آنچه نیاز است از جراحی چانه بزرگ بدانید

جراحی چانه بزرگ

عمل های جراحی متفاوتی در دنیا در حال حاضر انجام می گیرد و یکی از این جراحی ها, جراحی چانه بزرگ یا ژنیوپلاستی (بصورت ژینوپلاستی و منتوپلاستی نیز نام گذاری شده است). این عمل جراحی برای برای زیبا سازی چانه افرادی که چانه آنها اندکی بیرون زده است یا چانه آنها دارای انحراف به سمت راست و چپ دارد (انحراف چانه) انجام می گیرد. در این مقاله سعی می کنیم تا جراحی چانه بزرگ و کوچک کردن آن را به صورت کاملی بررسی نماییم تا اطلاعات عمومی شما عزیزان در این باره افزایش پیدا کند.

اولین نکته ای که باید بدانید: این عمل زیبایی نیز مانند عمل زیبایی بینی, موفقیت و بهبود یافتن  زیبایی چانه بستگی به مهارت و تخصص جراح است. برای انتخاب یک جراح خوب باید با تعداد مناسبی از جراحان مصاحبه کنید و کار های قبلی آنها را چک کنید و سپس اقدام به عمل کنید.

خوب است بدانین عمل جراحی چانه به دو دسته اصل تقسیم بندی می شود:

بزرگ کردن چانه

در بسیاری از موارد بیماران به دلیل عقب بودن (کوچک بودن چانه) شکل صورت آنها از توازن اصلی خود خارج گردیده است در این موارد می شود با یک عمل جراحی خوب اصلاح در چانه بیمار صورت گیرد و شکل ظاهری صورت به حالت ایده عالی تبدیل خواهد شد.

کوچک کردن چانه

در شرایطی که چانه بیشتر از حد معمول جلو آمده است یا چانه بزرگتر از حد معمول است میتوان از عمل منوتوپلاست برای اصلاح چانه بزرگ اقدام کرد.

جراحی کوچک کردن چانه برای چانه های بزرگ

دراین روش از جراحی دکتر جراح باید بخشی از فک را با استفاده از نوعی دریل مخصوص خارج نماید. این عملیات ممکن است از زیر چانه و یا از داخل دهان بیمار صورت گیرد. این کار برای آن است که چانه ای که بزرگ است یا بیش از حد خارج است به عقب باز گردانده شود.

برای این جراحی حتما باید بیمار باید طبق دستور و العمل جراح کار هایی را انجام دهد همانند :

  • از 2 هفته قبل از عمل بیمار نباید سیگار و یا قلیون مصرف نماید.
  • بیمار باید پرهیز دارویی را داشته باشد و از مصرف داروهایی که ضد التهاب هستند پرهیز نماید.
  • بیمار حداقل هفته قبل از عمل باید دهان خود را به صورت مرتب و حداقل 3 مرتبه با دهان شویه آبکشی کند و دهان خود را به صورت بسیار خوبی مسواک بزند.
  • در روز عمل بیمار باید ناشتا باشد ( 8 ساعت قبل از عمل بیمار نباید هیچ چیزی بخورد و یا بنوشد)

روش جراحی کوچک کردن چانه

این عمل سختی های خود را دارد در این عمل جراح برای کوچک کردن چانه باید بخشی از چانه را با استفاده از اره برقی مخصوص برش دهد( همانند عکس ). باید توجه شود در اکثر موارد محل برش داده شده قسمت استخوان چانه که شبیه به نعل اسب برداشته خواهد شد و بقیه آن استفاده نمی شود ولی بخش که شبیه به نعل اسب است با استفاده از سیم و پیچ های از جنس تیتانیوم در سر جای خود متصل خواهد شد ( همانند عکس سمت راست) در نهایت پوست به حالت اول بازگردانده خواهد شد و چسب های مخصوص در زیر چانه زده خواهد شد و به وسیله پرستار بخش های مورد نیاز پانسمان خواهد شد.

جراحی کوچک کردن چانه

معمولا این نوع جراحی 1 تا 6 ساعت طول خواهد کشید. همانطور که می دانید هر جراحی با دیگر جراحی متفاوت است و در صورتی که عمل ساده تر باشد زمان این عمل کمتر خواهد بود و در شرایطی عمل سخت باشد زمان عمل بیشتر طول خواهد کشید. اتصال مربوط به لپ پایین و پایین لثه نیز بعد از یک هفته بهبود خواهد یافت.

روش جراحی بزرگ کردن چانه

در این عمل چانه اکثر اوقات کوچکتر از سایز اصلی می باشد و به همین دلیل جراح باید با استفاده از پروتز حالت چانه را شبیه به چانه ای معمولی کند. در این روش جراح با استفاده از برشی در زیر چانه یا در دهان بیمار فضای خالی درون چانه ایجاد خواهد کرد و سپس آن را با استفاده از ضد عفونی کننده ها استریل خواهد کرد و در نهایت پروتز استریل شده را در سر جای خود قرار خواهد داد. در نهایت محل های برش داده شده بسته خواهد شد و زخم ها با چسب های مخصوص پوشانده خواهند شد. این عمل نسبت به عمل کوچک کردن چانه ساده تر است و در حدود یک ساعت این عمل به طول خواهد کشید. باید بدانید که این عمل از بیهوشی کامل استفاده نخواهد شد و در واقع عمل پ سرپایی انجام می گیرد.

روش جراحی بزرگ کردن چانه با ژنیوپلاستی اسلایدینگ

روش جراحی بزرگ کردن چانه با ژنیوپلاستی اسلایدینگ

در موارد بسیار کمی چانه بسیار کوچک است (بیشتر از حد روش قبلی) که با پروتز نمیتوان چانه را بزرگ کرد  در این شرایط ژنیوپلاستی اسلایدینگ خواهد شد. جراح بخشی از چانه را مانند عکس خواهد برید و با استفاده از صفحات و پیچ و مهرههای مخصوص باقی مانده چانه را به آن اتصال خواهد داد این عمل ژنیوپلاستی اسلایدینگ از عمل پروتز به دلیل پیچیدگی هم هزینه بیشتری دارد و هم در حدود 2 ساعت طول خواهد کشید.

مراقبت های بعد از جراحی چانه بزرگ

بعد از عمل مهمترین نکته ای که بیمار باید به آن توجه کند مراقبت از چانه و سلامت خود است. در تمامی موارد جراح دستورالعمل مخصوصی به بیمار برای مراقبت های بعد از جراحی چانه بزرگ داده می شود. به صورت کلی برای بیمار یک گن مخصوص تجویز خواهد شد که این گن را بیمار باید به صورت دائمی و 24 ساعت بر روی سر و چانه خود باید  قرار دهد. این گن باعث می شود تا ورم های صورت کنترل شود و از طرف دیگر باعث می شود تا بیمار کمتر به چانه خود حرکت دهد.

پس از عمل شما باید به صورت منظم به مطب دکتر خود مراجعه نمایید ومراحل بعدی مراقبت از چانه به وسیله پزشک به بیمار گفته خواهد شد.

عوارض جانبی بعد از جراحی

مانند تمامی جراحی های دیگر بیمار پس از جراحی درد و ناراحتی را حس خواهد کرد و در هفته اول این درد ها بیشتر به چشم خواهد آمد. بیمار می تواند بعد از هفت روز به روال عادی زندگی خود بازگردد ولی باید به یاد داشته باشد که تا 2 ماه اول نباید کار های سنگین انجام دهد.

احساس کوفتگی در عضلات صورت و در حوالی چانه بسیار طبیعی است و ممکن است دکتر به شما دارو های تسکین دهنده دهد.

رژیم غذایی خاصی که بعد از عمل به شما داده خواهد شد به طور معمول باعث لاغر شدن شما خواهد شد ولی به دلیل اینکه این رژیم غذایی شامل ویتامین و پروتئین می باشد بدن شما قوت خود را حفظ خواهد کرد.

هزینه مربوط به جراحی چانه بزرگ

همانطور که می دانید هزینه های مربوط به جراحی در شهر های مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد که در قسمت زیر این عوامل به صورت تک تک برای شما نام برده شده است :

  • شهر و استان: در تمامی دنیا عمل ها و جراحی ها در کلان شهر های بزرگتر گران تر خواهند بود و در ایران نیز تهران بزرگترین شهر ایران م یباشد و هزینه انجام این عمل بیشترین هزینه را برای شما به همراه خواهد داشت البته به دلیل خاص بودن این عمل ممکن است شهر های خاصی در ایران توانایی انجام این عمل را داشته باشند.
  • هزینه بیمارستان یا کلینیک (محل انجام عمل) یکی از عوامل بسیار تعیین کننده در عمل زیبایی محل انجام عمل است و خوب است بدانید در صورتی که در بیمارستان عمل شوید هزینه عمل شما بیشتر خواهد بود ولی در کلینیک های مربوط به جراحی زیبایی این هزینه کمتر است.
  • هزینه خرید دارو ها : بعد از انجام عمل شما باید داروهایی که دکتر برای شما تجویز نموده است را مصرف نمایید.
  • هزینه لباس های مخصوص عمل, و تجهیزات جراحی, هزینه بیهوشی: در اکثر اوغات شما هزینه جدایی برای این مورد نمی دهید و در واقع هزینه بیمارستان یا کلینیک با احتصاب تمامی این موارد است.
  • هزینه جراح: هزینه جراح مهم ترین بخش از هزینه هایی است که باید شما بدهید و هر جراح هزینه متفاوتی را از شما طلب خواهد کرد می توانید با مراجعه به جراحان متفاوت تنوع قیمت ها را در این زمینه ببینید ولی در آخر به کیفیت کار جراح توجه نمایید چون زیبایی صورت شما از همه چیز مهمتر است.

نتیجه گیری

باید بدانید زیبایی صورت علاوه بر بینی و چشمان و ابرو به چانه ای زیبا هم مربوط می شود که در مواردی افراد دارای چانه ای بزرگ و یا دارای چانه ای کوچک و یا چانه آنها دارای انحراف است این افراد با مراجعه به پزشک می توانند هر یک از اختلالات بوجود آمده در صورت خود را اصلاح نماییند. زیبایی صورت آنها پس از عمل به شکل چشم گیری افزایش خواهد یافت ولی حتما در انتخاب دکتر خود هوشیار باشید و کیفیت کار جراح از هرچیزی باید برای شما مهمتر باشد ممکن است بعضی از جراحان از شما هزینه بیشتری بگیرند ولی کار آنها بهتر خواهد بود و زیبایی صورت شما را ارتقاع خواهد داد پس با انتخاب مناسب جراح شما می توانید بهترین نتیجه را از عمل خود بدست آورید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *