درد زیر شکم قبل از پریود نشانه چیست؟ | علت، روش درمان

اگرچه احساس درد در اندام هایی مانند شکم و کمر در زمان قاعدگی طبیعی است، اما رخ دادن این اتفاق قبل از قاعدگی می تواند آزار دهنده و نگران کننده باشد. در بسیاری از اوقات درد زیر شکم قبل از پریود نشانه خطرناکی نیست؛ اما در برخی موارد می تواند نشانه این باشد که مشکلی در بدن وجود دارد.

اما درد زیر شکم قبل از پریود نشانه چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟ در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سؤالات را می یابیم. با ما همراه باشید.

دل درد قبل از پریود

درد زیر شکم چیست و چه زمانی رخ می دهد؟

اگرچه در اغلب بانوان درد شکم درست در هنگام شروع قاعدگی اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات ممکن است فرد چند روز قبل از قاعدگی دچار دل درد شود. دلیل این اتفاق سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است که تغییرات هورمونی باعث رخ دادن آن می شود. این سندرم اغلب با علائمی مانند نوسانات خلقی، حساس شدن سینه و خستگی همراه است.

درد زیر شکم همیشه علامت PMS نیست، اما می تواند باشد. دردهای مرتبط با سندرم پیش از قاعدگی (PMS) معمولاً سبک و قابل تحمل هستند. درد شکم ناشی از PMS اغلب 3 تا 5 روز قبل از قاعدگی رخ می دهد؛ بنابراین ممکن است طبیعی باشد که حتی 5 روز قبل از پریود هم دل درد داشته باشید.

با این حال، باید توجه داشت که اکثر زنان 5 روز قبل از قاعدگی دچار گرفتگی عضلات نمی شوند. اگر همیشه به عنوان بخشی از سندرم پیش از قاعدگی درد زیر شکم را تجربه می کنید، احتمالاً این اتفاق طبیعی است. اما اگر به تازگی با این مشکل رو به رو شده باشید ممکن است مشکلی در بدن وجود داشته باشد.

اما چگونه بفهمیم که درد زیر شکم قبل از پریود برای ما طبیعی است یا خبر از بیماری می دهد؟ اولین گام این است که بین دردهای شدید و خفیف تمایز قائل شوید. دل درد «شدید» قبل از پریود به هیچ وجه طبیعی نیست. نشانه هایی که نشان می دهد دل درد شما شدید است عبارت اند از:

  • حتی اگر از مسکن های رایج و بدون نسخه استفاده کنید، درد بهبود نمی یابد.
  • در هنگام درد زیر شکم نمی توانید تمرکز کنید، به طور عادی صحبت کنید یا به راحتی نفس بکشید.
  • به دلیل درد شکم، انجام برخی از فعالیت های روزانه را کنار گذاشته اید.
  • دردی که تجربه می کنید بدتر از دردهای معمول در دوره قاعدگی تان است.
  • درد شکم با درد لگن همراه است؛ به ویژه در حین مقاربت.
  • در کنار دل درد استفراغ، سرگیجه، ترشحات غیر طبیعی یا تب را نیز تجربه می کنید.

اگر این علائم را دارید، به این معنا است که دچار درد شدید شکم هستید. درد شدید شکم قبل از قاعدگی می تواند نشانه بیماری ها و مشکلات مختلفی باشد.

درد شدید زیر شکم قبل از پریود نشانه چیست؟

درد شدید زیر شکم قبل از قاعدگی می تواند دلایل مختلفی (از مشکلات باروری گرفته تا بارداری) داشته باشد. برخی از این مشکلات سریع و آسان درمان می شوند؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به مراقبت های جدی تری داشته باشند.

در برخی موارد، درد شکم ممکن است با قاعدگی ارتباطی نداشته باشد. اگر عفونت مجاری ادراری یا عفونت مثانه دارید، ممکن است در زیر شکم خود احساس درد کنید. با عفونت ادراری در هنگام ادرار کردن دچار تب و درد می شوید. درد شکم همچنین می تواند ناشی از یبوست، آنفولانزای معده و مسمومیت غذایی باشد. در چنین مواردی، درد معمولاً با حرکات عجیب روده و احتمالاً استفراغ همراه است.

یکی دیگر از علل احتمالی درد شکم قبل از پریود، کیست تخمدان است. تخمدان ها هر ماه هنگام تخمک گذاری، ساختارهایی شبیه به کیست ایجاد می کنند. اما گاهی اوقات کیست بعد از تخمک گذاری به محیط اطراف می چسبد. این کیست می تواند بزرگ تر شود و در نهایت درد لگن و نفخ شکم را رقم بزند. کیست همچنین می تواند روی دیواره رحم نیز رشد کند. این کیست ها فیبروم نامیده می شوند؛ که درد، خونریزی شدید و درد لگن را به همراه دارند.

در برخی موارد، درد زیر شکم حدود 5 روز قبل از پریود ناشی از اندومتریوز است. اندومتریوز نوعی اختلال است و زمانی رخ می دهد که بافت پوششی رحم در خارج از رحم رشد کند. این اتفاق منجر به بی نظمی قاعدگی و درد مزمن می شود.

آدنومیوز نیز یک اختلال مشابه است که در آن سلول های خط رحمی خارج از محل طبیعی خود شروع به رشد می کنند. اما در این اختلال سلول های غیر طبیعی به جای رشد در خارج از رحم، در خود دیواره های رحم رشد می کنند. این امر علاوه بر بزرگ شدن رحم باعث ایجاد درد نیز می شود.

گاهی اوقات درد شکم قبل از قاعدگی نشانه بارداری است. اگر تخمک بارور شده و در رحم کاشته شود، ممکن است احساس درد کنید. درد لانه گزینی کاملاً شبیه درد عادت ماهانه است؛ زیرا در همان نقطه رخ می دهد. لانه گزینی تخمک بارور شده معمولاً حدود 10 روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد. بنابراین می تواند چند روز قبل از پریود باعث دل درد شود. این اتفاق گاهی با لکه بینی خفیف و کمی حالت تهوع نیز همراه است.

با این حال، بسیاری از انواع اختلالات مرتبط با تخمدان و رحم علائم بسیار ظریفی دارند و ممکن است به سادگی قابل تشخیص نباشند. بنابراین بهتر است برای معاینه دقیق تر و مشخص شدن دلیل درد زیر شکم قبل از پریود ، حتماً به متخصص زنان مراجعه کنید.

چگونه می توان درد زیر شکم را درمان کرد؟

برای کنترل دردهای معمولی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی، بهترین راه استفاده از مسکن های بدون نسخه است. این داروها می توانند به کاهش درد کمک کنند یا آن را به طور کامل از بین ببرند. بسیاری از بانوان نیز از روش هایی مانند گرم کردن حوله و قرار دادن آن را روی شکم را ترجیح می دهند.

استفاده از دمنوش های گیاهی و گرم نیز می تواند در کاهش دل درد مؤثر باشد. جالب است بدانید که برخی تحقیقات نشان داده اند که درد زیر شکم قبل از پریود می تواند با برخی از کمبودهای تغذیه ای مرتبط باشد. از این رو، لازم است مطمئن شوید که مقدار زیادی آب و منیزیم در روزهای منتهی به قاعدگی مصرف می کنید.

اگر درد زیر شکم غیر طبیعی است و به دلایلی غیر از قاعدگی عادی و سندرم پیش از قاعدگی ایجاد شده، بهترین روش درمان چیزی نیست جز تشخیص علت اصلی این مشکل. انواع تست های تشخیصی برای دردهای غیر طبیعی قاعدگی موجود است. می توانید با انجام آزمایش بارداری در خانه شروع کنید تا ببینید که آیا درد شکم ناشی از بارداری است یا خیر.

برای تشخیص مشکلاتی مانند UTI، لازم است به پزشک مراجعه کنید تا ناحیه را از نظر باکتریایی آزمایش کند. کیست ها را می توان با آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی یا MRI مشاهده کرد. مشکلاتی مانند اندومتریوز نیز ممکن است نیاز به جراحی اکتشافی برای تشخیص داشته باشند.

بعد از تشخیص علت درد زیر شکم، می توان به درمان آن پرداخت. به عنوان مثال، یک دوره مصرف آنتی بیوتیک تحت نظر پزشک می تواند دردهای ناشی از عفونت را برای همیشه برطرف کند. داروهای ضد بارداری هورمونی نیز طبق صلاحدید پزشک می توانند به درمان بسیاری از علائم مرتبط با کیست تخمدان و اندومتریوز کمک کنند. با این حال، برخی از افراد ممکن است برای حل کامل مشکل به جراحی نیاز داشته باشند.

کلام آخر

به طور کلی، طبیعی نیست که چند روز قبل از پریود دچار درد شدید در زیر شکم شوید. اگر با درد شدید مواجه شده اید لازم است حتماً با پزشک مشورت کنید. اگر دل دردتان خفیف است، ممکن است ناشی از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باشد که خطرناک نیست. با این حال توصیه می شود در صورت احساس هرگونه درد غیر عادی (اعم از خفیف یا شدید) با متخصص زنان مشورت کنید.

برگرفته از: toplinemd

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *