پروتز فک چگونه باعث تناسب بهتر صورت می شود؟

پروتز فک چگونه باعث تناسب بهتر صورت می شود؟

ما در این مقاله سعی داریم بهترین دکتر پروتز فک در تهران را برای شما عزیزان معرفی نماییم. تناسب فک یکی از عوامل مهم در زیبایی صورت افراد است. صورت انسان اولین بخش بدن می باشد که در ارتباط های روزمره مورد توجه قرار می گیرد. در برخی از افراد به شکل مادرزادی یا بر اثر تصادف، تناسب فک و صورت به هم خورده است برای برقراری این توازن می توانید به بهترین دکتر پروتز فک در تهران مراجعه کنید و همچنین یکی از راه های زیبایی فک، تغییر زاویه فک است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از سایت ایران دنتال و همچنین دندانپزشکا، جراحتو، پزشکا استفاده نمایید.

پروتز فک چیست؟

زاویه سازی فک با پروتز یکی از پر طرفدار ترین عمل های زیبایی است. حتی بسیاری از افراد مشهور در کشورهای مختلف این عمل را انجام می دهند. گذاشتن پروتز فک نوعی عمل زیبایی صورت است که خط فک و چانه را متوازن می کند. در این عمل جراحی یک ایمپلنت اطراف فک بیمار جایگزین می شود. زیبایی فک به عواملی مانند فرم قرار گیری دندان ها ی فک پایینی، غبغب و فرم و اندازه بینی وابسته است.

چه افرادی کاندیدای مناسب پروتز فک هستند؟

زاویه سازی فک با پروتز، برای افرادی که صورت پهن و عریض دارند یا گردن کوتاه و توپر دارند، مناسب نیست زیرا مرز بین ناحیه سر و گردن در این افراد جدا نیست، اگر این افراد با هر روشی زاویه سازی فک انجام دهند دچار تغییرات چشمگیری نمی شوند. این عمل جراحی برای افرادی که صورت لاغری و کشیده ای دارند نتیجه ی بهتری دارد البته افرادی که صورت گردی دارند می توانند به کمک یک جراح ماهر نتیجه دلخواه را به دست آورند.

از چه نوع پروتز هایی برای زاویه سازی فک استفاده می کنند؟

پروتز پلی اتیلنی ( Prous polythelene chin implant )

پروتز پلی اتیلنی که در کشور ما از آن تحت عنوان “مدپور” یاد می شود بهترین نوع پروتز برای زاویه سازی فک می باشد که اندازه ها و مدل های متنوعی دارد. این نوع پروتز را متناسب با ساختار صورت هر فرد برش می دهند و می سازند که باعث می شود یک جلوه ی طبیعی ایجاد کند.

پروتز سیلیکونی

تنوع این نوع پروتز کمتر است به همین دلیل برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد ک صورت آن ها نیاز به پروتز منحصر به فردی ندارد و نسبت به مدپور خیلی ساده تر است

مراحل انجام عمل پروتز زاویه فک:

برای انجام عمل زاویه دار کردن فک به وسیله ی پروتز، در ابتدا پزشک فرم صورت را طراحی کرده و بر طبق این طراحی به ساختن و تراشیدن پروتز شروع می کند.

در مرحله بعدی پروتز آماده شده را از طریق برش در جای مورد نظر نصب می کند و سپس پروتز در جای خود ثابت شده و پیچ می شود پس از پایان کار جای شکاف ها بخیه می شوند. اگر از پروتز های آماده سیلیکونی استفاده شود بسیار راحت تر بوده و در زمان کوتاه تری انجام می شود. این عمل به بیهوشی عمومی نیاز دارد و فرد در طی عمل کاملا بیهوش می شود.

مراقبت هایی که بعد از جراحی فک باید صورت بگیرد

مراقبت‌هایی که بعد از جراحی فک باید صورت بگیرد

 • بعد از عمل جراحی فک در چند روز اول مقداری تورم وجود دارد که در مدت 7 تا 10 روز بعد از جراحی برطرف می شود. در روز های اول بعد از جراحی توصیه میشود که از غذاهای نسبتا نرم استفاده کنید، اما محدودیت غذایی خاصی وجود ندارد.
 • از آنتی بیوتیک به موقع استفاده کنید که دچار عفونت پروتز نشوید.
 • بهداشت دهان باید به خوبی رعایت شود : بعد از هر وعده غذایی با سرم فیزیولوژیک دهان را تمیز کنید، از دهانشویه به صورت سه بار در روز استفاده کنید، همانند روزهای قبل مسواک بزنید.
 • بعد از گذشت 3 هفته از جراحی فک، ورزش های سبک مانند پیاده روی تند و بعد از 6 هفته ورزش های سنگین را شروع کنید.

مزایای پروتز فک

پس از جراحی هیچ اثری از زخم باقی نمی ماند، بیشتر بریدگی ها داخل دهان بیمار صورت می گیرد.

 • کم شدن درد ناشی از اختلال مفصل فک
 • تنظیم دندان های فک بالا و پایین در زمان باز بودن دهان
 • داشتن تقارن و توازن در فرم صورت
 • جلوگیری از آسیب یا سایش دندان ها
 • سهولت در انجام فعالیت هایی مانند جویدن و بلعیدن
 • یافتن اختلالات تنفسی مانند تنفس دهانی و توقف تنفس در هنگام خواب

معایب پروتز فک

روش جراحی ماندگاری طولانی دارد اما به هر حال بیهوشی انجام می شود و می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد.

 • عوارض ناشی از حساسیت به داروی بیهوشی
 • ورم و کبودی در ناحیه صورت
 • عفونت ناشی از ورود میکروب ها به محل زخم
 • عدم تقارن در صورت که باعث شود جراحی دیگری صورت بگیرد.
 • بیهوشی کوتاه مدت یا دائمی صورت
 • آسیب به اعصاب فک

البته در صورتی که جراحی توسط پزشک متخصص که تجربه بالایی دارد انجام شود عوارض آن به حداقل می رسد.

پروتز فک چگونه باعث تناسب بهتر صورت می شود؟

کلام آخر

کاشت پروتز در صورت معمولا با اهداف مختلفی انجام می گیرد. پروتزها می توانند زیبایی دو چندانی به صورت بدهند و همچنین ایرادات آن را نیز برطرف کنند. زاویه سازی فک با پروتز یکی از عمل های زیبایی پرطرفدار است که با کاشت پروتز در فک صورت می گیرد، پروتز ها انواع مختلف و کیفیت متفاوت دارند. برای انجام این جراحی و یافتن دکتر مناسب و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت ایران دنتال یا irandental.org مراجعه کنید. از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم و امیدواریم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *