درمان فشار خون بالا در طب سنتی

درمان فشار خون بالا در طب سنتی

برای کاهش و درمان فشار خون بالا در طب سنتی روشها و راهکارهای مختلفی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها بدون هیچ عوارض جانبی فشار خون خود را پایین آورد. همچنین میتوان از دیگر خواص مواد مصرف شده استفاده کرد، زیرا مواد و ترکیبات استفاده شده در طب سنتی تماماً طبیعی بوده و دارای خواص بسیار زیادی می باشند.

استفاده از درمانهای طب سنتی برای افرادی که دارای فشار خون بسیار شدید نیستند و می‌خواهند در دراز مدت فشار خون خود را پایین نگه دارند بسیار مناسب است. البته قبل از استفاده از این روش توصیه می شود که با پزشک خود نیز مشورت کنید. زیرا برخی از گیاهان، به ویژه در مقادیر زیاد، ممکن است عوارض جانبی نامطلوب ایجاد کرده و یا با سایر داروها تداخل داشته باشند.

فشار خون بالا معمولاً هیچ علائم و نشانه هایی از خود بروز نداده و ناگهان فرد را دچار عارضه می کند. به همین منظور باید همیشه فشار خون خود را تنظیم کرده و آن را پایین نگه داشت.

گیاهان و دانه های کاهش دهنده فشار خون

از جمله گیاهانی که جهت پایین آوردن فشار خون و درمان فشار خون بالا در طب سنتی توصیه شده عبارت است از:

برگ ریحان :

ریحان نوعی سبزی بسیار خوش طعم است که می‌تواند باعث کاهش فشار خون شده و اضافه کردن برگهای ریحان به غذا های مختلف می تواند در دراز مدت فشار خون شما را پایین نگه دارد.

پودر دارچین :

دارچین نوعی ادویه است که مصرف روزانه آن جهت کاهش فشار خون بالا در طب سنتی توصیه شده است. استفاده از این ادویه در غذاهایی همچون انواع خورش، بر همراه با چای و قهوه و… به طور روزانه می‌تواند به طور موثری فشار خون را کم کند.

دانه هل :

مصرف چند ماهه دانه هل یا پودر آن در انواع غذاها و خورش ها و حتی در نوشیدنی هایی نظیر چای می تواند به طور چشمگیری فشار خون بالا را پایین بیاورد.

تخم کتان :

تخم کتان منبع بسیار غنی از چربی های امگا ۳ بوده و می تواند به طور قابل توجهی فشارخون را کاهش دهد. علاوه بر این می تواند باعث کاهش اثرات بیماری های قلبی و همچنین بهبود گردش خون و از بین بردن بیماری ها گردد.

تاثیر سیر در طب سنتی

حبه سیر:

مصرف روزانه چند حبه سیر تازه در انواع مختلف غذاها و همچنین به صورت خام میتواند باعث کاهش شدید فشار خون میشود. همچنین خون را کم کرده و باعث جریان بهتر گردش خون میشود.

زنجبیل :

زنجبیل نوعی گیاه است که مصرف آن باعث بهبود گردش خون شده و به همین دلیل جهت کاهش فشار خون بالا در طب سنتی توصیه شده است. از این گیاه می توان به صورت رنده شده در تمامی غذاها استفاده کرده و همچنین می‌توان از پودر آن در نوشیدنی ها و شیرینی ها نیز بهره برد.

زالزالک :

زالزالک نوعی میوه و گیاه است که مصرف آن جهت درمان فشار خون بالا بسیار مفید بوده و می تواند به سلامت قلب و عروق نیز کمک کند. همچنین باعث جلوگیری از لخته شدن خون و بالا رفتن گردش خون  می شود.

تخم کرفس :

از تخم کرفس می توان در انواع سوپ ها، خورش ها و دیگر غذاها استفاده کرده و جهت درمان فشار خون بالا از آن بهره برد. همچنین میتوان گیاه کرفس را به صورت آب گرفته شده نیز مصرف کرد و از فواید آن بهره برد.

اسطوخودوس :

اسطوخودوس به صورت روغن میتواند باعث کاهش فشار خون بالا شده و همچنین میتوان برگهای این گیاه را به صورت پخته شده نیز استفاده کرد. استفاده از این گیاه جهت کاهش فشار خون بالا در طب سنتی بسیار توصیه شده است.

جو دوسر:

جو دوسر حاوی مقادیر بسیار زیاد مواد معدنی و مغذی بوده و همچنین دارای ویتامین های فراوان است.مصرف این دانه به عنوان صبحانه باعث سلامت قلب و عروق، کاهش وزن، کاهش احتمال دیابت و تنظیم فشار خون می شود.

ترکیبات کاهش دهنده فشار خون بالا در طب سنتی

روشهای بسیار ساده و کارآمدی در طب سنتی وجود دارد که می‌تواند باعث کاهش فشار خون میشود و انجام آن ها در دراز مدت می تواند فشارخون را پایین نگه دارد. از جمله این روش ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد . البته بهتر است با پزشک حتما مشورت کنید :

 • برای درمان فشارخون بالا می توانید عناب را به جوشانید و آن را میل کنید.
 • از خیار تازه و تخم خیار می توانید در وعده های غذایی استفاده کرده و همچنین قبل از خواب آن را میل کنید تا فشار خون بالای شما کاهش پیدا کند.
 • تخم شنبلیله را نیز می توانید به مقدار ۳ مثقال همراه با غذا و در سه وعده غذایی میل کنید.
 • برای کاهش فشار خون بالا می توانید از از گریپ فروت در هنگام صبحانه استفاده نمایید.
 • نارنج نیز  میتواند باعث تنظیم فشارخون شما گردد.
 • همچنین داره انگور و آب انگور کاهش دهنده فشار خون است و می توان صبح و عصر آن را می کرد.
 • مصرف روزانه سه گرم پودر ریشه و برگ توت فرنگی و جوشاندن آن می تواند کاهش دهنده فشار خون باشد.
 • علاوه بر این میوه نارس خرمالو نیز می تواند فشار خون را تنظیم کند.
 • مصرف روزانه ۵۰ گرم زغال اخته در وعده صبح و عصر جهت کاهش فشار خون بالا در طب سنتی توصیه شده است.
 • مصرف روزانه ۳ گرم از پودر درخت زیتون و دم کرده آن نیز بسیار مفید است.
 • مصرف هسته هلو به مدت ۷ روز می‌تواند فشارخون را به خوبی کاهش دهد. شلیل نیز همین خاصیت را دارد.
 • استفاده از ترکیب روزانه ۲ عدد عناب و عصاره زعفران برای کاهش فشار می تواند بسیار موثر باشد.
 • مصرف سبزی شاهی و برگ سداب قبل از خواب باعث تنظیم فشار خون می گردد.
 • میوه تمشک نیز می تواند باعث رقیق شدن خون و کاهش فشار خون شود.
 • خوردن میوه ازگیل برای افراد کم سن و سال که دچار فشار خون شده اند بسیار مفید است.
 • ساقه و برگ سبزی جعفری نیز جهت کاهش فشار خون بالا در طب سنتی توصیه می گردد.
 • مصرف آسپرین بعد از هر وعده غذایی علاوه بر کاهش فشار خون باعث تصفیه خون نیز می شود. استفاده از لیموترش و آب لیموترش نیز بسیار موثر است.
 • مصرف عسل طبیعی مانند عسل آویشن، عسل عناب، عسل رزماری، عسل گون و غیره میتواند علاوه بر کاهش فشار خون باعث آرامش اعصاب تصفیه خون کاهش التهابات و همچنین رفع مشکلات ادراری گردد.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *