برداشتن چربی شکم بدون جراحی : روش انجام، مزایا، عوارض، مراقبت ها

سالانه صدها هزار نفر در سراسر جهان تحت جراحی لیپوساکشن شکم قرار می گیرند تا به اندام ایده آل خود دست پیدا کنند. اما این روش در کنار دردناک بودن، دارای عوارض جانبی و دوره نقاهت است. این نکات منفی باعث شده تا افراد به دنبال راهکاری برای برداشتن چربی شکم بدون جراحی باشند. خوشبختانه، یک روش نسبتاً جدید به نام کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ ابداع شده است که می تواند چربی مزاحم نواحی مختلف بدن را بدون نیاز به جراحی از بین ببرد.

اگر می خواهید بدانید که چگونه می توان چربی شکم را بدون جراحی، درد و دوره نقاهت با روش کرایولیپولیز از بین برد، کافی است در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان با ما همراه باشید.

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست

کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ چیست و چگونه انجام می شود؟

کرایولیپولیز یکی از روش های کانتورینگ بدن است که بدون نیاز به جراحی، چربی ها را از بین می برد. در واقع، این روش سلول های چربی را منجمد کرده و می کشد. بعد از مدتی، سلول های چربی تخریب شده توسط بدن دفع می شوند. این فرایند کرایولیپولیز یا انجماد چربی نامیده می شود که هیچگونه درد و خونریزی به همراه ندارد.

کول اسکالپتینگ مشهورترین و معتبرترین دستگاه کرایولیپولیز است که توسط FDA ایالات متحده آمریکا تأیید شده است. این دستگاه اگر به درستی استفاده شود به هیچ وجه به پوست، ماهیچه ها، اعصاب و عروق در ناحیه تحت درمان آسیب نمی رساند. روش کول اسکالپتینگ دوره نقاهت ندارد و برنامه درمانی هر فرد به طور خاص بر اساس بدن خودش تنظیم می شود.

کول اسکالپتینگ برای تخریب چربی های اضافه بدن از دمای انجماد استفاده می کند. این خنک کنندگی کاملاً کنترل شده است و فقط سلول های چربی را هدف قرار می دهد. پس از تخریب سلول های چربی، بدن به طور طبیعی این سلول های مرده را حذف و دفع می کند. به طوری که بعد از کرایولیپولیز، بسیاری از سلول های چربی ناحیه شکم برای همیشه از بین می روند.

روش کار به این صورت است که متخصص اپلیکاتور دستگاه کول اسکالپتینگ را روی پوست تمیز شکم قرار می دهد. هنگامی که اپلیکاتور دستگاه روی پوست قرار می گیرد، ابتدا بسیار سرد است اما پوست به سرعت بی حس می شود. پس از برداشتن دستگاه از روی شکم، متخصص ناحیه ای را که چربی های آن یخ زده ماساژ می دهد. این مراحل حدود 45 دقیقه طول می کشد و معمولاً دردناک نیست.

برداشتن چربی شکم بدون جراحی برای چه کسانی مناسب است؟

بهترین کاندیدا برای کرایولیپولیز شکم کسی است که از سلامت کامل برخوردار است، ورزش می کند، غذای سالم می خورد و درصد چربی بدن او متعادل است. چرا که کول اسکالپتینگ یک ابزار کاهش وزن نیست و تنها به افراد کمک می کند تا چربی های سمج شکم (که ورزش و رژیم نتوانسته آن ها را از بین ببرد) تخریب کند.

در صورتی که فرد رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسبی را رعایت کند، اثر کول اسکالپتینگ می تواند تا سال ها ماندگار باشد. در غیر این صورت بدن فرد همچنان به تجمع چربی در ناحیه شکم ادامه خواهد داد. باید توجه داشت که این روش برای همه مناسب نیست. از جمله کسانی که اضافه وزن بالایی دارند یا به بیماری های زیر دچار هستند:

 • کرایوگلوبولینمی
 • بیماری آگلوتینین سرد
 • هموگلوبینوری سرد پاروکسیسمال

چنین افرادی باید از کرایولیپولیز اجتناب کنند؛ زیرا ممکن است دچار عوارض جانبی جدی و خطرناک شوند.

آیا برداشتن چربی شکم بدون جراحی عوارض جانبی دارد؟

برخی از افراد بعد از کول اسکالپتینگ عوارض جانبی خفیفی را تجربه می کنند. این عوارض جانبی خفیف می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تورم
 • قرمزی
 • کبودی
 • مور مور شدن پوست
 • سفت شدن پوست
 • سوزش
 • درد خفیف
 • خارش
 • حساس شدن پوست
 • بی حس شدن پوست

همچنین به ندرت ممکن است عوارض جانبی دیگری را نیز تجربه کنید؛ که معمول نیست. می توانید در این رابطه با متخصص مشورت کنید.

مراقبت های بعد از کول اسکالپتینگ شامل چه مواردی است؟

از آنجایی که این روش غیر تهاجمی (بدون جراحی) است، دوره بهبودی بسیار کوتاهی دارد. اکثر افراد بلافاصله پس از اتمام کول اسکالپتینگ به فعالیت های معمول روزانه خود از جمله کار و تحصیل باز می گردند. با این حال، مانند هر روش درمانی دیگر، برخی نکات وجود دارد که باید از آن ها پیروی کنید تا بهترین نتیجه را از کرایولیپولیز شکم بگیرید.

توصیه می شود بعد از کول اسکالپتینگ آب زیاد بنوشید، رژیم غذایی متعادل خود را حفظ کنید و ورزش های سبک انجام دهید تا بدن شما به خوبی سلول های چربی تخریب شده را دفع کند. فردی که نزد او کرایولیپولیز می کنید دستورالعمل هایی به شما خواهد داد که چگونه از ناحیه تحت درمان بهتر مراقبت کنید؛ مانند شستن با آب گرم و خشک کردن محل مورد نظر. همچنین در صورتی که درد را تجربه کردید، می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید.

تقریباً 2 تا 6 ماه بعد از برداشتن چربی شکم بدون جراحی ، نتیجه کار را مشاهده خواهید کرد. بعد از گذشت این مدت می توانید تصمیم بگیرید که آیا باز هم به کرایولیپولیز نیاز دارید یا خیر. برخی افراد به 1 تا 3 جلسه کول اسکالپتینگ برای رسیدن به اندام ایده آل خود نیاز دارند. تعداد جلسات کول اسکالپتینگ به میزان چربی شکم و واکنش بدن فرد بستگی دارد.

برگرفته از: laserbodysculpting

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *