نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

یکی از مراقبت های بعد از عمل نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک می‎باشد. نحوه خوابیدن شما در روند بهبودی بسیار تاثیرگذار است. شما حتما باید درباره مراقبت های قبل و بعد عمل از جراح خود سوالاتی را بپرسید و از وی بخواهید شرایط را به طور کامل برایتان شرح دهد. در لیپوماتیک بی حسی به صورت موضعی انجام می‎شود و فرد بعد از عمل می‎تواند به خانه برگردد و در منزل خود استراحت کند. پس نحوه خوابیدن فرد بعد از عمل بسیار اهمیت دارد و برای اینکه عدم ایجاد عوارض بعد از عمل رعایت کردن آن اهمیت دارد.

مراقبتهای بعد از لیپوماتیک

در این قسمت مراقبت های بعد از لیپوماتیک را نام میبریم:

در مورد میزان زمان استراحتی که ممکن است نیاز داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

طرز خوابیدن بعد از لیپوماتیک بسیار مهم است (با توجه به نظر پزشک)

مراقب زخم هایتان باشید

در اسرع وقت پیاده‌روی کنید

درد و تورم را با دارو کنترل کنید

آنتی بیوتیک‌ها را برای جلوگیری از عفونت مصرف کنید

لباس‌های فشرده‌سازی بپوشید

وزن خود را کنترل کنید

وعده‌های غذایی منظم و سالم بخورید و از غذاهای ناسالم پرهیز کنید

طرز خوابیدن بعد از لیپوماتیک

افراد وقتی وارد سن بزرگسالی می‎شوند تعداد سلولهای چربی شان تغییر نمی‌کند و ثابت می‌ماند. بعد از لیپوماتیک سلول های چربی برداشته می‌شود و تعداد سلول های چربی را کاهش می‌دهد. بعد از لیپوماتیک اگر فرد دچار چاقی شود فقط حجم سلول های باقی مانده افزایش پیدا می‎کند. 

علاوه بر اینکه که فرد باید بعد از عمل از گن استفاده کند و وزن خود را کنترل کند و … ، نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک نیز جز موارد پراهمیت می‎باشد. 

بدن فردی که عمل لیپوماتیک را انجام داده است به استراحت کافی نیاز دارد. به دلیل اینکه این عمل به صورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام می‌شود و سریعا به خانه برمی‌گردد؛ تنها به چند روز استراحت نیاز دارد. استراحت کافی موجب می‌شود فرد سریعتر به زندگی روزانه خود برگردد.

اما برای استراحت کردن بدن فرد نیاز به دراز کشیدن یا خوابیدن دارد که نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک بسیار مهم است. نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک باید به گونه ای باشد که پاها بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد و به قسمت هایی که لیپوماتیک انجام داده شده فشار وارد نشود. اینکه فردی که عمل را انجام داده است چگونه بخوابد بستگی به نوع اندام فرد دارد، و پزشک راهنمایی های خاصی برای هر فرد پیشنهاد می‌دهد که دوران نقاهت فرد به خوبی بگذرد.

نکته: علاوه بر اینکه طرز خوابیدن شما مهم است، محیطی که در آن استراحت می‎کنید نیز اهمیت دارد. سعی کنید  محیطی آرام و با تشک راحت برای خود آماده کنید تا بتوانید خوب بخوابید، و فراهم بودن این شرایط به بهبودی شما کمک می‎کند.

مراقبت از زخم ها و نحوه خوابیدن

خروج خونابه و مواد بی حسی از نقاط برش خورده تا دو روز ادامه دارد. هر چقدر میزان تخلیه مایعات از بدن بیشتر تورم آن کمتر می‌شود. در زمان استحمام قسمتی که لیپوماتیک انجام شده است را به نرمی به سمت پایین ماساژ دهید، تا مایعات و خونابه ها تخلیه شود. 

باید سعی کنیم که مایعات داخل بدن ما حتما تخلیه شود زیرا در صورت بسته شدن منافذ پوست، مایعات در بدن باقی می‌مانند، در صورت خارج نشدن مایعات موجب می‌شود که بیمار درد زیادی را متحمل شود و سرعت دفع آن بسیار پایینتر از قبل خواهد بود.  برای خارج شدن مایعات طرز خوابیدن شما بسیار اهمیت دارد، اگر به گونه ای بخوابید که راه خروج مایعات مسدود شود ضرر زیادی به بدن شما وارد خواهد شد و اگر مایعات در بدن شما جمع شود موجب متورم شدن بدن، قرمزی و درد شما می‌شود. برای اینکه این اتفاق نیفتد علاوه بر درست خوابیدن که باید تحت نظر پزشک شما باشد از محیط هایی مثل استخر، سونا و … که ممکن است ناقل آلودگی باشند باید دوری کنید.

جراح برای جلوگیری از ایجاد عفونت برای بیمار قرص های آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. خوردن این آنتی بیوتیک ها برای فرد الزامی می‌باشد.

استفاده از گن های فشرده ساز و نحوه خوابیدن

یکی دیگر از توصیه های جراح پوشیدن گن های طبی مخصوص می‌باشد که در کنار نحوه صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک می‌تواند به خروج مایعات از بدن شما کمک کند. همچنین استفاده از این گن ها علاوه بر پایین آوردن میزان تورم اندام، موجب می‌شود که گردش خون اندام بهتر شود و موجب بهبود سریعتر بیمار می‌شود.

پیاده روی آهسته

در صورتی که موارد بالا را به صورت اصولی انجام دهید، بعد از بهبود پیدا کردن شما پیاده روی می‌تواند از ایجاد لخته های خون در بدن شما جلوگیری کند. البته شما نباید ورزش های سنگین انجام دهید. پیاده روی باید به صورت آرام باشد. یک ماه بعد از عمل می‎توانید پیاده روی های تندتر داشته باشید. البته این نکته فراموش نشود قبل از انجام هر کاری حتما با پزشک خود مشورت کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *