مراقبت های بعد از لیپوماتیک

بعد از عمل لیپوماتیک

بعد از عمل لیپوماتیک

افرادی که عمل جراحی لیپوماتیک انجام می‎دهند جالب است بدانند که مراقبت های بعد از لیپوماتیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که به علت تخلیه چربی در بدن فرد فضاهای خالی باقی مانده و عکس‎العمل بدن نسبت به این فضاهای خالی پر کردن آن با مایعات می‎باشد. پر شدن فضاهای خالی توسط مایعات موجب تورم خواهد شد که می‎توان گفت بیمارانی که عمل لیپوماتیک را انجام می‎دهند با این قضیه مواجه خواهند شد.

این قضیه واضح است که هر عملی دارای عوارض جانبی است و با کنترل و مراقبت های بعد از لیپوماتیک می‎توانید عوارض را کاهش و در مواردی از بین ببرید.

افرادی که دارای چربی اضافه در ناحیه شکم و پهلو هستند و به راحتی و از طریق ورزش کردن و روش‎های مختلف قادر به از بین بردن آن نیستند این عمل پیشنهاد می‎شود. قبل از هر چیز باید توجه داشته باشید که با تحقیق و بررسی در مورد جوانب مختلف این عمل و پیدا کردن پزشکی حاذق در این زمینه و مشورت گرفتن از او این کار را می‎توانید انجام دهید.

این عمل با روش حذف چربی انجام می‎گیرد و باید درد زیادی را تحمل کنید.

به دلیل اهمیت بالایی که تمامی عمل‎ها دارند باید سعی کنید که به دنبال بهترین جراح لیپوماتیک در ایران باشید و عمل جراحی خود را به او بسپارید.

عوارض جانبی لیپوماتیک

هر عمل جراحی که انجام می‌شود دارای عوارض جانبی نیز می‎باشد، که این عوارض جانبی با مراقبت های بعد از لیپوماتیک انجام می‎دهید از بین می‎رود. عوارض جانبی به شرح زیر می‌باشد: 

  • هر چقدر که تخلیه چربی بیشتر، احتمال کبودشدگی فرد نیز بیشتر خواهد بود. البته میزان کبودی در افراد مختلف متفاوت است. لازم است بدانید کبود شدگی در این نوع عمل جراحی کمتر از دیگر روش‎های تخلیه چربی می‎باشد.
  • تهوع و استفراغ از دیگر عوارض جانبی بعد از عمل می‎باشد که ممکن است چند هفته بعد از عمل جراحی اتفاق بیفتد.
  • بی‎نظمی قاعدگی در بانوان
  • درد و تورم ممکن است تا دو هفته بعد از جراحی افزایش یابد.
  • خارش در محل عمل، که بخشی از فرآیند بهبود نیز محسوب می‎شود که در این موارد توصیه می‎شود از داروهای ضد خارش استفاده نمایید.

بعد از عمل لیپوماتیک چه باید کرد ؟

چروک شدن پوست: بعد از عمل لیپوماتیک باید یکی از کارهایی که باید انجام دهید صاف کردن پوست محل جراحی است که در صورت مراقبت نکردن پوست شما چروک و چهره بدی برای بدن شما خواهد داشت به طور مثال نحوه خوابیدن شما می‎تواند بر فرم آن تاثیر گذار است و پوشیدن لباس تنگ باعث فشرده سازی نامنظم در سطح پوست خواهد شد.

تورم و کبودی: عموما مشاهده شده در عمل‎های جراحی پوست دچار تورم و کبودی می‎شود و با کمک ماساژ تخلیه لنفاوی به فرد کمک می‎کند مایعات که در فضاهای خالی را پر کرده‎اند از قسمت بافت‎های متورم به سیستم لنفاوی برود. این کار کمک شایانی به کاهش تورم و کبودی و زیبایی پوست شما می‎کند.

عفونت: باید توجه داشته باشید که نداشتن بهداشت فردی و دوری نکردن از محیط‎های آلوده  و رعایت نکردن نکات بهداشتی موجب عفونت خواهد شد در غیر این صورت خطر عفونت از فرد بسیار دور است.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت‎های بعد از لیپوماتیک

بعد از عمل جراحی لیپوماتیک بدن فرد نیاز به مراقبت‎های بعد از لیپوماتیک دارد که در زیر به شرح هر کدام می‎پردازیم:

استراحت: به فرد در ساعات اولیه بعد از عمل استراحت مطلق پیشنهاد می‎شود، تا چند روز بعد از عمل کارهایی از قبیل رانندگی و حتی راه رفتن‏ در خانه به شما پیشنهاد نمی‎شود. توصیه می‌شود کسی برای مراقبت از شما بماند تا زمانی که کارهایتان را خودتان انجام دهید، به شما کمک کند. حداکثر تا 5 روز فرد برای جلوگیری از چروک شدن پوست حالت های دراز کشیده، لم داده و ایستاده پیشنهاد می‌شود، فرم90 درجه اصلا به فرد توصیه نمی‎شود.

سرگیجه: اگر بعد از عمل دچار سرگیجه می‎شوید(مواقعی مانند صبح روز بعد از عمل، تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده و …) می‎توانید به حالت نشسته و در صورت امکان به حالت درازکش قرار بگیرید.

ادرار کردن: بعد از عمل، بعد از ادرار سعی کنید به آرامی بایستید. بدلیل از حال رفتن بعد از ادرار پیشنهاد می‌شود که به هنگام استفاده از دستشویی در را قفل نکنید تا در صورت بروز مشکل سریعا به شما کمک شود.

عفونت: اگرفرد علائمی عفونت مثل ترشحات بودار، تب، قرمزی، تورم، درد در ناحیه‎ای که عمل انجام شده است دید، سریعا باید به پزشک مراجعه کند.

ممنوعیت استفاده از پد: در ناحیه عمل شده نباید از پدهای گرمایی یا سرمایی و یا مواد ضدعفونی کننده یددار (مانند بتادین) استفاده نمایید. بدون انجام این کار روند بهبود سریعتر است. استفاده از استخر و … حداقل تا 7 روز ممنوع می‌باشد.

ممنوعیت استفاده از بعضی قرص‌ها: استفاده از ایبوپروفن، آسپرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (آناسین،نوپرین،بومزین) که موجب افزایش خونریزی در فرد می‌شود ممنوع می‌باشد.

گن پوشیدن بعد از لیپوماتیک

استفاده از گن: برای جلوگیری از تورم و درناژ مایعات از محل برش باید از گن‎های مخصوصی که پزشک برای شما تجویز می‎کند استفاده کنید. وقتی خواستید به حمام بروید گن را می‏توانید دربیاورید و بشویید و بعد از خشک شدن بپوشید. به طور مداوم پوشیدن گن بسیار مهم و ضروری است تا زمانی که درناژ مایعات متوقف شود باید آن را بپوشید. حداکثر تا دو هفته استفاده از آن پیشنهاد می‎شود.

استفاده از داروها: گفته شد در این عمل درد زیادی را باید تحمل کنید، که با استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک به بهبود سریعتر خود کمک خواهید کرد.

حمام کردن و نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

نحوه خوابیدن: تا چند روز بعد از عمل سعی کنید با قرار دادن پاهایتان بالاتر از سطح بدنتان (با استفاده از چند بالش) از لخته شدن خون در پاهایتان جلوگیری کنید. نکته دیگر این است که پاهایتان را روی هم نیز قرار ندهید.

حمام کردن: طبق نظر پزشک معالج حداکثر 3 روز بعد از عمل لیپوماتیک حمام کنید، طریقه حمام کردنتان باید به صورت سرپایی باشد و تمام بدن خود را بالاخص قسمتی که عمل لیپوماتیک در آن انجام شده است نباید شسته شود. از تماس آب با بخیه‎ها جدا خودداری نمایید.

نحوه نفس کشیدن: سعی کنید عمیق نفس بکشید تا ریه‏‎هایتان کامل کار کنند و از لحاظ تنفسی برای شما مسئله‎ای ایجاد نشود.

رژیم بعد از لیپوماتیک

فعالیت بدنی: تا هفته‎ها بنا به توصیه پزشک از ورزش کردن خودداری کنید. البته می‎توانید پیاده‎روی کنید، این کار از لخته شدن خون در بدن فرد جلوگیری می‎کند. بعد از زمانی که شروع به پیاده‎روی می‎کنید، سعی کنید در زمانی که در رختخواب هستید پاها و مچ‎ها را حرکت دهید. در روزهای اول پاهایتان را ماساژ دهید تا از لخته شدن خون جلوگیری شود.

رژیم غذایی: برای رژیم غذایی بعد از عمل، در صورتی که عمل به صورت بی‎حسی موضعی انجام شده است، بیمار سریعا می‎تواند به رژیم غذایی که قبل عمل برگردد. ولی توصیه می‌شود که آب یا به طور کل نوشیدنی‎های غیرالکلی نوشیده شود. و حدالامکان تا 2 روز قبل و بعد از عمل از مصرف الکل خودداری نمایید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *