پدیکور در خانه | آموزش قدم به قدم پدیکور خانگی

بسیاری از ما آنقدری که به زیبایی دست‌های خود اهمیت می‌دهیم، به پاهای خود توجه نمی‌کنیم. در حالی که پاها نیز در معرض شرایط آب و هوایی نامناسب مانند سرما و گرمای بیش از حد قرار می‌گیرند و علاوه بر آن، مدت زیادی را تحت فشار درون کفش سپری می‌کنند. این عوامل دست به دست هم داده و باعث می‌شوند تا پاها جذاب و زیبا به نظر نرسند. خوشبختانه، برای این مشکل راه حلی وجود دارد و آن هم پدیکور در خانه یا سالن‌های آرایشی است.

همانطور که ما پوست دست‌هایمان را لایه برداری می‌کنیم، به آن‌ کرم می‌زنیم و ناخن‌ها را مرتب می‌کنیم؛ لازم است این کارها را برای پا نیز انجام دهیم. پدیکور شامل چند مرحله است که در آن:

 • پوست خشک و مرده پاشنه پا از بین می‌رود
 • ناخن‌ها و پوست اطراف ناخن مرتب و تمیز می‌شود
 • پوست پا با کرم و روغن‌های گیاهی ماساژ داده و نرم می‌شود

این مراحل علاوه بر اینکه باعث می‌شوند زیبایی پاهای شما دو چندان شود، استرس و اضطراب را نیز کاهش می‌دهند. چرا که در پدیکور سموم بدن از طریق نمک‌های موجود در آب از پا دفع شده و ماساژ و روغن تراپی نیز باعث ریلکس شدن روح و جسم می‌شود. خبر خوب این است که لازم نیست برای بهره‌مند شدن از این فواید حتماً به سالن‌های زیبایی مراجعه کنید و هزینه‌ زیادی را متحمل شوید! تنها کافی است در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان با ما همراه باشید تا مراحل قدم به قدم پدیکور خانگی را به شما آموزش دهیم.

پدیکور خانگی

مراحل پدیکور در خانه

برای انجام پدیکور خانگی گام‌های زیر را دنبال کنید:

1- آماده کردن وسایل

قبل از نام بردن وسایل مورد نیاز برای پدیکور، لازم است گوشزد کنیم که تهیه همه وسایل زیر ضروری نیست. اما اگر دوست دارید پدیکوری که در خانه انجام می‌دهید کاملاً مشابه پدیکور سالن‌های زیبایی باشد، تهیه موارد زیر به شما کمک زیادی خواهد کرد:

 • پاک کننده لاک ناخن
 • ناخن گیر
 • سوهان ناخن
 • بافر ناخن
 • عقب زن کوتیکول ناخن
 • نیپر (گوشت گیر)
 • لاک ناخن
 • تاپ کت
 • پنبه
 • روغن کوتیکول
 • اسکراب لایه بردار
 • سنگ پا یا سوهان پا
 • لوسیون پا
 • روغن گیاهی دلخواه (مانند روغن اسطوخودوس، نارگیل، بادام و…)
 • جدا کننده انگشتان پا

بیشتر ابزار بالا برای پاکسازی و مرتب کردن ناخن کاربرد دارند. تمیز کردن و سوهان کشیدن ناخن یکی از گام‌های مهم در زیبا به نظر رسیدن پا است؛ اما اگر به هر یک از وسایل بالا احساس نیاز نمی‌کنید لازم نیست آن را تهیه کنید. با این حال، توصیه ما این است که همیشه یک کیت مانیکور و پدیکور در خانه داشته باشید چرا که هم برای مرتب کردن ناخن‌های دست و هم برای مرتب کردن ناخن‌های پا کاربرد دارد. بعلاوه، قیمت آن نیز چندان زیاد نیست.

