ایمپلنت؛ بهترین جایگزین دندان از دست رفته

آیا برای خود و اطرافیانتان اتفاق افتاده است که یک یا چند دندان خود را از دست بدهید؟ به نظر شما از دست دادن دندان چه تاثیری روی زیبایی و سلامت فرد دارد؟ آیا می‌دانید که بهترین روش برای جایگزین دندان از دست رفته چه روشی است؟

از آنجایی که وجود همه دندان‌ها در دهان مانند یک تیم عمل کرده و غذا خوردن، صحبت کردن و داشتن لبخند زیبا را برای شما میسر می‌سازند. بنابراین از دست دادن یک دندان و به جا ماندن جای خالی آن می‌تواند عواقب بسیاری را برای شما در بر داشته باشد. از این رو اگر بر اثر عوامل مختلف دندان خود را از دست دادید، می‌بایست به دنبال روش جایگزینی باشید که بتوانید دندان از دست رفته خود را بازیابید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

همان طور که می‌دانید هر فرد در آغاز دوره بزرگسالی ۳۲ دندان در دهان خود دارد که از دست رفتن هر یک از آن‌ها ممکن است بر اثر عوامل مختلف روی دهد. افزایش سن یکی از شایع‌ترین دلایل برای از دست رفتن دندان‌ها است اما در کنار آن بیماری لثه، پوسیدگی، تصادف و برخی از ورزش‌ها ممکن است منجر به از دست رفتن یک یا چند دندان و آسیب به استخوان لثه و فک شوند. بی‌شک یکی از نکاتی که هنگام جایگزینی دندان از دست رفته می‌بایست به آن توجه کرد دوام و طول عمر دندان جایگزین است. چرا که با انتخاب یک روش درست می‌توان تا چندین سال یا حتی مادام‌العمر از وجود دندان خود مطمئن و از انتخاب آن راضی بود.

در میان روش‌های مختلف جایگزین کردن دندان‌ها، ایمپلنت را می‌توان یکی از شناخته‌ترین روش‌ها و بهترین روش برای پر کردن جای خالی دندان دانست. با وجود ایمپلنت دیگر نیازی نیست تا نگران عواقب از دست دادن یک یا چند دندان خود باشید. چرا که با استفاده از این روش می‌توان یک دندان، چند دندان یا حتی ردیفی کامل از دندان‌ها را جایگزین نمود.

ایمپلنت به پایه کوچک فلزی که شباهت بسیاری به پیچ دارد گفته می‌شود. این پیچ در طی یک عمل جراحی در استخوان فک گذاشته شده تا با استخوان آمیخته شود. قرار دادن ایمپلنت در فک تحتانی و فوقانی موجب می‌شود تا از آن به عنوان یک تکیه‌گاه یا لنگری امن برای نصب دندان‌های مصنوعی ثابت و متحرک استفاده شود. جنس این وسیله عموما از تیتانیوم بوده تا بدن به راحتی آن را بپذیرد.

نکته جالب توجه در مورد ایمپلنت که موجب می‌شود بسیاری از افراد برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود به این روش روی آورند ثبات، استحکام و شباهت بسیار به دندان‌های طبیعی است. به طوری که طول عمر ایمپلنت بالای ۲۵ سال تخمین زده شده است و چه بسا با نگهداری و مراقبت‌های ویژه بتوان آن را تا پایان عمر نیز حفظ کرد.

از آنجایی که انجام ایمپلنت به واسطه عمل جراحی صورت می‌گیرد بنابراین فردی که کاندید انجام ایمپلنت است می‌بایست شرایط زیر را داشته باشد:

 • دارای شرایط جسمی مناسب و مبتلا نبودن به بیماری‌های خاص
 • رعایت بهداشت دهان و دندان مطابق با توصیه‌های دندانپزشک مربوطه
 • بهره‌مندی از استخوان فک به میزان کافی برای کاشت ایمپلنت یا عمل پیوند استخوان پیش از انجام ایمپلنت

 

جایگزینی دندان از دست رفته اهمیت دارد؟

از آنجایی که وجود دندان در زیبایی و ساختار دهان نقش بسیار موثری دارد، بنابراین از دست دادن یک یا چند دندان می‌تواند رابطه بین دیگر دندان‌ها را مختل کرده و تاثیرات منفی روی زیبایی و اعتماد به نفس فرد بگذارد. اگر بخواهیم چند نمونه از تاثیرات منفی از دست دادن دندا‌ن‌ها را برای شما بیان نماییم که به موجب آن جایگزین کردن دندان اهمیت بسیاری می‌یابد؛ می‌بایست به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری لثه

اگر جایگزینی دندان از دست رفته به موقع انجام نشود، شکاف به وجود آمده به محل مناسبی برای تشکیل پلاک و تجمع باکتری تبدیل خواهد شد. از این رو به خاطر آنکه تمیز کردن شکاف به وجود آمده برای بیمار دشوار است، پلاک و تارتار‌هایی که آن را احاطه می‌کنند بیماری لثه را برای فرد به ارمغان می‌آورند.

ایجاد مشکل در صحبت کردن و تلفظ صحیح حروف

از آنجایی که هر یک از دندان‌ها نقش موثری در دهان دارند، بنابراین بسته به آنکه کدام یک از دندان‌ها از دست برود ممکن است کیفیت گفتار فرد با مشکل مواجه شود. چرا که وجود دندان‌ها موجب می‌شود تا زبان به پشت دندان و کام چسبیده و حروف به صورت صحیح ادا شود. بنابراین نبود برخی از دندان‌ها موجب می‌شود تا بیان برخی از حروف برای فرد دشوار شود که این عامل یکی از مهم‌ترین مواردی است که بیمار می‌بایست به دنبال راهی برای جایگزین کردن دندان خود باشد.

تغییر در وضعیت سایر دندان ها

جالب است بدانید که در صورت از دست رفتن یک یا چند دندان باقی دندان‌ها شروع به حرکت و تغییر وضعیت می‌نمایند. چرا که فشار ناشی از جویدن غذا و صحبت کردن، دندان‌ها را به سمت فضای خالی به وجود آمده حرکت می‌دهد. از این رو حرکت دندان‌های باقی‌مانده به سمت شکاف ایجاد شده موجب می‌شود تا نظم و ترتیب دندان‌ها به هم خورده و ظاهر فرد تغییر یابد.

تغییر در شکل ظاهری

یکی دیگر از مواردی که به موجب آن جایگزینی دندان‌های از دست رفته اهمیت می‌یابد از دست رفتن دندان‌ها به خصوص دندانهای جلویی است.

تغییر شکل ظاهری فرد

یکی از مواردی که موجب می‌شود افراد در فکر جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود باشند، خودنمایی جای‌ خالی دندان‌ها به خصوص در اجتماعات و در هنگام صحبت کردن است. از آن‌جایی که داشتن دندان‌هایی سالم، زیبا و مرتب نقش موثری در زیبایی و اعتماد به نفس اشخاص دارد، بنابراین نبود آن‌ها به شدت این عوامل را  تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و برای جبران این مسئله می‌بایست به سراغ انجام ایمپلنت رفت.

ایمپلنت دندان

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

همان طور که گفتیم هیچ شخصی دوست ندارد که پس از جایگذاری دندان در مدت کوتاهی مجددا آن‌ها را از دست بدهد، بنابراین از بین روش‌های مختلفی که امروزه برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته وجود دارد، انجام ایمپلنت ماندگاری طولانی‌تری خواهد داشت.

چرا ایمپلنت روشی ایده آل برای جایگزینی دندان های از دست رفته است؟

انجام ایمپلنت به خاطر مزایایی که دارد از بین چندین روش مختلف جایگزینی دندان‌ها بهترین و موثرترین روش شناخته شده است که این مزایا به شرح زیر هستند.

 1. شباهت بسیار بالا و نزدیک به دندان‌های طبیعی
 2. احتمال موفقیت در درمان تا بالای 95 درصد
 3. بسیار با دوام و مقاوم
 4. جلوگیری از تحلیل استخوان فک و به هم‌ریختگی صورت
 5. عدم نیاز به بهره‌کشی از دندان‌های مجاور و آسیب به آن‌ها
 6. مقرون‌به‌صرفه به خاطر عدم نیاز به تعویض تا چندین سال
 7. احساس راحتی در بیمار به خاطر همانندی با دندان‌های طبیعی
 8. عدم نیاز به مراقبت‌های ویژه
 9. عدم جابه‌جایی و ایجاد مشکل در تکلم و جویدن

برای آشنایی بیشتر با ایمپلنت دندان، مزایا و معایب آن، نکات مهم در افزایش ماندگاری و طول عمر آن و اطلاع از دیگر روش های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی کافی است به وبسایت رسمی کلینیک دندانپزشکی فردا در کرج به نشانی https://clinicfarda.net مراجعه کرده و علاوه بر مطالعه مقالات آموزشی، از رزرو نوبت آنلاین و مشاوره رایگان خدمات مختلف دندانپزشکی بهره مند شوید

سخن پایانی

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید و به دندانپزشکی مراجعه نمایید، حتما دندانپزشک شما راه‌های گوناگونی را برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته به شما پیشنهاد می‌دهد. در میان راه‌های مختلف لازم است بدانید که انجام ایمپلنت تاکنون به عنوان یکی از بهترین و موثرترین راه‌های درمان و جایگزینی دندان‌ها شناخته شده است. چرا که با انجام این روش شما تا سالیان بسیار دندان‌هایی مقاوم و مستحکم با ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی خود و لبخندی زیبا خواهید داشت.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *