ماندگاری بوتاکس چقدر است؟ | راهکارهای افزایش ماندگاری بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از محبوب‌ترین روش‌های رفع چین و چروک به شمار می‌رود. بوتاکس شکل تغییریافته‌ای از سم بوتولینوم است که توسط باکتری كلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. این سم قدرت فلج کنندگی دارد؛ و امروزه از آن برای فلج کردن برخی عضلات صورت استفاده می‌گردد. در این مقاله از مجله زیبا بمان، به بررسی مدت زمان ماندگاری بوتاکس می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

عملکرد بوتاکس

در ناحیه صورت انسان عضلات زیادی وجود دارد. این عضلات به فرد اجازه انجام حرکاتی مانند خندیدن، اخم کردن، صحبت کردن و… را می‌دهند. با گذر زمان، انقباض مکرر عضلات موجب کشیدگی پوست صورت شده و چین و چروک‌‌ها را ایجاد می‌کند. با تزریق بوتاکس به نواحی مورد نظر می‌توان عضلات را فلج کرد و چین و چروک‌ها را رفع نمود. اما بوتاکس چگونه عضلات را فلج می‌کند؟

با تزریق ماده بوتاکس به پوست، پس از چند روز عضلات فلج می‌شوند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که سم موجود در بوتاکس انتقال سیگنال‌ها از اعصاب به عضلات را مختل می‌کند. از آنجایی که عضلات ناحیه تزریق شده دیگر نمی‌توانند منقبض شوند، چین و چروک‌ها نیز شل شده و پوست صاف می‌شود.

ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس

بوتاکس می‌تواند ارتباط عصبی را به طور موقت مسدود کند؛ به همین دلیل اثر آن دائمی نیست. با گذشت چند ماه از تزریق، متوجه خواهید شد که چین و چروک‌ها کم کم به صورت بر می‌گردند. اما با تزریق منظم می‌توان ماندگاری بوتاکس را افزایش داد و از چین و چروک‌ها خلاص شد.

یکی از عواملی که ماندگاری بوتاکس را تحت تأثیر قرار می‌دهد، میزان بوتاکس تزریق شده است. اگر مقدار کمی به ناحیه هدف تزریق شود، اثر بوتاکس سریع‌تر از بین می‌رود. به همین دلیل بهتر است به یک متخصص دارای مجوز مراجعه کنید؛ زیرا او می‌تواند دوز مناسب برای مناطق مورد نظر را تشخیص دهد.

به طور معمول در اولین جلسه تزریق بوتاکس، متخصص تزریق را با دوز کم شروع می‌کند تا ببیند که چه میزان از ماده بوتاکس بر روی عضلات شما تاثیر دلخواهتان را خواهد داشت. پس از مدتی ممکن است متخصص دوز تزریق را افزایش دهد. بنابراین نمی‌توان تنها با یک جلسه تزریق انتظار رفع دائمی چین و چروک‌ها را داشت.

به طور میانگین، مدت زمان ماندگاری بوتاکس حدود 3 الی 6 ماه است. در واقع ماندگاری اثر بوتاکس برای هر فرد متفاوت است؛ زیرا عواملی مانند جنسیت، ماده بوتاکس استفاده شده، خاصیت ارتجاعی پوست، توده عضلانی و… در آن نقش دارند.

پس از گذشت 3-6 ماه از تزریق بوتاکس چین و چروک‌ها به تدریج پدیدار می‌شوند. بنابراین فرد باید برای تزریق دوم آماده شود. با انجام تزریق بوتاکس به طور مرتب، عضلات ناحیه هدف شروع به تحلیل رفتن می‌کنند. اگر عضلات کوچک و ضعیف شوند، چین و چروک ایجاد شده نیز تا حدود زیادی رفع خواهد شد. به همین علت از تزریق دوم به بعد، مدت زمان ماندگاری بوتاکس افزایش یافته و فرد با تزریق منظم می‌تواند به تاثیر دائمی دست یابد.

راهکارهای افزایش ماندگاری بوتاکس

راهکارهای افزایش ماندگاری بوتاکس

اگرچه اثر بوتاکس حدود 3-6 ماه باقی می‌ماند، اما با روش‌های زیر می‌توان ماندگاری آن را افزایش داد:

  • انتخاب متخصص باتجربه: انتخاب متخصص باتجربه بسیار اهمیت دارد؛ زیرا اگر فردی که برای تزریق بوتاکس به او مراجعه می‌کنید کاربلد نباشد، تاثیر بوتاکس ماندگار نخواهد بود. مواردی دیده شده که بوتاکس فرد فقط 2 ماه ماندگاری داشته است، فقط به این دلیل که شخص مناسبی را برای تزریق انتخاب نکرده است. با انتخاب فرد متخصص و باتجربه می‌توان ماندگاری بوتاکس را به 6 ماه نیز افزایش داد.
  • تزریق بوتاکس در فواصل زمانی منظم: اگر در فواصل منظم تزریق بوتاکس را انجام دهید، با گذشت زمان عضلات شما ضعیف‌تر می‌شوند. در نتیجه، ماندگاری اثر بوتاکس نیز طولانی‌تر خواهد شد.
  • عدم استفاده از محصولات پوستی: حداقل تا یک هفته بعد از تزریق بوتاکس از مصرف هرگونه ماسک، اسکراب، تونر و پاک ‌کننده‌های لایه بردار خودداری نمایید. استفاده از چنین محصولاتی زودتر از زمان ذکر شده، می‌تواند کاهش ماندگاری بوتاکس را در پی داشته باشد.
  • افراط نکردن در تزریق بوتاکس: با افراط در تزریق بوتاکس، این احتمال وجود دارد که عضلات در برابر بوتاکس مقاوم شوند. باید بین جلسات تزریق حداقل 12 هفته فاصله باشد. اگر عضلاتتان نیاز به تزریق دوز زیادی از بوتاکس داشته باشند، متخصص آن را با شما در میان خواهد گذاشت.
  • دوری از نور خورشید: قرار گرفتن در معرض نور خورشید گردش خون را افزایش داده و موجب رقیق شدن خون می‌شود. این اتفاق بوتاکس را سریع‌تر از حد طبیعی در بین عضلات پراکنده می‌کند؛ که می‌تواند خطرناک باشد. بنابراین حتماً از ضد آفتاب‌های مرغوب و دارای SPF بالاتر از 30 استفاده کنید.

کلام آخر

هنگامی که از بوتاکس در زمان مناسب استفاده شود، نه تنها چین و چروک را درمان می‌کند بلکه مانع از ایجاد چین و چروک‌های جدید می‌گردد. بهترین زمان تزریق بوتاکس هنگامی است که هنوز چین و چروک‌ها کاملاً ظاهر نشده‌اند. با داشتن یک برنامه منظم برای تزریق بوتاکس، استفاده مداوم از ضد آفتاب و در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم می‌توانید ماندگاری بوتاکس را افزایش داده و جلوی شدیدترین چین و چروک‌ها را بگیرید.

بیشتر بخوانید: بهترین برند بوتاکس
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *