زهر زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را از بین میبرد!؟

زهر زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان

طبق مطالعه منتشر شده در مجله npj Precision Oncology ، زهر زنبورهای عسل قادر است به سرعت سرطان پستان منفی سه گانه ، نوعی سرطان که گزینه های درمانی محدودی دارد و سلولهای سرطانی پستان غنی شده با HER2 را از بین برد. با استفاده از سم بیش از 300 زنبور عسل در انگلستان ، ایرلند و پرت ، استرالیای غربی ، دکتر Ciara Duffy از موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز و دانشگاه استرالیای غربی ، اثر سم را در زیرگروه های بالینی پستان آزمایش کرد. زهر زنبور عسل روی تمام انواع سلول‌های سرطان سینه و سلول‌های سالم مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این تحقیقات نشان می‌دهد نوعی پپتید کوچک دارای بار مثبت موسوم به ملیتین در زهر زنبور وجود دارد که اثر ضد سرطان دارد. ملیتین را به صورت صنعتی نیز تولید کرد و نمونه صنعتی این ترکیب شیمیایی اغلب خواص ضدسرطانی نمونه طبیعی آن را دارد. دافی توضیح داده است که در ترکیب ملیتین ، نتایج مثبتی را به همراه داشته است. “ما یک پپتید بسیار کوچک و دارای بار مثبت را در سم زنبور عسل به نام ملیتین آزمایش کردیم که می توانیم آن را به صورت مصنوعی تولید کنیم و متوجه شدیم که این محصول مصنوعی بیشتر آثاری از ضد سرطان سم زنبور عسل را منعکس می کند.”

بر اساس این تحقیقات ملیتین تنها در ۶۰ دقیقه، غشای سلول‌های سرطانی را به طور کامل از بین می‌برد. علاوه بر این ملیتین در طول ۲۰ دقیقه موجب کاهش قابل توجه پیام‌های شیمیایی مورد استفاده سلول‌های سرطانی می‌شود که برای رشد و تقسیم سلولی آن‌ها ضروری است. به گفته محققان مقدار خاصی از زهر زنبور عسل قادر است ۱۰۰ درصد سلول‌های سرطانی را نابود کند و حداقل تاثیر منفی را بر سلول‌های سالم برجای گذارد.

محققان دریافتند می‌توان ملیتین را به طور همزمان با داروهای متداول شیمی ‌درمانی مانند دو‌تاکسل که با نام تجاری تاکسوتر وجود دارد، برای درمان تهاجمی‌ ترین انواع سرطان سینه  نیز به کار برد.
اکنون محققان در تلاش هستند تا مناسب‌ترین شیوه رساندن ملیتین به سلول‌های سرطانی و همچنین ویژگی‌های سم ‌شناختی و حداکثر میزان قابل پذیرش آن را در بدن شناسایی کنند.
سرطان سینه به رشد کنترل نشده سلول‌های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول گفته می‌شود. هر سینه از ۱۵ تا ۲۰ بخش به نام لوب تشکیل شده که به صورت خوشه ‌ای در کنار هم قرار دارند. لوب‌ها مجموعه‌ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش‌های کوچک تری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می‌شود. سرطان سینه در زنان شایع‌تر است، گرچه احتمال ابتلا به این سرطان در مردان نیز وجود دارد.

پروفسور پیتر کلینکن ، دانشمند ارشد استرالیای غربی ، در این بخش گفت: “این یک مشاهده فوق العاده هیجان انگیز است که ملیتین ، یکی از اجزای اصلی سم زنبور عسل ، می تواند رشد سلولهای کشنده سرطان پستان ، به ویژه سرطان سینه منفی سه برابر سرکوب کند.”

کلینکن همچنین گفت ، “این یک مثال شگفت انگیز دیگر است که می تواند از ترکیبات موجود در طبیعت برای درمان بیماری های انسان استفاده کند.”

مطالعات آینده برای ارزیابی رسمی بهترین روش تهیه ملیتین و همچنین حداکثر دوزهای قابل تحمل و احتمالی مورد نیاز است.

منبع : ایرنا

source : foxnews

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *