عمل جراحی زیبایی چانه راهی برای تغییر فرم صورت و افزایش زیبایی

عمل جراحی زیبایی چانه

عمل جراحی زیبایی چانه یکی از انواع عمل‌های زیبایی است که به درخواست افراد توسط پزشکان متخصص جراحی زیبایی انجام می‌شود. چراکه چانه یکی از ارکان زیبایی صورت است.

برخی از افراد دارای چانه‌هایی کشیده و یا کوتاه‌تر از حد نرمال هستند که زیبایی صورت آن‌ها را به هم می‌ریزد. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد عمل جراحی زیبایی چانه بیشتر بدانید.

ژنیوپلاستی نوعی جراحی است که روی چانه انجام می شود. هر دو جراح پلاستیک و جراحان فک و صورت (جراحانی که روی دهان و فک کار می‌کنند) می‌توانند این نوع جراحی را انجام دهند.

ژنیوپلاستی اکثراً یک عمل جراحی زیبایی است، به این معنی که افراد تصمیم می‌گیرند که زیباتر ازآنچه را به نظر برسند و نه به دلیل یک مشکل پزشکی. به همین دلیل، غالباً تحت پوشش بیمه نیست.

روش‌های مختلفی برای انجام این روش وجود دارد:

 • پیشرفت یا حرکت چانه به جلو
 • برگشت یا حرکت چانه به عقب
 • یک طرف به طرف که می‌تواند به چانه‌های نامتقارن کمک کند
 • تغییرات عمودی مانند ساختن چانه طولانی‌تر یا کوتاه‌تر

انواع ژنیوپلاستی

دو نوع اصلی ژنیوپلاستی وجود دارد: ژنتیوپلاستی کشویی و کاشت چانه.

ژنیوپلاستی کشویی

در یک ژنتیوپلاستی کشویی، جراح از اره استفاده می‌کند تا استخوان چانه را از بقیه فک جدا کند و آن را برای اصلاح کمبود چانه حرکت دهد. به این ژنیوپلاستی استخوانی نیز گفته می‌شود.

این نوع ژنیوپلاستی برای افرادی که دارای رتروژنی شدید هستند یا افرادی که چانه آن‌ها نسبت به بقیه صورتشان خیلی عقب است، توصیه می‌شود. همچنین می‌تواند در اصلاح چانه‌هایی که خیلی جلو به جلو رانده می‌شوند و خیلی طولانی هستند نیز کمک کند.

کاشت چانه

از کاشت چانه می‌توان برای تغییر شکل، بزرگنمایی یا جلو کشیدن ظاهر چانه استفاده کرد. این امر می‌تواند از طریق جراحی یا تزریق انجام شود.

تقویت جراحی چانه شامل کاشت یک ماده پلاستیکی به داخل چانه و چسباندن آن به استخوان است. کاشت آلوپلاستیک (آن‌هایی که از مواد مصنوعی ساخته شده‌اند) رایج‌ترین هستند.

تقویت چانه غیر جراحی شامل استفاده از سوزن برای تزریق پرکننده‌ها مانند چربی بدن برای تقویت ظاهر چانه است.

هزینه عمل جراحی زیبایی چانه

تعمیم هزینه ژنیوپلاستی بسیار دشوار است. هزینه هر عمل جراحی برای هر کسی متفاوت است. مواردی که می‌تواند بر قیمت تأثیر بگذارد عبارت‌اند از:

 • جایی که شما زندگی می‌کنید
 • با چه جراحی کار می‌کنی
 • تا چه اندازه فک حرکت می‌کند
 • کاشت چقدر بزرگ است
 • ماده‌ای که کاشت از آن ساخته شده است
 • پوشش بیمه‌ای شما
عمل چانه

جراحی پلاستیک کشویی

این روش می‌تواند در بیمارستان انجام شود. در اکثر موارد بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

برای شروع، جراح شما لب پایینی شما را پایین می‌آورد و لثه لب زیرین را زیر دندان‌های زیرین می‌برد. سپس بافت نرم از استخوان چانه جدا می‌شود. جراح شما برای ارجاع از یک اره برای برش یک خط عمودی کوچک در چانه استفاده می‌کند. این تضمین می‌کند که استخوان در هنگام حرکت به جلو یا عقب مستقیم بماند.

سپس پزشک برش افقی در امتداد استخوان چانه انجام می‌دهد. اگر چانه خود را به سمت عقب رانده یا کوچک‌تر شده‌اید، پزشک شما گوه استخوانی را نیز قطع می‌کند. سپس آن‌ها استخوان را به جلو یا عقب می‌کشند و پیچ‌ها و احتمالاً صفحه فلزی را می‌چسبانند تا از ماندن در محل اطمینان حاصل شود.

برای اینکه چانه شما طولانی‌تر شود، بافاصله بین بقیه فک و چانه، استخوان را مجدداً وصل می‌کنند. استخوان به مرور زمان رشد می‌کند و این شکاف را پر می‌کند. برای کوتاه‌تر شدن چانه، گوه استخوان را برداشته و چانه شما را به بقیه فک وصل می‌کنند.

اگر چانه خود را به سمت جلو حرکت دهید، جراحی ممکن است “پله” در استخوان ایجاد کند. به دلیل کمبود نوهای صورت، مراحل در زنان بسیار بیشتر از آقایان است. اگر قدمی برداشته شود، ممکن است جراح شما مقداری از استخوان را تراشیده و از بروز آن خودداری کند.

سپس برش بسته می‌شود. سپس پزشک نوار فشرده‌سازی را در قسمت بیرونی دهان و چانه شما قرار می‌دهد تا از حراست از محل در حین بهبودی، محافظت شود.

مراقبت‌های بعدی

به دنبال جراحی، جراح شما به شما دستور می‌دهد دو روز آنتی‌بیوتیک خوراکی مصرف کنید. بخیه‌های دهانی قابل‌جذب هستند، بنابراین مجبور نیستید به بیمارستان برگردید تا آن‌ها را بردارید.

ممکن است به محض اینکه احساس کردید آماده هستید، شروع به خوردن کنید. یک رژیم غذایی مایع یا غذاهای نرم توصیه می‌شود. بعد از هر وعده غذایی باید دهان خود را با آب یا ضدعفونی‌کننده دهان شستشو دهید.

بعد از سه تا پنج روز، می‌توانید پانسمان و باند فشرده‌سازی زخم را برداشته و به روال روزمره خود بازگردید. 10 روز اول بعد از عمل ورزش نکنید. شش تا هشت هفته در ورزش‌های تماسی شرکت نکنید.

ممکن است متوجه تورم، قرمزی یا کبودی شوید که باید بعد از چند روز از بین برود. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب 4 درجه سانتی پایه یا بالاتر
 • کبودی، قرمزی یا تورم که طی یک هفته از بین نمی‌رود
 • بوی قوی بد که از برش وجود دارد
 • تخلیه زرد یا سبز
 • خونریزی که نمی‌تواند با فشار سبک متوقف شود

جراحی کاشت چانه

برای انجام عمل کاشت چانه، یک جراح می‌تواند داخل دهان و یا زیر چانه شما ببرد. قبل از عمل، جراح شما پیوند را به اندازه و شکل مناسب ترسیم می‌کند، بنابراین برای قرار دادن آماده است.

انواع مختلف آلوپلاستیک وجود دارد که برای کاشت چانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند سیلیکون، تفلون و مدپور. Medpore ماده جدیدتری است که محبوبیت زیادی پیدا می‌کند زیرا در پلاستیک “منافذ” وجود دارد که باعث می‌شود بافت به جای اطراف آن کاشته شود. ایمپلنت ها با استفاده از پیچ‌ها به استخوان چسبانده می‌شوند.

پس از کاشت مواد، جراح برش را به کمک بخیه می‌بندد. این روش می‌تواند در هرجایی از 30 دقیقه تا سه ساعت به طول انجامد. اگر تصمیم به کاشت غیر جراحی دارید، پزشک ممکن است پس از لیپوساکشن ، پرکننده‌های پوستی یا برخی از چربی‌های شما را تزریق کند.

مراقبت‌های بعدی

بعد از عمل جراحی زیبایی چانه به روش کاشت نیز لازم است مراقبت‌هایی را انجام دهید. پرکننده‌ها با سوزن تزریق می‌شوند و زمان زخم و حداقل زمان ریکاوری ندارند.

کاشته‌ای جراحی زمان ریکاوری مشابه ژنتیوپلاستی را دارند زیرا بافت باید زمان لازم برای چسبیدن به کاشت را داشته باشد. بخیه‌های دهان قابل‌جذب هستند و نیازی به برداشتن آن‌ها نیست.

ممکن است به محض احساس راحتی غذای نرم یا مایع را شروع کنید. حتماً بعد از هر وعده غذایی دهان خود را با آب یا مایع ضد عفونی کننده بشویید.

عوارض عمل جراحی زیبایی چانه

عمل جراحی زیبایی چانه به هر شکل ممکن است با عوارضی همراه باشد. عوارض ژنتیوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • عفونت
 • واکنش آلرژیک به ایمپلنت
 • اکستروژن کاشت
 • قرار گرفتن در معرض پیچ
 • آسیب عصبی که باعث بی حسی دهان یا لب می‌شود

سؤالات متداول در مورد عمل جراحی زیبایی چانه

چه مدت کاشت چانه دوام می‌آورد؟

بیشتر کاشت ها برای یک عمر طول می‌کشد. بعضی اوقات، ایمپلنت‌های ساخته شده از بافت استخوانی یا چربی که از بدن شما گرفته‌شده‌اند مجدداً جذب می‌شوند. ازآنجاکه ممکن است ماه‌ها دچار تورم شوید، ممکن است 3 تا 4 ماه ظاهر نهایی چانه و فک خود را نبینید.

آیا کاشت چانه خطرناک است؟

خطرات جراحی کاشت چانه در صورت انجام توسط جراح زیبایی و متخصص، متخصص جراحی زیبایی، چانه با عوارض بسیار کمی همراه است. خطرات احتمالی شامل عفونت، هماتوم (خونریزی داخلی)، تغییر وضعیت کاشت، جای زخم ضعیف و عوارض جانبی بیهوشی است.

آیا ایمپلنت‌های چانه سیلیکونی ایمن هستند؟

تقویت چانه با استفاده از ایمپلنت یک عمل جراحی بسیار مؤثر است و عوارض کمی دارد. … در حال حاضر، سیلیکون رایج‌ترین ماده برای ایمپلنت‌ها است، زیرا باعث چسبندگی کمتر بافت نرم می‌شود و همین امر باعث می‌شود که ایمپلنت در صورت لزوم وارد یا خارج شود.

آیا کاشت صورت دائمی است؟

کاشت صورت ایمپلنت‌های جامد است که به‌طورمعمول از سیلیکون پزشکی ساخته می‌شود که دارای سابقه ایمنی طولانی است. بسته به روش موردنظر، جراح ممکن است از بین انواع کاشت ها انتخاب کند. در نظر گرفته شده است که کاشت صورت دائمی باشد، اما در صورت تمایل می‌توان ایمپلنت‌ها را برداشت.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *