زوج ها هر چند وقت باید رابطه جنسی داشته باشند؟

تعداد دفعات رابطه جنسی برای هر زوج متفاوت است. زندگی جنسی و مجموعه شرایط خاص هر زوج در آن زمان منحصر به فرد خواهد بود. عوامل مختلفی می‌توانند بر میل جنسی افراد و تعداد دفعات رابطه جنسی زن و شوهر تأثیر بگذارند. اگر افراد از زندگی جنسی خود راضی نیستند، اقداماتی وجود دارد که می‌توانند انجام دهند. این مقاله به بررسی تعداد دفعات رابطه جنسی زوج‌ها و تجزیه آمار و عوامل موثر می‌پردازد.

زوج ها هر چند وقت باید رابطه جنسی داشته باشند؟

عوامل تاثیرگذار

مواقعی وجود خواهد داشت که زوج‌ها بیشتر یا کمتر از حد معمول رابطه جنسی دارند. عواملی که می‌توانند بر تعداد دفعات رابطه جنسی زن و شوهر تأثیر بگذارند عبارتند از:

سلامت کلی فرد: شرایط پزشکی، داروها و سایر درمان‌ها می‌توانند بر میل جنسی فرد تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، افراد ممکن است تغییرات هورمونی را در طول قاعدگی، بارداری و یائسگی تجربه کنند. مردان با تستوسترون پایین ممکن است کمتر به رابطه جنسی علاقه‌مند شوند. داروهای ضد افسردگی همچنین می‌توانند میل جنسی افراد را کاهش دهند.
سن: افراد ممکن است با افزایش سن بیشتر احتمال دارد رابطه جنسی کمتری داشته باشند. این می‌تواند با سلامت فرد و تغییرات هورمونی ارتباط داشته باشد.
تغییر رابطه: از آنجایی که افراد برای مدت طولانی‌تری در یک رابطه هستند، ممکن است این رابطه روتین‌تر شود. برای زوج‌ها مهم است که برای بحث در مورد نیازهای جنسی خود ارتباط باز داشته باشند.
رویدادهای زندگی: کار، مسئولیت‌های خانوادگی و مسئولیت‌های روزمره ممکن است منجر به خستگی و مشغول شدن افراد شود. ممکن است برای زوج‌ها برنامه‌ریزی برای قرار ملاقات‌ها و تقویت رابطه‌شان مفید باشد.
رویدادهای جهانی همچنین می‌تواند بر تعداد دفعات رابطه جنسی زوج ها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، در طول اوج شیوع COVID-19 در چین، برقراری رابطه جنسی در بین جوانان کاهش یافت.

برعکس، در بریتانیا، فعالیت جنسی در افرادی که در روابط جدی بودند در مقایسه با کسانی که در دوران قرنطینه اجتماعی با یکدیگر قرار ملاقات می‌کردند، افزایش یافت.

تحقیقات انجام شده در سال 2022 نشان داد که این بیماری همه گیر منجر به زندگی جنسی فعال‌تر برای افراد متاهل شده است که به نظر می‌رسد پس از پایان قرنطینه همچنان ادامه داشته باشد.

مزایای یک زندگی جنسی فعال

مزایای یک زندگی جنسی فعال چیست؟

داشتن رابطه جنسی می‌تواند برای سلامتی فرد مفید باشد. تحقیقات نشان می دهد که شرکت در فعالیت جنسی منظم به سلامت، رفاه و کیفیت زندگی کمک می‌کند. علاوه بر این، افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند ممکن است:

 • آمادگی جسمانی بیشتری داشته باشند.
 • زندگی شادتری دارند. 
 • عملکرد شناختی بهتری دارند.
 • امید به زندگی افزایش یافته است.
 • عملکرد ایمنی بهتری دارند.
 • ضربان قلب و فشار خون کمتری دارند.
 • استرس کمتری را تجربه کنند.

با این حال، در حالی که فعالیت جنسی ممکن است سلامتی را افزایش دهد، این یافته‌ها ممکن است درست باشد زیرا افرادی که اغلب رابطه جنسی دارند، از همان ابتدا سالم‌تر هستند. داشتن رابطه جنسی می‌تواند رضایت از رابطه را در زوجین افزایش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه جنسی و محبت رابطه مثبتی با هم دارند. رابطه جنسی و افزایش محبت همراه با آن بر رضایت از رابطه تأثیر می‌گذارد.

چگونه نداشتن رابطه جنسی کافی می‌تواند بر افراد تأثیر بگذارد؟

یک مطالعه در سال 2015 گزارش داد که تناوب جنسی آنقدر که قبلا تصور می‌شد برای بهزیستی مهم نیست. این نشان داد که برای کسانی که در رابطه هستند، فراوانی فعالیت جنسی ارتباط معنی‌داری با بهزیستی ندارد. با این حال، تجارب جنسی برای برخی از افراد بخشی از کیفیت زندگی ضروری است. ناتوانی در برآوردن خواسته‌های جنسی آنها می‌تواند منجر به ناامیدی جنسی شود. همچنین ممکن است منجر به سطوح بالاتر افسردگی شود.

آیا زوج‌ها باید برای رابطه جنسی برنامه‌ریزی کنند؟

زن و شوهری که وقت گذاشتن برای رابطه جنسی را چالش برانگیز می‌دانند، ممکن است بخواهند برای زمانی که رابطه جنسی دارند برنامه ریزی کنند. برنامه ریزی رابطه جنسی فوایدی دارد، از جمله:

 • توانایی آمادگی جسمانی و ذهنی برای رابطه جنسی
 • مشتاقانه منتظر تجربه
 • اولویت دادن به رابطه

افراد ممکن است متوجه شوند که میل جنسی آنها در طول زندگی شان در نوسان است. گاهی اوقات، این ممکن است منجر به میل جنسی یکی از طرفین نسبت به دیگری شود. اگر زوجی متوجه شود که میل جنسی با هم تطابق ندارد، می‌توان راه‌حل‌هایی پیدا کرد.

در طول رابطه جنسی چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول رابطه جنسی چه اتفاقی می‌افتد؟

سکس درمانی معمولاً شامل ملاقات با یک درمانگر جنسی در یک محیط اداری است. افراد می‌توانند به تنهایی یا با شرکای خود در این جلسات شرکت کنند. درمانگرهای جنسی تکالیف خود را تعیین می‌کنند، مانند:

آزمایش: این می‌تواند شامل ایفای نقش، استفاده از اسباب بازی‌های جنسی یا امتحان کردن موقعیت‌های مختلف باشد.
تمرکز حسی: این می‌تواند به ایجاد اعتماد کمک کند. زوج‌ها با لمس کردن غیرجنسی شروع می‌کنند، سپس به لمس اندام‌های تناسلی می‌رسند و با دخول به پایان می‌رسند.
آموزش: درمانگران ممکن است منابع یادگیری مانند محتوای وب یا کتاب را ارائه دهند.
ارتباط: درمانگر ممکن است از افراد بخواهد تا در مورد نیازهای جنسی خود ارتباط برقرار کنند.

آیا از رابطه خود راضی نیستید؟

داشتن رابطه جنسی کمتر ممکن است نشان دهد که فرد از رابطه خود راضی نیست، اما کاهش فراوانی جنسی ممکن است ناشی از مسائل دیگری مانند:

 • فشار
 • زندگی خانوادگی
 • تغییرات هورمونی
 • بیماری

خلاصه

تعداد دفعاتی که یک زوج باید رابطه جنسی داشته باشند وجود ندارد. افراد ممکن است بسته به عواملی مانند سن، سلامتی، رویدادهای زندگی و تغییرات روابط، متوجه شوند که کم و بیش درگیر فعالیت جنسی هستند. برای زوج‌ها مهم است که نیازهای جنسی خود را با شریک زندگی خود در میان بگذارند. اگر زن و شوهری احساس می‌کنند که در زندگی جنسی خود با چالش‌هایی روبرو هستند، ممکن است از مشاوره با یک مشاور زوجین یا درمانگر جنسی بهره مند شوند.

آیا رابطه جنسی هر روزه برای زوجین طبیعی است یا سالم؟

مقدار مشخصی از رابطه جنسی که یک زن و شوهر باید داشته باشند وجود ندارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *