتئین هایی داشته باشند که سلول های ایمنی را غیرفعال می کند.
 • سلول های طبیعی اطراف تومور را تغییر دهند، تا در پاسخ سیستم ایمنی به سلول های سرطانی تداخل ایجاد کنند.

ایمنی درمانی به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا بهتر علیه سرطان عمل کند.

سلول درمانی چیست؟

سلول درمانی یا Cell Therapy، نوعی روش درمانی با استفاده از سلول های بنیادی و سلول های زنده است، که باعث بهبود بیماری های سخت و انواع سرطان ها می شود. در این روش درمانی، سلول های زنده یا سلول های بنیادی به بیمار تزریق شده تا جایگزین سلول های آسیب دیده شده و بیماری را کاهش دهند. این سلول ها به دو دسته سلولهای پرتوان و چند توان تقسیم بندی شده و هر کدام از آنها قابلیت تبدیل شدن به نوع خاصی از سلول ها در بدن را دارند. به طور مثال، سلول های T شکل می توانند به عنوان سلول های ایمنی به بدن تزریق شده و به کمک سلول های واسطه به مبارزه با سلول های سرطانی بپردازند. در واقع این سلول ها در دوران شیمی درمانی و یا سایر روش های درمانی تومورهای سرطانی بسیار موثر خواهند بود.

آیا از سلول درمانی با موفقیت استفاده شده است؟

برخی از سلول های درمانی اکنون سال هاست که با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. قدیمی ترین نمونه پیوند مغز استخوان است که به طور معمول در پزشکی برای درمان موثر برخی بیماری های خون و سیستم ایمنی بدن مانند سرطان خون ، لنفوم و میلوما استفاده می شود. پیوند مغز استخوان حاوی سلول های بنیادی خون است که می تواند خون و سیستم ایمنی بدن را پس از پیوند گیرنده دوباره جایگزین کند.
این نوع درمان سلول های بنیادی اثبات اصلی استفاده از روش های درمانی سلول برای معالجه بیماران است. اخیرا ، از سلول های بنیادی چشم (سلول های بنیادی اندام) نیز برای درمان آسیب های چشم استفاده شده است. در برخی موارد ، سلول های بنیادی ابتدا توسط ژن درمانی اصلاح می شوند تا جهش ایجاد کننده بیماری اصلاح شود. به محض اصلاح جهش عامل بیماری ، سلول ها به بیماران تزریق می شوند تا مناطق بیمار بدن آنها را دوباره استفاده کنند. این به اصطلاح ترکیب سلول و ژن درمانی امکان ایجاد درمان برای اختلالات خونی ، از جمله برخی انواع سرطان خون ، لنفوم ، نقص ایمنی ترکیبی شدید و β-تالاسمی را فراهم می کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.