2- پاک کردن لاک قدیمی ناخن ها

برای شروع پدیکور در خانه لازم است به کمک یک پاک کننده ملایم، لاک قبلی ناخن را پاک کنید. توصیه می‌شود از لاک پاک کن‌های استونی استفاده نکنید؛ زیرا استون بستر ناخن را ضعیف و خشک کرده و موجب شکنندگی ناخن می‌شود. ابتدا یک تکه پنبه بردارید و آن را به پاک کننده لاک ناخن آغشته کنید. سپس آن را برای چند ثانیه روی هر ناخن نگه دارید تا فرصت حل کردن و از بین بردن لاک را داشته باشد. سپس پنبه را به آرامی روی ناخن حرکت دهید تا لاک کاملاً پاک شود.

3- قرار دادن پاها در آب

وان، تشت یا یک ظرف بزرگ را با آب گرم پر کنید. سپس چند قطره سرکه سفید (برای پاکسازی پوست پا)، چند قطره روغن درخت چای (برای از بین بردن باکتری‌های بدبو) و چند قاشق غذاخوری نمک دریا (برای از بین بردن درد پا و دفع سموم) به آب گرم اضافه کنید. حتی می‌توانید چند برش لیموی تازه درون آب بریزید؛ که می‌تواند علاوه بر ضدعفونی کردن، باعث نرم شدن کوتیکول‌های اطراف ناخن و راحت‌تر جدا شدن پوست خشک و مرده پاشنه پا شود. بعد از آماده کردن آب گرم، حدود 15 دقیقه پاها را در آن قرار دهید.

4- مرتب کردن ناخن ها

بعد از اینکه پاهایتان را برای 15 دقیقه درون آب گرم قرار دادید، آن‌ها را به آرامی با حوله خشک کنید. سپس حدود 5 دقیقه صبر کنید تا ناخن‌ها -که توسط آب نرم شده‌اند- کاملاً خشک و سفت شوند. اکنون نوبت آن است تا ناخن‌هایتان را به اندازه دلخواه کوتاه کنید. مراقب باشید که ناخن‌ها را بیش از حد کوتاه نکنید؛ زیرا ناحیه اطراف آن دردناک و سوزش‌دار خواهد شد.

بعد از آن، با استفاده از عقب زن به آرامی پوست اطراف ناخن را به عقب برانید و به کمک نیپر (گوشت گیر) پوست اضافه را از اطراف ناخن جدا کنید. حال سوهان را بردارید و ناخن‌ها را مرتب کنید. در این مرحله می‌توانید ناخن‌ها را به شکل دلخواه (مربعی، گرد و…) در آورید. در آخر با استفاده از بافر کمی روی بستر ناخن‌ها را بسایید تا کاملاً هموار و آماده لاک زدن شوند.

5- ماساژ پا و ناخن با روغن

در این مرحله از پدیکور ناخن در خانه باید به ناخن‌ها و کوتیکول‌های اطراف آن روغن مخصوص کوتیکول بزنید. این روغن علاوه بر تقویت ناخن و پوست اطراف آن به شما کمک می‌کند تا از آسیب به کوتیکول و ناخن جلوگیری کنید؛ چرا که این نواحی در مرحله قبل تحت آسیب ابزارهایی مانند گوشت گیر، سوهان و عقب زن قرار گرفته‌اند.

حال نوبت رسیدگی به پوست پا است. مقداری از روغن گیاهی دلخواه را روی پا و کف پا ریخته و برای چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید. انتخاب روغن بر عهده شما است؛ اما از بهترین روغن‌ها برای ماساژ پا می‌توان به روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن اسطوخودوس اشاره کرد. توجه داشته باشید که برای گرفتن نتیجه بهتر لازم است از روغن خالص و طبیعی استفاده کنید.

آموزش مراحل پدیکور در خانه

6- لایه برداری و از بین بردن سلول های خشک و مرده

اکنون که به این مرحله رسیده‌اید ناخن‌هایتان برای لاک زدن آماده و در حال جذب روغن کوتیکول هستند. پس آن‌ها را به حال خود رها کنید و به سراغ پوست رو و کف پا بروید. ابتدا یک بار دیگر پاهای خود را درون آب گرم فرو ببرید و به کمک سنگ پا یا سوهان پا، همه نواحی پوست کف پا را به آرامی بسایید. این امر باعث از بین رفتن سلول‌های خشک و مرده و همچنین درمان ترک پا می‌شود.

در گام بعدی به کمک یک اسکراب خانگی یا آماده کف پا، مچ پا و روی پا را ماساژ دهید. اسکراب نوعی ماسک لایه بردار است که به آرامی سلول‌های مرده را از پوست جدا می‌کند. بعد از اتمام کار، پاها را با آب گرم بشویید و اطمینان حاصل کنید که در بین انگشتان و ناخن‌ها چیزی از اسکراب یا روغن باقی نمانده است. در آخر پاها را با حوله خشک کنید.

7– ماساژ پا با لوسیون

در این مرحله نوبت آن است که رطوبتی را که در اثر لایه برداری از پوست پاهایتان خارج شده به آن برگردانید. آبرسانی و مرطوب کردن پوست پا موجب لطافت و نرمی آن می‌شود. کافی است مقداری از لوسیون مخصوص پا را روی کف دست ریخته و به پاها منتقل کنید. سپس لوسیون را به آرامی روی پا ماساژ دهید تا بخش زیادی از آن جذب شود. این کار علاوه بر نرم کردن پا، به شما احساس آرامش خواهد داد.

8- لاک زدن ناخن ها

ابتدا ناخن‌ها و پوست اطراف آن‌ها را با پنبه پاک کنید تا هرگونه اثر چربی ناشی از روغن و لوسیون از روی آن‌ها پاک شود؛ زیرا چربی مانع از قرار گرفتن صحیح لاک روی ناخن می‌شود. سپس برای جلوگیری از کثیف شدن انگشتان پا با لاک، از ابزار جدا کننده انگشتان پا استفاده کنید. حالا رنگ لاک مورد علاقه خود را انتخاب کرده و با دقت ناخن‌ها را لاک بزنید. در این کار ظرافت زیادی به خرج دهید تا نتیجه خوبی بگیرید.

به این منظور کافی است ابتدا یک لایه نازک و صاف از لاک را روی همه ناخن‌ها بزنید. سپس ناخن‌ها را با یک لایه نازک و صاف دیگر از لاک بپوشانید. اگر رنگ لاک به اندازه کافی پررنگ بود، صبر کنید تا خشک شود و سپس روی آن تاپ کت بزنید. تاپ کت موجب ماندگاری بیشتر لاک شده و از لب‌پر شدن آن جلوگیری می‌کند. اما اگر لاک همچنان کمرنگ بود، لایه سوم را نیز روی ناخن‌ها بزنید. سپس صبر کنید تا خشک شود و از تاپ کت استفاده کنید.

همانطور که می‌دانید، خشک شدن لاک کمی زمان‌بر است. اما نباید برای خشک شدن آن عجله کنید؛ زیرا ممکن است لاک به وسایل اطراف مالیده شود و ظاهر آن بهم بریزد. اگر نمی‌توانید مدت زیادی صبر کنید از باد خنک سشوار یا قطره‌های خشک کننده فوری لاک ناخن کمک بگیرید. همچنین اگر بودجه کافی در اختیار دارید می‌توانید دستگاه خشک کننده لاک (UV یا LED) تهیه کنید.

کلام آخر

در مجموع، پدیکور در خانه کار بسیار راحتی بوده و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. همانطور که گفتیم شما می‌توانید ابزارهایی که در این مقاله نام‌برده شد را تهیه نکنید و باز هم پدیکور خوبی را تجربه کنید. با این حال، برای حرفه‌ای و موثرتر شدن کار بهتر است یک بار برای همیشه وسایل پدیکور را خریداری کنید. نکته دیگر این است که مراحل پدیکور خانگی در عین ساده بودن، به مقداری زمان احتیاج دارند. بنابراین توصیه می‌شود تنها در وقت آزاد خود پدیکور انجام دهید تا دچار کمبود وقت یا عجله در کار نشوید.

آیا شما هم تجربه‌ای در رابطه با پدیکور خانگی دارید؟ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.