علت گرفتگی بینی با جراحی بینی چیست؟ +(روش درمان)

امروزه جراحی زیبایی بینی به شدت محبوب شده است. تغییراتی که جراحی در بینی ایجاد می کند می تواند ظاهر آن را به طور کامل تغییر دهد و در بهبود چهره فرد تأثیر زیادی داشته باشد. یکی از عوارض جانبی بسیار رایج بعد از عمل در کنار تورم و کبودی، گرفتگی بینی است. بسته به نوع جراحی، این گرفتگی می تواند خفیف یا شدید باشد. اما علت گرفتگی بینی با جراحی بینی چیست؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، با دلایل گرفتگی بینی بعد از عمل آشنا می شویم و روند برطرف شدن آن را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

گرفتگی بینی بعد از عمل

علت رخ دادن گرفتگی بینی با جراحی بینی چیست؟

گرفتگی بینی در نتیجه عوامل فیزیولوژیکی و مکانیکی متعددی ایجاد می شود. پوشش مخاطی داخل بینی به ضربات و برش های ایجاد شده در حین جراحی با تورم واکنش نشان می دهد. بنابراین حتی در صورتی که جراح مجاری بینی را بازتر هم کرده باشد، این تورم موقتی باعث گرفتگی بینی خواهد شد.

همانطور که مخاط بینی متورم می شود، بافت مخاطی نیز ترشحات بیشتری تولید می کند. این همان علتی است که باعث می شود برخی افراد تا چند هفته بعد از عمل آبریزش بینی را تجربه کنند.

علاوه بر این موارد، همیشه بعد از عمل مقداری لخته خون در داخل بینی باقی می ماند که می تواند مانع تنفسی ایجاد کند. پانسمان بینی نیز به دلیل قرار گرفتن در سوراخ های بینی، می تواند باعث گرفتگی بینی شود.

مهم است بدانیم که در جراحی کامل بینی، گرفتگی بینی شدیدتر از زمانی خواهد بود که فرد فقط نوک بینی اش را عمل کرده است. پس نوع جراحی نیز در کنار مهارت جراح عامل مهمی در خفیف یا شدید بودن گرفتگی بینی محسوب می شود.

چیزی بین 10 تا 14 روز طول می کشد تا گرفتگی بینی بعد از عمل بهتر شود و در نهایت، پس از حدود 3 تا 4 هفته کاملاً برطرف خواهد شد.

چگونه می توان گرفتگی بینی بعد از عمل را درمان کرد؟

روش های متفاوتی برای کاهش گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی وجود دارد. به طور کلی، برای رفع این مشکل باید محیط داخل بینی را مرطوب نگه داشت. رطوبت به شل شدن لخته ها و ترشحات کمک می کند. داروهای ضد احتقان نیز برای کوچک شدن مخاط بینی و کاهش تولید ترشحات به کار می روند.

دوش آب گرم و قرار دادن دستگاه رطوبت ساز در اتاق خواب دو روش رایج برای مرطوب نگه داشتن محیط اطراف هستند. اگر محیط اتاق مرطوب باشد، هوای مرطوب وارد بینی شده و محیط داخل بینی نیز مرطوب خواهد شد. یک سری اسپری ها نیز وجود دارند که می توانید از آن ها برای مرطوب کردن محیط داخل بینی کمک بگیرید.

این اسپری ها معمولاً فقط تا هفته اول پس از عمل مورد نیاز هستند. همچنین در اولین ملاقات بعد از عمل با جراح پلاستیک، لخته هایی که به راحتی قابل مشاهده هستند و برداشتن آنها زیاد دردناک نیست، برطرف خواهد شد.

کلام آخر

گرفتگی بینی یکی از رایج ترین عوارض جانبی بعد از جراحی بینی است. این اتفاق علت های واضحی دارد و معمولاً خطرناک نیست. اگرچه گرفتگی بینی به طور خود به خود بعد از چند هفته برطرف می شود، اما یک سری روش ها (مانند مرطوب نگه داشتن محیط داخل بینی و استفاده از داروهای ضد احتقان) وجود دارد که می توان از آن ها برای بهبودی سریع تر کمک گرفت.

منبع: exploreplasticsurgery

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *