روکش دندان فوری ؛ مزایا و معایب

روکش دندان فوری (که گاهی ونیرهای چینی یا لمینت‌های چینی دندان نامیده می‌شوند) پوسته‌های نازک ویفری و سفارشی از مواد همرنگ دندان هستند که برای پوشاندن سطح جلوی دندان‌ها به منظور بهبود ظاهر طراحی شده‌اند. این پوسته‌ها به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند و رنگ، شکل، اندازه یا طول آن‌ها تغییر می‌کند. روکش‌های دندانی را می‌توان از پرسلن یا از مواد کامپوزیت رزین ساخت. روکش‌های پرسلن بهتر از روکش‌های رزینی در برابر لکه‌ها مقاومت می‌کنند. بهتر است در مورد بهترین انتخاب روکش برای خود با دندانپزشک خود صحبت کنید.

روکش دندان فوری

روکش فوری دندان چه نوع مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

ونیرها به طور معمول برای رفع دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند به دلیل درمان کانال ریشه، لکه‌های ناشی از تتراسایکلین یا سایر داروها، فلوراید بیش از حد، پر کردن رزین بزرگ، دندان‌هایی که فرسوده شده‌اند، دندان‌هایی که تراشیده یا شکسته شده‌اند، دندان‌هایی که نامرتب، ناهموار یا نامنظم هستند (مثلاً دهانه یا برآمدگی در آنها وجود دارد)، دندان‌هایی با فاصله بین آن‌ها (برای بستن فضای بین این دندان ها) استفاده می شوند.

 روکش فوری دندان چگونه انجام می‌شود؟

انجام روکش دندان معمولاً به سه بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد. یک بار برای مشاوره و دو بار برای ساخت و اعمال روکش. یک دندان یا تعداد زیادی از دندان‌ها می‌توانند به طور همزمان تحت فرآیند روکش قرار گیرند. نتیجه‌ای که می‌خواهید به دست آورید را به دندانپزشک خود بگویید. دندانپزشک دندان‌هایتان را معاینه می‌کند تا مطمئن شود کدام روکش‌های دندانی برایتان مناسب است و در مورد آن روش و برخی از محدودیت‌های آن صحبت می‌کند. آنها برای این کار با اشعه ایکس از دندان‌هایتان عکس می‌گیرند.

آماده سازی

برای تهیه روکش برای دندان، دندانپزشک سطح دندان را تغییر شکل می‌دهد که تقریباً برابر با ضخامت روکشی است که باید به سطح دندان اضافه شود. شما و دندانپزشکتان تصمیم می گیرید که آیا آن ناحیه را قبل از کندن مینای دندان بی حس می‌کند یا خیر. در مرحله بعد، دندانپزشک یک مدل یا قالبی از دندان می‌سازد. این مدل به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می‌شود که روکش فرد را می‌سازد. معمولاً 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا روکش‌ها از آزمایشگاه برگردند. در این بین می‌توان از روکش‌های موقت دندان استفاده کرد.

دندانپزشک روکش را روی دندان فرد قرار می‌دهد تا تناسب و رنگ آن را بررسی کند، قبل از اینکه به طور دائم روی دندان فرد سیمان کند، روکش را به طور مکرر برداشته و کوتاه می‌کند تا به تناسب مناسب برسد. رنگ روکش را می‌توان با سایه سیمانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد تنظیم کرد. در مرحله بعد، برای آماده سازی دندان برای دریافت روکش، دندان فرد تمیز، اچ و صیقلی می‌شود. اچ کردن، دندان را زبر می‌کند تا فرآیند باندینگ قوی ایجاد شود.

سیمان مخصوصی روی روکش اعمال می‌شود و سپس روی دندان فرد قرار می‌گیرد. هنگامی که روکش به درستی قرار گرفت، دندانپزشک یک پرتو نور مخصوص به آن می‌تاباند تا مواد شیمیایی موجود در سیمان را فعال کند و باعث سفت شدن بسیار سریع آن شود. مراحل نهایی شامل برداشتن سیمان اضافی، بررسی گزش و انجام تنظیمات لازم است. دندانپزشک احتمالا از فرد بخواهد تا چند هفته دیگر برای ویزیت بعدی برای بررسی لثه‌ها و محل قرارگیری روکش مراجعه کند.

مزایای روکش دندان فوری

ونیرها مزایای زیر را دارند:

  • آنها ظاهر طبیعی دندان را ایجاد می‌کنند.
  • آدامس به خوبی پرسلن را تحمل می‌کند.
  • روکش‌های پرسلن در برابر لکه مقاوم هستند.
  • رنگی را می‌توان برای سفیدتر نشان دادن دندان‌های تیره انتخاب کرد.
  • آنها معمولاً به شکل تاج نیاز ندارند، اما قوی‌تر هستند و ظاهر بهتری دارند.
معایب روکش دندان

خطرات روکش دندان فوری

معایب روکش دندان عبارتند از:

این فرآیند قابل لغو نیست. یعنی نمی‌توانید بعدا آن‌ها را جدا کنید. هزینه ونیرها بیشتر از چسباندن رزین کامپوزیت است. ونیرها معمولاً در صورت تراشه یا ترک خوردن قابل تعمیر نیستند. از آنجایی که مینای دندان برداشته شده است، ممکن است دندان نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس‌تر شود. ونیرها شاید دقیقاً با رنگ سایر دندان‌های فرد مطابقت نداشته باشند. همچنین، رنگ روکش پس از قرار گرفتن در جای خود قابل تغییر نیست. اگر قصد دارید دندان‌های خود را سفید کنید، باید قبل از گرفتن روکش این کار را انجام دهید. هرچند احتمال آن کم است، اما روکش‌ها می‌توانند از جای خود جدا شده و بیافتند.

برای به حداقل رساندن احتمال وقوع این اتفاق، ناخن‌های خود را نجوید، مداد، یخ یا سایر اجسام سخت را نجوید، یا فشار زیادی به دندان‌های خود وارد نکنید. دندان‌های دارای روکش احتمالا دچار پوسیدگی شوند و نیاز به پوشاندن کامل دندان با روکش داشته باشند.

آیا روکش دندان برای تمام افراد مناسب است؟

روکش‌ها برای افرادی که دندان‌های ناسالم دارند (مثلاً کسانی که دچار پوسیدگی یا بیماری لثه فعال هستند)، دندان‌های ضعیف (در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پرکردگی‌های بزرگ دندان) یا برای افرادی که دندان‌های موجود کافی ندارند، انتخاب خوبی نیست. افرادی که دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند و به هم می‌سایند، کاندیدای ضعیفی برای روکش‌های چینی هستند، زیرا این امر می‌تواند باعث ترک خوردگی یا بریدگی روکش‌ها شود.

مراقبت‌های بعد از روکش دندان

روکش‌های دندانی نیاز به مراقبت خاصی ندارند. به رعایت بهداشت دهان و دندان ادامه دهید. اقداماتی مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشو با دهانشویه ضد عفونی کننده همانطور که به طور معمول انجام می دهید را انجام دهید. حتی اگر روکش‌های چینی در برابر لکه‌ها مقاوم باشند، معمولا دندانپزشک توصیه می‌کند که از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های لکه‌زا (مثلاً قهوه، چای یا شراب قرمز) اجتناب کنید.

طول عمر روکش دندان

ونیرها معمولا بین 7 تا 15 سال ماندگاری دارند. پس از این مدت، روکش‌ها باید تعویض شوند

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *