غذا ها و دارو های افزایش دهنده فشار خون

غذا ها و دارو های افزایش دهنده فشار خون

ماهیت بعضی از خوراکی‌ها به این صورت است که به محض خوردن می‌تواند فشارخون بالا ببرد. زمانی که از غذاهای افزایش‌دهنده فشارخون صحبت می‌کنیم، بیشتر ذهن به سمت غذاهای پرنمک می‌رود. دلیل افزایش فشارخون هنگام خوردن این نوع موادغذایی به دلیل فشارزیادی است که سدیم موجود در غذا به رگ وارد می‌کند. مقدار بسیارکمی از سدیم برای تنظیم فشارخون لازم است و اما مقدار بیشتر آن سبب افزایش فشارخون می‌شود. درادامه بیشتر درباره خوراکی‌های افزایش دهنده فشارخون بحث می‌کنیم. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری دراین باره کسب کنید درادامه با ما همراه باشید.

غذاهای افزایش دهنده فشارخون

فشارخون ازجمله بیماری‌هایی است که امروزه افراد بسیارزیادی به آن مبتلا هستند. اگر نمی‌خواهید به این رژیم غذایی مبتلا شوید، لازم است بسیاری غذاهای افزایش دهنده فشارخون را از رژیم غذایی خود به کلی حذف کنید. فشارخون بالا می‌تواند عوارض بسیارزیادی را به همراه داشته باشید ازجمله این موارد می‌توان به بیماری‌های قلبی و مغزی اشاره کرد. درادامه به معرفی موادغذایی و غذاهای افزایش دهنده فشارخون می‌پردازیم.

نمک دریا

بسیاری از افراد نمک دریا را به عنوان جایگزین مناسبی برای نمک سفره می‌دانند . اما لازم است بدانید نمک جز موادغذایی افزایش دهنده فشارخون است به همین دلیل نیز باید در مصرف آن احتیاط را رعایت کنید. دقت کنید چه از نمک دریا استفاده می‌کنید چه نمک سفره باید برای مصرف آن حتما یک اندازه معین را مشخص کنید.

غذاهای فرآوری شد و پیتزا

توجه کنید غذاهای فراوری شده و پیتزا نیز مقدار بسیارزیادی سدیم دارند، مخصوصا اگر این غذاها را همراه مواد دیگری همچون سس، گوشت، خمیر و … باشد. غذاهای فراوری شده به دلیل ماندگاری بالایی که دارند، حاوی مقدار بسیارزیادی سدیم هستند. به همین دلیل نیز جز موادغذایی افزایش دهنده فشارخون محسوب می‌شود و می‌تواند خطرات بسیارزیادی را برای فرد ایجادکند.

غذاهای بیرون از خانه و فست فود

تمامی غذاهایی که در بیرون از خانه می‌خورید و تمامی فست فودهایی که تنها در چند دقیقه آماده می‌شوند، سدیم پنهان بسیارزیادی دارند. به همین دلیل نیز توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانید غذای خانگی بخورید. این موضوع درباره نوشیدنی‌های بیرون از خانه نیز صدق می‌کند و شما متوجه نخواهیدشد این نوشیدنی حاوی مقدار بسیارزیادی سدیم خواهدبود.

اگر مجبورید غذای بیرون بخورید، حتما مکان‌هایی را انتخاب کنید که میزان نمک اضافی را به غذای خود اضافه نکنند و به جای آن ادویه‌های دیگری را جایگزین آن کنند.

نوشابه‌های انرژی زا

از مهم ترین نوشیدنی های موردعلاقه جوانان می‌توان به نوشیدنی‌های انرژی زا اشاره کرد. این نوشیدنی انرژی بیشتری نسبت به قهوه و سایر نوشیدنی‌های کافئین دار دارد. استفاده از این نوع نوشیدنی‌ها می‌تواند تاحدبسیارزیادی فشارخون را بالاببرد و حتی سبب بروز بیماری‌های قلبی وعروقی شود.

غذاهای دریایی منجمد

دقت کنید سعی کنید بیشتر از غذاهای ساده استفاده کنید، غذاهای تازه مقدار سدیم کمتری نسبت به غذاهای منجمد دارند. برای مثال اگر می‌خواهید ماهی بخرید، به دنبال خرید ماهی تازه باشید.  ماهی منجمد به دلیل فرایندهای آماده‌سازی بسیارزیادی که روی آن صورت می‌گیرد ، سدیم زیادی دارند.

به صورت کلی می‌توان گفت تمامی موادغذایی منجمد برای حفظ سلامت نمک بسیارزیادی دارند ، به همین دلیل نیز می‌توانند تاثیرات مخربی روی فشارخون افراد داشته باشند و درنهایت نیز مشکلات زیادی را برای وی به وجود آورند. برای مثال بسیاری از میگوهای منجمد مقدار بسیارزیادی سدیم دارند.

غذاهای کنسروی

اگر فشارخون بالایی دارید، باید بدانید که غذاهای کنسروی جز موادغذایی افزایش دهنده فشارخون است و به همین دلیل نیز بهتراست به صورت کلی این غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. موادغذایی کنسروی برای ماندگاری بالا دارای مقدار زیادی سدیم هستند، که برای مبتلایان به فشارخون حکم سم را دارد. بسیاری از موادغذایی نظیر زیتون،غذاهای کنسروشده، ترشی و … سدیم بسیارزیادی دارند، به همین دلیل نیز تاثیرات مخربی را روی بدن افراد خواهدداشت.

گوشت قرمز افزایش دهنده فشار خون

گوشت قرمز

گوشت قرمز برای افرادی که فشارخون بالایی دارند، بسیارمضر است. گوشت قرمز جز موادغذایی افزایش دهنده فشارخون محسوب می‌شود و هم چنین به دلیل چربی بسیاربالای آن می‌تواند تاثیرات مخربی را روی قلب و رگ‌های خونی خواهدداشت. دقت کنید کبابی که در رستوران‌ها مصرف می‌کنید، نیز حاوی مقدار بسیارزیادی سدیم است.

اگر فشارخون دارید، مصرف گوشت را به کلی از برنامه‌های غذایی خود حذف کنید. اگر نمی‌خواهید درمعرض این بیماری قراربگیرید لازم است تنها هفته‌ای دوو یا سه بار گوشت مصرف کنید. البته سعی کنید آن را تنها کبابی و آبپز کنید.

خیارشور

خیارشورتاثیر واضحی را روی فشارخون بدن شما خواهدداشت. زیرا این ماده غذایی برای مدت زمان بسیارزیادی در نمک قرارمی گیرد وبه همین دلیل نیز نمک بسیارزیادی را به خود جذب می‌کند. اگر مشکل فشارخون دارید، از مصرف خیارشور خودداری کنید.

سوپ کنسروی

دقت کنید به صورت کلی موادغذایی کنسروی جز موادغذایی افزایش دهنده فشارخون محسوب می‌شود. به همین دلیل نیز لازم است از خوردن سوپ کنسروی پرهیز کنید. اگر نمی‌توانید از این نوع سوپ‌ها دست بکشید، بهتراست قبل نمونه‌های کم سدیم آن را خریداری کنید. دقت کنید هنگام خرید موادغذایی باید برچسب روی آن را به دقت بخوانید تا متوجه شوید دقیقا چه چیزی وارد بدن شما می‌شود.

محصولات حاوی گوجه فرنگی

هرمحصولی که داخل آن از گوجه فرنگی استفاده شده باشد، سدیم بسیارزیادی دارند.گوجه فرنگی حاوی مقدار بسیارزیادی سدیم است به همین دلیل نیز سعی کنید از مصرف سس گوجه فرنگی خودداری کنید.

قهوه

نمی‌توانیم بگوییم اگر فشارخون دارید، از مصرف قهوه خودداری کنید، زیرا این موضوع بسته به میزان قهوه‌ای است که مصرف می‌کنید. مصرف قهوه می‌تواند برای مدت زمان بسیارکوتاهی فشارخون را بالاببرد و اما این موضوع در مدت زمان کوتاهی از بین خواهدرفت. البته اگر جز آن دسته از افرادی هستید که دائما قهوه مصرف می‌کنید، بدن شما به کافئین عادت کرده است و می‌توانید مانند قبل به مصرف قهوه ادامه دهید.

غذای چینی

غذاهای چینی جز ان دسته از غذاهایی است که مصرف مقداربسیارزیادی سدیم دارند. اگر می‌خواهید غذاهای سایر کشورها را امتحان کنید ابتدا از میزان نمک موجود در آن مطمئن شوید.

سوسیس و کالباس

غذاهای مانند سوسیس و کالباس مقدار بسیارزیادی سدیم دارند. بسیاری از افراد براین عقیده‌اند این موادغذایی چربی بسیارکمی دارند اما این موضوع به هیچ عنوان درست نیست. دقت داشته باشید سوسیس و کالباس جز موادغذایی افزایش دهنده فشارخون محسوب می‌شود به همین دلیل نیز باید از مصرف این نوع موادغذایی تاحدامکان خودداری کنید.

اگر علاقه بسیارزیادی به خوردن ساندویچ دارید به جای ساندویچ سوسیس و کالباس، ساندویچ مرغ بخورید. مرغ جایگزین بسیارخوبی برای سوسیس و کالباس است.

سس سالاد

سس سالاد مقدار بسیارزیادی نمک دارند به همین دلیل بهتراست غذای سالم خود را با اضافه کردن این سس ها از بین نبرید. می‌توانید برای تهیه سس سالاد خودتان از ترکیب سرکه و ماست استفاده کنید. برای مزه دارکردن این سس نیز می‌توانید از خردل و یا سبزیجات استفاده کنید.

پوست مرغ

پوست مرغ بسته بندی شده دارای مقدار بسیارزیادی کلسترول است به همین دلیل نیز این محصول  در طولانی مدت سبب پرفشاری خون در بدن می‌شود. دقت کنید اگر فشارخون بالایی دارید به هیچ عنوان موادغذایی که کلسترول بالایی دارند را مصرف نکنید. زیرا کلسترول بالا خود عامل مهمی برای بروز فشارخون در بدن خواهدبود.

دارو افزایش دهنده فشار خون

چه داروهایی فشارخون را بالا می‌برد؟

برخی از داروها نیز سبب بالارفتن فشارخون می‌شود. درادامه به معرفی این داروها می‌پردازیم تا بتوانید از مصرف آن‌ها خودداری کنید.

فلودروکورتیزن

این دارو بیشتر برای افرادی با فشارخون پایین توصیه می‌شود. با مصرف این دارو میزان مایعات و سدیم بدن را می‌توان تاحدبسیارزیادی کنترل کرد. لازم است بدانید فلودروکورتیزن ازجمله داروهای افزایش دهنده فشارخون است که با زیادشدن حجم خون می‌تواند سبب بالارفتن فشارخون شود.

میدرودرین

این دارو مناسب افرادی است که فشارخون بسیارکمی دارند به همین دلیل نیز ممکن است برای آن دسته از افرادی که بیماری فشارخون دارند به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

پیریدوستیگمین

بسیاری از افراد به دلیل ضعف عضلانی که دارندۀ، دچار فشارخون پایین می‌شوند. این دارو اغلب برای این افراد توصیه می‌شود. با کمک این دارو بدن استیل کوتین را از دست نمی‌دهد و همین موضوع نیز علائم فشارخون را تاحدزیادی از بین می‌برد.

کافئین

همان طور که قبلا هم گفتیم موادغذایی کافئین دار جز مواد افزایش دهنده فشارخون محسوب می شوند به همین دلیل نیز باید از مصرف آن ها خودداری کنید. مصرف کافئین برای کوتاه مدت ممکن است سبب فشارخون بالا شود به همین دلیل نیز برای افرادی که مشکل فشارخون دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شوند.

اریتروپویتین

این دارو برای درمان فشارخونی استفاده می‌شود که حاصل از کم خونی است. اریتروپویتین بهترین دارویی است که برای درمان فشارخون کم تجویز می‌شود و سبب به تعادل رسیدن فشارخون می‌شود. به همین دلیل نیز برای افرادی که فشارخون بالایی دارند به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

داروهای ضدعفونی غیراستروئیدی

این دارو بیشتر برای درمان التهاب و بیماری‌های عفونی مورداستفاده قرارمی‌گیرد. حال اگر پزشک تشخیص دهد فشارخون پایین فرد به دلیل عفونت ایجادشده است، این دارو برای بیمار تجویز می‌شود. دقت کنید مصرف تمامی داروهایی که برای افراد فشارخون پایین تجویز می‌شود، در فشاربالا خطرساز خواهدبود.

داروها و موادغذایی بسیارزیادی وجود دارد که اثرات مخربی را روی فشارخون افراد می‌گذارد. اگر شما نیز فشارخون دارید، لازم است قبل از هرچیزی تمامی این موادغذایی و داروها را به خوبی بشناسید تا با مصرف اشتباه آن‌ها دچار مشکل نشوید. دراین مطلباین داروها و موادغذایی موردبررسی قرارگرفته است

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *