آیا کمپرس گرم یا سرد می تواند به تسکین علائم خشکی چشم کمک کند؟

خشکی چشم یک مشکل آزار دهنده چشمی است که می‌تواند باعث قرمزی تحریک و تاری دید شود به همین دلیل استفاده از کمپرس در ناحیه آسیب دیده یعنی درقسمتی که چشم دچار خشکی شده ممکن است یکی از روش های درمانی موثر و ساده برای تسکین علائم خشکی چشم باشد و آن را بهبود ببخشد و درمان کند. در ادامه این بخش از مجله زیبا بمان قصد داریم بررسی کنیم که آیا کمپرس گرم یا سرد می تواند به بهبود خشکی چشم کمک کند.

کمپرس گرم یا سرد؟

به گفته متخصصان بهداشت چشم ، اختلال در عملکرد غده میبومیا (MGD) یکی از دلایل عمده خشکی چشم است.غدد میبومیا غدد کوچکی روی پلک هستند که چربی تولید می کنند و این چربی به روانکاری سطح چشم کمک کرده و از تبخیر اشک جلوگیری می کند. MGD در صورتی رخ می دهد که غدد میبومیا چربی کافی تولید نمی کنند و یا چربی از کیفیت پایین برخوردار است و این می تواند منجر به خشکی چشم شود. استفاده از کمپرس گرم روشی ساده ایست که اگر  MGD سبب خشکی چشم شود، افراد می توانند از آن برای ناحیه آسیب دیده بهره مند شوند. کمپرس گرم می تواند به افزایش تولید چربی از غدد و همچنین بهبود جریان چربی موجود کمک کند. می توان از کمپرس سرد نیز برای بهبودی MGD مناسب بهره برد و علاوه بر آن  ممکن است برای افرادی که دارای شرایط التهابی چشم مانند ورم ملتحمه آلرژیک هستند نیز مفید باشد. از دیگر مزایای کمپرس سرد این است که ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

آیا کمپرس گرم یا سرد می تواند به تسکین علائم خشکی چشم کمک کند؟

آیا کمپرس گرم یا سرد برای خشکی چشم موثر است؟

 کمپرس گرم با دمای حدود 45 درجه سانتیگراد، که حداقل 4 دقیقه روی چشم نگه داشته شود می تواند یک درمان موثر برای خشکی چشم باشد. از طیف وسیعی از گزینه ها و روش های موجود برای درمان خشکی چشم کمپرس گرم ، حوله های گرم و مرطوب ممکن است موثرترین روش باشند و نتیجه و تاثیر خود را در مدت زمان کمتری از دیگر روش ها نمایان کنند. یک مطالعه انجام شده در سال 2017 نشان داد که کمپرس گرم حاوی منتول در درمان خشکی چشم موثر است. در این مطالعه 55 نفر ، چه با خشکی چشم و چه بدون آن ، شرکت داشتند و نتیجه نشان داده است که منتول ممکن است برای این بیماری موثر باشد زیرا جریان اشک را تحریک می کند. این تحقیق اظهار داشت که استفاده مکرر از کمپرس گرم با منتول منجر به افزایش قابل توجهی در حجم مایع اشک آور و مدت زمان تجزیه فیلم اشک می شود. همچنین یک مطالعه قدیمی از سال 2013 نشان داد که استفاده از کمپرس سرد برای درمان خشکی چشم در افراد مبتلا به التهاب چشم به اندازه استفاده از اشک مصنوعی ، یک روش درمانی متداول و موثر برای این بیماری است.

انواع کمپرس

کمپرس ها به دو دسته ی سرد یا گرم تقسیم میشوند که افراد با تهیه آنها می‌توانند از آنها بهره ببرند و برای رفع مشکل آزاردهنده خشکی چشم اقدام نمایند.

کمپرس گرم

ممکن است افراد از یک حوله داغ برای رفع مشکل شان استفاده کنند اما می توانند محصولات ارائه شده برای کمپرس گرم را خریداری کنند و بهتر است قبل از استفاده و قرار دادن کمپرس روی چشمانشان و محل آسیب دیده از مقدار زمانی که باید ان را روی چشم قرار دهند و همینطور دمای مورد نیاز اطلاعات کسب کنند.

کمپرس سرد

کمپرس سرد دومین گزینه مناسب برای رفع خشکی چشم است که طبق مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۳ که نشان داده است اگر کمپرس سرد را هر روز سه بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه روی نقطه آسیب دیده قرار دهید در طول مدت یک ماه همان تاثیر را که اشک مصنوعی بر روی درمان خشکی چشم می گذارد را به دنبال دارد.

آیا کمپرس گرم یا سرد می تواند به تسکین علائم خشکی چشم کمک کند؟

کمپرس خانگی برای خشکی چشم

افراد می‌توانند کمپرس گرم و سرد خانگی تهیه کنند البته اگر خودشان آن را تهیه می کنند باید دقت داشته باشند که کمپرس گرم خیلی داغ نشود زیرا کمپرس داغ موجب آسیب رسیدن به چشم یا پوست اطراف آن می شود برای ساخت کمپرس در خانه می توانید روش های زیر را امتحان کنید.

استفاده از پارچه مرطوب: پارچه ای تمیز و نرم را در آب گرم یا سرد خیس کنید سپس آن را بیرون بکشید و بر روی چشم ها بمالید. یکی از روش های دیگر استفاده از پارچه مرطوب این است که حوله ای را در آب سرد مرطوب کنید و کیسه دربسته قرار داده و در فریزر بگذارید سپس روی چشمانتان بگذارید.

چای کیسه ای: دو عدد چای کیسه ای را درون آب داغ قرار بدید سپس صبر کنید تا قبل از اینکه آن ها را روی چشمانتان قرار دهید خنک شوند. برای کمپرس سرد نیز کیسه های چای را در یخچال خنک کنید.

استفاده از برنج: برنج های نپخته را درون پارچه ای قرار داده و سر آن را ببندید در مرحله بعد آن ها را داخل مایکروویو قرار داده و صبر کنید تا داغ شوند، بعد از این که پارچه را از مایکروویو بیرون آوردید حتماً دمای آن را روی پوست دستتان امتحان کنید زیرا دمای بالای آن می تواند به چشم و پوست اطراف چشم آسیب برساند.

خیار: گاهی افراد از برش های خیار به عنوان کمپرس سرد استفاده می کنند. خیار ممکن است فواید زیادی برای چشم مانند آبرسانی به چشم و نواحی آن را داشته باشد و همچنین خیار حاوی لیگنان است که به کاهش التهاب کمک زیادی خواهد کرد.

چه زمانی فرد باید از کمپرس استفاده کند؟

مدت زمان و دفعات استفاده از کمپرس ممکن است برای هر فرد با توجه به شدت خشکی چشم و نوع کمپرس متفاوت باشد. اگر افراد مطمئن نیستند که از کدام جمله کمپرس باید برای درمان علت اصلی خشکی چشم خود استفاده کنند و یا نمی دانند که چگونه از آنها استفاده کنند بهترین راه این است که در مورد گزینه های خود با پزشک مشورت کنند و در میان بگذارند. برای درمان علائم فعال پیشنهاد می شود از کمپرس گرم روی چشم دو بار در روز استفاده کنند و اگر می خواهند به پیشگیری و مدیریت بیماری کمک کند توصیه می‌شود یک بار در روز از کمپرس گرم استفاده کنند. برای کمپرس سرد به طور معمول سه بار در روز و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه توصیه می شود که می تواند یک روش بسیار موثر برای درمان خشکی چشم باشد.

آیا استفاده از آنها بی خطر است؟

اگر افراد از کمپرس گرم استفاده می کنند ، باید مراقب باشند که خیلی گرم نشود کمپرس هایی که خیلی گرم شدند ممکن است باعث آسیب حرارتی به سطح چشم یا اطراف آن شوند. به همین ترتیب ، کمپرس های خنک ممکن است برای خنک سازی و آبرسانی به چشم مفید باشند ، اما هرگونه درجه حرارت شدید در هر یک از کمپرس ها ممکن است باعث آسیب رسیدن به چشم شود. همچنین افراد باید از برخورد هر ماده ای در مجاورت چشم که ممکن است واکنش آلرژیک ایجاد کند اطمینان حاصل کنند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *