جراحی سینه مردان برای درمان ژنیکوماستی به همراه درمان غیرجراحی

ژنیکوماستی، به وضعیتی گفته می‌شود که در آن سینه‌های مردان بیش از حد رشد کرده یا بزرگ شده است. ژنیکوماستی در مردان در هر سنی ممکن است رخ دهد. این بیماری می‌تواند در نتیجه برخی عوامل مانند تغییرات هورمونی، شرایط ارثی، بیماری یا استفاده از برخی داروها باشد. ژنیکوماستی می‌تواند باعث ناراحتی عاطفی شود و اعتمادبه‌نفس شما را مختل کند. برخی از مردان حتی ممکن است از برخی فعالیت‌های فیزیکی و صمیمیت صرفاً برای پنهان کردن شرایط خود اجتناب کنند. درصورتی‌که فکر می‌کنید دچار ژنیکوماستی هستید و از شرایط خود رضایت ندارید، نگران نباشید. شما می‌توانید با انجام جراحی سینه مردان، از شر این موضوع خلاص شوید. در ادامه همراه ما باشید تا به طور کامل دربارهٔ جراحی سینه آقایان صحبت کنیم.

علائم ژنیکوماستی

 •  مقدار کمی بافت اضافی در اطراف نوک سینه‌ها تا سینه‌های برجسته
 • بافت اضافه می‌تواند در یک یا هر دو سینه باشد.
 • گاهی اوقات، بافت سینه می‌تواند حساس یا دردناک باشد، اما همیشه این‌طور نیست.
جراحی سینه مردان
Before and after gallery of Gynecomastia

علل  ایجاد ژنیکوماستی

برخی از عوامل باعث ایجاد چنین حالتی می‌شوند.

عدم تعادل هورمونی

ژنیکوماستی می‌تواند ناشی از عدم تعادل بین هورمون‌های جنسی تستوسترون و استروژن باشد. استروژن باعث رشد بافت سینه می‌شود. درحالی‌که همه مردان مقداری استروژن تولید می‌کنند، معمولاً سطح تستوسترون بسیار بالاتری دارند که مانع از رشد استروژن بافت سینه می‌شود. اگر تعادل هورمون ها در بدن تغییر کند، این می تواند باعث رشد سینه های مرد شود. گاهی اوقات علت این عدم تعادل ناشناخته است.

اضافه‌وزن

اضافه‌وزن (چاقی) یکی از علل شایع ژنیکوماستی است.چاقی، می‌تواند سطح استروژن را افزایش دهد که می‌تواند باعث رشد بافت سینه شود. اگر اضافه‌وزن دارید، به‌احتمال زیاد چربی اضافی دارید که می‌تواند بافت سینه را بزرگ کند. برای برخی از افراد کاهش وزن یا انجام ورزش بیشتر می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما استفاده از رژیم غذایی و ورزش نیز ممکن است همیشه وضعیت را بهبود نبخشد.

نوزادان پسر

ژنیکوماستی می‌تواند نوزادان پسر را تحت تأثیر قرار دهد، زیرا استروژن از طریق جفت از مادر به جنین می‌رسد. البته این وضعیت موقتی است و چند هفته پس از تولد نوزاد ناپدید می‌شود.

بلوغ

در دوران بلوغ، سطح هورمون پسران متفاوت است. اگر سطح تستوسترون کاهش یابد، استروژن می‌تواند باعث رشد بافت سینه شود. بسیاری از پسران نوجوان درجاتی از بزرگ‌شدن سینه را تجربه می‌کنند. ژنیکوماستی در دوران بلوغ معمولاً با بزرگ‌تر شدن پسرها و پایدارتر شدن سطح هورمون آنها برطرف می‌شود.

افزایش سن

مردان با افزایش سن، تستوسترون کمتری تولید می‌کنند. مردان مسن‌تر نیز چربی بدن بیشتری دارند و این امر می‌تواند باعث تولید بیشتر استروژن شود. این تغییرات در سطح هورمون، می‌تواند منجر به رشد بیش از حد بافت سینه شود.

دلایل نادر ایجاد ژنیکوماستی

سایر علل نادر ژنیکوماستی عبارت‌اند از:

 • عوارض جانبی دارو، مانند داروهای ضد زخم یا داروهای بیماری قلبی
 • داروهای غیرقانونی، مانند حشیش یا استروئیدهای آنابولیک
 • مصرف پیش از حد مشروبات الکل
 • یک بیماری پیش‌زمینه‌ای مانند نارسایی کلیه یا بیماری کبد
 • سندرم کلاین فلتر (یک اختلال ژنتیکی نادر)
 • توده یا عفونت
 • اختلال در عملکرد کبد و استفاده از داروهای حاوی استروژن

بهترین کاندیدها کوچک کردن سینه مردان

جراحان ژنیکوماستی را با برداشتن بافت چربی ویا بافت غدد با جراحی درمان می‌کنند و اندازه و شکل سینه‌ها را کاهش می‌دهند. در موارد شدید، جراح پوست را نیز برمی‌دارد. ظاهر مردانه‌تر سینه‌ای که به دست می‌آید می‌تواند تصویر و اعتمادبه‌نفس شما را افزایش دهد. سینه برای بیمارانی که از سلامت خوبی برخوردارند، بدون بیماری فعال یا شرایط پزشکی جدی و از قبل موجود، بهترین است. کاندیدهای خوب برای جراحی پوست سفت و کشسانی دارند که با خطوط جدید بدن سازگار می شود.ژنیکوماستی در 40 تا 60 درصد مردان رخ می دهد و یک یا هر دو سینه را درگیر می کند. اگر جراح شما در طول مشاوره اولیه  متوجه شود که دلیل ژنیکوماستی   یک مشکلی پزشکی است ، شما  را به متخصص مربوطه ارجاع میدهد و جراحی سینه را فعلا کنار میگذارد.چنانچه دلیل افزایش سایز سینه شما،بیماری نباشد به راحتی میتوانید این جراحی را انجام دهید.

مزایای کوچک کردن سینه مردان

 • احساس مردانگی بیشتری داشته باشید و از نظر بدنی مناسب‌تر به نظر برسید
 • افزایش اعتمادبه‌نفس
 • انجام راحت‌تر حرکات ورزشی
 • بهبود عملکرد رژیم و ورزش در بدن شما
جراحی سینه مردان

درمان ژنیکوماستی

درصورتی‌که پزشک تشخیص دهد که شما نیاز به درمان دارید، ممکن است یکی از گزینه‌های زیر را توصیه کند:

 1. جراحی برای برداشتن بافت اضافی سینه
 2. دارویی برای تنظیم عدم تعادل هورمونی

جراحی سینه مردان

کاهش سینه مردانه شامل ترکیبی از لیپوساکشن و برداشتن مستقیم بافت اضافی سینه است. یک برش کوچک زیر هر نوک پستان ایجاد می‌شود. برش‌ها به‌سرعت بهبود می‌یابند و به شما این امکان را می‌دهند که پس از عمل به روال عادی خود ادامه دهید. گزینه‌های متعددی برای بیمارانی وجود دارد که می‌خواهند سینه‌های بزرگ شده خود را توسط جراح درمان کنند. گزینه‌های پزشکی برای کوچک کردن سینه مردان عبارت‌اند از:

 • جراحی کوچک کردن برای برداشتن پوست آویزان و همچنین برداشتن بافت سینه و همچنین برخی از پستان که قابل‌مشاهده است انجام می‌شود.
 • لیپوساکشن که برداشتن غدد سینه را هدف قرار می‌دهد
 • برداشتن غدد سینه علاوه بر سفت شدن پوست

جراح پس از معاینه کامل بیمار بهترین راه‌حل پزشکی را برای درمان سینه مردانه تعیین می‌کند. اگر بیمار فقط از چربی اضافی در ناحیه موردنظر رنج می‌برد، لیپوساکشن یک راه‌حل ایده‌آل است. اگر این وضعیت شامل مقدار زیادی مشکلات غدد باشد، جراح پلاستیک باید ناحیه موردنظر را برش دهد زیرا غدد آن‌قدر سفت هستند که به‌راحتی ساکشن نمی‌شوند. جراح پلاستیک برشی ایجاد می‌کند تا نوک سینه بیمار را باز کند و قسمتی از غدد سخت شده را خارج کند. پس از اتمام این مرحله، جراح پلاستیک می‌تواند چربی اضافی را که در ناحیه موردنظر یافت می‌شود، لیپوساکشن انجام دهد.

اگر مقدار نسبتاً زیادی از پوست وجود داشته باشد که باید مورد توجه قرار گیرد، جراح می‌تواند به سادگی تمام پوست، بافت غدد و چربی اضافی را حذف کند و در عین حال نوک پستان را به عنوان پیوند پوست ذخیره کند. سپس جراح پلاستیک می تواند نوک پستان را دوباره به محل مورد نظر پیوند بزند. دقت کنید که این بیماری با سرطان سینه در مردان متفاوت است و این نوعت جراحی برای سرطان سینه استفاده نمی‌شود.

درمان‌های غیر جراحی برای سینه مردانه

اگر بیماران بخواهند ظاهر سینه مردانه خود را بدون انجام عمل جراحی درمان کنند، گزینه‌های متعددی برای آنها وجود دارد:

ورزش:

 بیمارانی که می‌خواهند به طور طبیعی سطح تستوسترون خود را به روشی طبیعی افزایش دهند، می‌توانند با استفاده از تمرینات عضلانی خاص که ناحیه قفسه سینه را هدف قرار می‌دهند، ورزش کنند. این تمرینات می‌توانند رشد بافت را به‌صورت یکنواخت در سراسر قفسه سینه پخش کنند.

مکمل‌های غذایی:

 بیمارانی که استروئیدهای آنابولیک مصرف می‌کنند نیز می‌توانند از رشد سینه‌های مردانه رنج ببرند و این به‌ویژه در مورد بدنسازان صادق است. استروئیدهای آنابولیک می‌توانند باعث ازبین‌رفتن هورمون‌ها از جمله استروژن شوند و این می‌تواند باعث بزرگ‌شدن سینه شود. مکمل‌های غذایی می‌توانند اثرات استروئیدهای آنابولیک را با مواد طبیعی کاهش‌دهنده چربی خنثی کنند. علاوه بر این، سطح هورمون را می‌توان عادی کرد. برخی از موادی که بیماران باید به دنبال آن باشند شامل اسکلرئولیدها و گوگولسترون است که به تجزیه چربی‌های بدن یا تعادل هورمون‌های بیمار کمک می‌کند.

رژیم غذایی سالم:

 حذف تمام چربی‌ها از رژیم غذایی گزینه ایده آلی نیست زیرا بدن همچنان به چربی‌های سالم نیاز دارد. بیماران باید چربی‌های ناسالم مانند چربی‌های اشباع یا ترانس را حذف کنند. بیماران باید مصرف پروتئین خود را افزایش دهند تا حجم عضلانی بیشتری به دست آورند و مصرف چربی را کاهش دهند. یک رژیم غذایی سالم و یک برنامه ورزشی منظم باید در کنار هم انجام شود تا به کاهش ظاهر سینه مردان کمک کند.

آیا نتایج حاصل از جراحی سینه مردان دائمی است؟

نتایج نهایی جراحی ژنیکوماستی در مردان در بسیاری از موارد دائمی است. بااین‌حال، اگر ژنیکوماستی ناشی از استفاده از داروهای تجویزی خاص، داروهایی از جمله استروئیدها یا افزایش وزن باشد، باید به طور کامل از این مواد رها شده و وزن ثابتی داشته باشید تا نتایج خود را حفظ کنید. تمام اسکارها دائمی هستند، حتی اگر برخی از اسکارها ممکن است در خطوط طبیعی سینه پنهان باشند. کانتور بالاتنه بهبودیافته شما احتمالاً تصویر و اعتمادبه‌نفس شما را افزایش می‌دهد، چه در پیراهن یا بدون پیراهن.

هزینه جراحی سینه مردان چقدر است؟

هزینه‌های مرتبط با جراحی ژنیکوماستیجراحی ژنیکوماستی ممکن است تحت پوشش بیمه درمانی خصوصی باشد. در. این صورت بهتر است قبل جراحی درمورد بیمه‌نامه خود تحقیق کنید. از طرفی قیمت کلی بستگی به عواملی چون نوع بیمارستان، دستمزد پزشک، شدت کار و.. داشته باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *