مزوتراپی غبغب چیست ؟ هر آنچه باید بدانید! از نحوه انجام تا عوارض

مزوتراپی شامل یک سری تزریقات ساده و غیر تهاجمی به کمک سوزن های کوتاه و نازک است که به تجزیه مناطق کوچکی که به طور ناخواسته دچار تجمع سلول های چربی شده است، کمک می کند. از این روند با عنوان لیپولیز نیز یاد می شود.
این روش در واقع به کاهش چربی های نقطه ای توسط تزریق محلول و مواد خاصی که منجر به متلاشی شدن بافت چربی می شود، می پردازد. برخی از پزشکان برای افزایش اثربخشی مزوتراپی، درمان های دیگری را با این روش ترکیب می کنند. محتوای موادی که طی این روش به بافت چربی زیر پوست تزریق می شود شامل دوز کمی از برخی داروهای تایید شده و کم خطر، انواع ویتامین ها، املاح معدنی، فاکتورهای رشد و … می باشد. یکی از مواد مورد استفاده در این روش “فسفاتیدیل کولین” و اسید دئوکسیکولیک” می باشد، که اولی یک لسیتین طبیعی حاوی دو اسید چرب غیر اشباع است و از گیاه سویا استخراج می‌شود که در بدن به طور طبیعی نیز وجود دارد، و دومی یک حلال است که برای تزریق فسفاتیدیل کولین مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله از مجله “زیبا بمان” به بحث و گفتگو درباره مزوتراپی غبغب پرداخته ایم. 

مناطقی از بدن که قابل درمان با لیپولیز مبتنی بر تزریق (یا همان مزوتراپی) می باشند عبارت اند از:

 • شکم و زیر شکم
 • ران ها و پشت ران
 • بازو و نواحی زیر بازو که حالت افتادگی به خود می گیرند
 • برآمدگی های چربی دار که در زیر خط سوتین به وجود می آیند
 • پهلو و کفل ها
 • نواحی چربی دار روی لگن و کنار ران ها
 • غبغب
 • رسوبات باقیمانده چربی پس از انجام عمل لیپوساکشن
 • سلولیت در تمام نقاط بدن

همچنین مزوتراپی با هدف جوانسازی پوست، رشد دوباره موها و لاغري های موضعی نیز کاربردهای وسیع و موثری دارد.

مزوتراپی غبغب

روش انجام مزوتراپی غبغب چگونه است؟

در طی دوره درمان، پزشک متخصص پوست ابتدا نقاطی را که مد نظر شخص داوطلب است را با مایک یا مارکر مشخص می کند و سپس محلول های مخصوص و استاندارد مزوتراپی را توسط سوزن های کوچکی مستقیماً به لایه های چربی و بافت همبند پوست تزریق می نماید. در کل چند تزریق ساده بیشتر انجام نمی گیرد. این تزریقات نسبتاً بدون درد هستند، گرچه برخی از بیماران که قبل از انجام این روش ها دچار استرس می شوند، استفاده از کرم های بی حس کننده مانند زایلاپی را ترجیح می دهند. دارویی که با سوزن به نواحی مورد نظر تزریق می شوند باعث شکل گیری یک واکنش شیمیایی می شود که در کنار فیزیولوژی بدن باعث سفت و سخت شدن دیواره سلول های چربی را می شود و همه چیز را برای آغاز تجزیه مناطق حاوی چربی مهیا می کند. سوزن مورد استفاده را ممکن است به یک تفنگ مکانیکی متصل کنند تا تزریقات متعدد را پشت سرهم انجام دهد و باعث کاهش زمان عمل شود. این تزریق ها در عمق ۱ تا ۴ میلی‌ متری پوست انجام می ‌شود. همچنین پزشک گاهی ممکن است سوزن را درون پوست به گردش در بیاورد تا با زوایای مختلفی مواد ذکر شده را وارد پوست نماید.

چه مدت طول می کشد تا نتایج اولیه ی مزوتراپی نمایان شود؟ چند مرتبه باید جلسات آن را تکرار نمود؟

هر جلسه ی این روش حدود 1 ساعت زمان می برد و نتایج مثبت و موثر هر جلسه ی مزوتراپی طی 15 الی 20 روز قابل مشاهده خواهد بود. این روش درمانی برای داشتن نتیجه ای کاملا رضایت بخش و دلخواه، نیازمند تکرار مراحل با فاصله چهار الی شش هفته (به تعداد 4 الی 10 مرتبه) می باشد.

عوارض جانبی مزوتراپی غبغب

به گفته متخصصین، مزوتراپی روی غبغب در صورتی که تحت نظر اشخاص مجرب و آموزش دیده انجام شود، خطرات بسیار کمی را به دنبال خواهد داشت. ولی در حالت کلی کاملا بدون خطر نیست و تا به الان عوارض مختلفی در مورد انجام این روش بر روی افراد مختلف گزارش شده است که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 • ایجاد زخم
 • احتمال ایجاد عفونت
 • بروز راش های پوسـتی
 • رنگدانه ای شدن در محل تزریق
 • تورم و التهاب در ناحیـه ی تزریق
 • خـارش های پراکـنده و نـسبتا خفـیف
 • درد در ناحیه هایی که سوزن خورده اند
 • حالت تهوع و در موارد نادر تر، استـفراغ
 • قرمزی یا کبود شدگی نقاط تزریق و گاها اطراف آن
 • حساسیت و آلرژی نسبت به مواد تزریقی یا بی حس کننده ها

در حال حاضر دقیقا مشخص نیست که چه اتفاقی برای سلول های چربی شکسته شده پس از ترک محل مورد نظر می افتد و همچنین مواد مختلف تزریقی چه تاثیری بر اندام ها و بافت های بدن خواهند گذاشت. به همین دلیل تحقیقات بیشتری در مورد ایمنی این روش مورد نیاز می باشد.

مزوتراپی – بله یا نه؟

اگرچه از مزوتراپی در طول دهه ها در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است، اما مدارک علمی یا بالینی بسیار کمی برای حمایت از سلامت و اثر بخشی کامل این روش وجود دارد. همچنین به نظر می رسد هیچ استانداردی در مورد میزان استفاده از مواد تزریقی، نوع آن ها و میزان و دفعات تزریق در این روش وجود ندارد.

مزایای مزوتراپی غبغب

مزایای مزوتراپی نسبت به دیگر روش های لیپولیزی چیست؟

این روش غیر جراحی است و نیاز به باز شدن بافت ها ندارد، روشی کم درد یا بدون درد می باشد، عوارض کمتر و خرابی بافتی کمتری را نسبت به روش های دیگر در بر دارد. از نظر هزینه نیز، کل هزینه چندین جلسه مزوتراپی، مشابه روش تک جلسه ای لیپوساکشن است باعث کاهش بافت چربی، سفت شدن پوست (ضد پیری) و جوان سازی صورت می شود، نتیجه های خوبی را در درمان جلسه اول نشان می دهد، تعداد کل جلسات آن بین 4 تا 10 جلسه از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است و نتایج مزوتراپی در ترکیب با لیپوساکشن غیر تهاجمی و سفت شدن پوست (کاویتاسیون و RF) بیشتر می شود.

نکته قابل تامل

طبق گزارشات انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، لیپوساکشن تنها روشی است که ثابت شده است با اطمینان و به طور موثر چربی ها را از بین می برد.

هزینه مزوتراپی چقدر است؟

بسته به نوع دستگاه و مواد مورد استفاده، هزینه هر جلسه ی این روش بین 450 هزار تا 1 میلیون تومان خواهد بود.

میزان تاثیر مزوتراپی چقدر خواهد بود؟

نمی توان به طور دقیق گفت که مزوتراپی بر روی هرکس تا چه اندازه جواب می دهد. ولی به طور کلی اگر این روش را در مراکز معتبر و تحت نظر متخصصین انجام دهید و همچنین جلسات آن را تکمیل کنید و منظم انجام دهید به احتمال زیاد نتایج موثری بین 50 تا 90% خواهید دید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *