سیب برای لاغری : آیا خوردن سیب واقعاً به کاهش وزن کمک می کند؟

سیب یک میوه‌ فوق العاده محبوب در سراسر جهان است. تحقیقات نشان داده است که سیب فواید بی‌نظیری برای بدن دارد. به عنوان مثال، می‌تواند از بروز برخی بیماری‌ها مانند دیابت جلوگیری کند. با این حال اگر از آن دسته افرادی باشید که به دنبال کاهش وزن هستند، ممکن است از خود بپرسید که آیا سیب برای لاغری خوب است یا میوه‌ای چاق کننده است؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سوال را بر اساس شواهد و آزمایشات علمی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آیا سیب برای لاغری و کاهش وزن مفید است

آیا سیب برای لاغری مفید است؟

جالب است بدانید که محققان پیشنهاد کرده‌اند که سیب را در رژیم غذایی خود بگنجانید؛ زیرا مصرف سیب در کنار یک رژیم غذایی متعادل و سالم می‌تواند باعث کاهش وزن شود. تاکنون تعداد زیادی از مطالعات انجام شده بر روی زنان دارای اضافه وزن نشان داده که مصرف سیب در کنار یک رژیم لاغری کم‌کالری قادر است وزن را کاهش دهد.

به عنوان مثال، در یک پژوهش از سه گروه از زنان خواسته شد به طور منظم سیب، گلابی یا کلوچه جو دوسر بخورند (غذاهایی با فیبر و کالری مشابه). بعد از 12 هفته، گروهی که سیب و گلابی مصرف می‌کردند با کاهش وزن 1/2 کیلوگرمی رو به رو شدند؛ در حالی که زنانی که کلوچه جو دوسر مصرف کرده بودند وزنشان کاهش نیافت.

در یک پژوهش دیگر نیز به 50 نفر روزانه 3 سیب، 3 گلابی، یا 3 کلوچه جو دوسر در روز داده شد. پس از 10 هفته، گروه مصرف کننده کلوچه جو دوسر هیچ تغییری در وزن خود مشاهده نکرد، اما کسانی که سیب خوردند چیزی حدود 1 کیلوگرم وزن از دست دادند.

در یک پژوهش چهار ساله که بر روی 124 هزار و 86 نفر بزرگسال انجام شد، محققان دریافتند که افزایش مصرف فیبر و خوردن میوه‌های غنی از آنتی اکسیدان مانند سیب با کاهش وزن همراه است. کسانی که سیب می‌خوردند به طور متوسط 0/56 کیلوگرم وزن کم کردند.

اما دلیل کاهش وزن ناشی از خوردن سیب که در پژوهش‌های بالا اتفاق افتاد چیست؟ در بخش بعدی خواهیم دید.

چرا سیب به کاهش وزن کمک می کند؟

سیب چند ویژگی عالی دارد که باعث می‌شوند این میوه برای لاغری موثر باشد. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

کم کالری بودن

سیب مقدار زیادی آب در خود جای داده است. در واقع، حدود 86 درصد یک سیب متوسط را آب تشکیل داده است. خوراکی‌هایی که از آب زیادی تشکیل شده‌اند سیر کننده بوده و اشتها را کاهش می‌دهند. در نتیجه، فرد بعد از خوردن سیب احساس سیری می‌کند و از پرخوری‌های بعدی پیشگیری خواهد شد. این کار باعث می‌شود فرد در طول روز کالری کمتری مصرف کند. مصرف کالری کمتر به معنای کاهش وزن بیشتر است.

داشتن فیبر زیاد

یک سیب متوسط ​​حاوی 4 گرم فیبر است که نسبت به کالری کم سیب، مقدار بسیار خوبی است. این میزان حدود 16 درصد فیبر مورد نیاز روزانه برای خانم‌ها و 11 درصد فیبر مورد نیاز روزانه برای آقایان است. اما فایده فیبر چیست؟

بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف زیاد فیبر رابطه قابل توجهی با کاهش وزن دارد. خوردن فیبر زیاد در طول روز می‌تواند باعث هضم بهتر غذا شود تا با کالری کمتر، احساس سیری بیشتری کنید. همانطور که گفتیم، هرچه کالری کمتری مصرف کنید لاغرتر خواهید شد.

فیبر همچنین می‌تواند سلامت دستگاه گوارش را بهبود ببخشد و باکتری‌های مفید روده را تغذیه کند؛ که خود بر سوخت و ساز و کالری سوزی بدن تأثیر مثبت داشته و می‌تواند به ​​کنترل وزن کمک کند.

کلام آخر

به طور کلی، سیب منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها، فیبر، آب و مواد مغذی دیگر است. این امر می‌تواند علاوه بر تأمین ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن، اشتها را کاهش داده و به فرد احساس سیری القا کند. هرچه افراد در رژیم غذایی خود کالری کمتری دریافت کنند لاغرتر خواهند شد. از این رو، گنجاندن سیب در یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند برای لاغری بسیار مفید و مؤثر باشد.

منبع: healthline

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.