هپاتیت C و شیردهی : آیا هپاتیت سی از طریق شیردهی منتقل میشود؟

هیچ مورد ثبت شده ای از ابتلای کودک به هپاتیت C از طریق شیردهی وجود ندارد. اما اگر نوک سینه های فرد هنگام شیردهی خونریزی یا ترک خورده باشد ، ممکن است ویروس هپاتیت C یا (HCV) منتقل شود. هپاتیت C یک عفونت کبدی است که توسط HCV ایجاد می شود. از طریق تماس با خون فرد مبتلا به عفونت انتقال می یابد. در نتیجه ، نمی تواند از طریق شیر مادر انتقال یابد. در این مقاله ، ما بررسی خواهیم کرد که آیا شیردهی برای فرد مبتلا به HCV بی خطر است ، در صورت ترک خوردن نوک پستان یا خونریزی ، چه کاری باید انجام دهید و سایر مراقبت های مراقبتی برای جلوگیری از انتقال می توانند انجام دهند.

هپاتیت C و شیردهی

آیا شیردهی می تواند هپاتیت C را از والدین به کودک منتقل کند؟

هیچ مورد مستندی وجود ندارد نوزادی که از طریق شیر مادر به HCV مبتلا شده است. به همین ترتیب ، به نظر می رسد دادن شیر مادر به نوزادان بی خطر است ، حتی اگر فردی که به آنها غذا می دهد به هپاتیت C مبتلا باشد. 

اگر نوک پستان ترک خورده باشد چه اتفاقی میفتد ؟

در حال حاضر ، اطلاعات کافی برای تعیین اینکه در صورت ترک خوردن پستان ها ، می توانند منجر به انتقال HCV شوند ، وجود ندارد. ممکن است در صورت ترک خوردن نوک پستانک یا خونریزی کودک ، خون حاوی HCV مصرف شود. 
توصیه می شود افراد مبتلا به هپاتیت C در صورت ترک خوردن یا خونریزی نوک پستان ، تغذیه کودک خود را با شیر خود به طور موقت قطع کنند. تا زمان بهبودی نوک پستان ها ، افراد باید نکات زیر را رعایت کنند:

 • شیر خود را بدوشند و دور بریزید ، زیرا شیر با خون مخلوط شده است.
 • اجازه دهید در این مدت کودک از شیر مادر دیگری تغذیه کند یا شیر خشک بدهید.

راه های دیگر برای کمک به جلوگیری از انتقال

علاوه بر اقدامات احتیاطی ذکر شده ، والدین و مراقبین مبتلا به HCV باید اقدامات اضافی برای جلوگیری از انتقال ویروس به نوزادان را انجام دهند.

پیشگیری عمومی

 • برای جلوگیری از انتقال HCV از والدین به نوزاد ، وسایل شخصی مانند قیچی ناخن یا قیچی ، مسواک یا جواهرات وارد شده به پوست مانند گوشواره را با آنها به اشتراک نگذارید.
 • همچنین وسایل خانه ، شخصی و کودک را که احتمالاً در تماس با خون هستند مرتباً ضد عفونی کنید.

در صورت آسیب دیدگی

اگر یک فرد به خود آسیب برساند ، لازم است:

 • با استفاده از پارچه های یکبار مصرف یا حوله های کاغذی بلافاصله خون را تمیز کنید. 
 • پارچه ها یا حوله ها را در کیسه جداگانه دور بیندازید.
 • محل را با سفید کننده و سپس با آب بشویید.

هنگامی که فرد خونریزی می کند یا بریدگی یا زخم دارد ، همچنین لازم است:

 • با استفاده از باند ، پانسمان استریل ، یا سایر پوشش های محافظ ، هرگونه برش یا قسمت از پوست را کاملاً پوشانده نگه دارید.
 • از بوسیدن کودک خودداری کنید تا جایی که هر گونه بریدگی یا زخم در داخل دهان بهبود یابد.
 • اگر کودک یا مراقب کودک هر نوع زخم یا شکستگی در دست دارد ، از دست دادن با او خودداری کنید.
 • باند ، پانسمان زخم ، محصولات بهداشتی یا قاعدگی را بلافاصله در یک کیسه جداگانه مهر و موم شده و دور از دسترس کودکان دور بریزید.

در صورت قرار گرفتن در معرض خون

اگر نوزادی در معرض خون والدین قرار گرفته باشد:

 • بلافاصله آنها را با استفاده از آب گرم و صابون گرم یا یک محصول ضد ویروسی بشویید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام خون را خارج کرده و مناطق صعب العبور را بررسی کرده و با یک حوله تمیز و تمیز خشک کنید.
 • وسایل شخصی را که با خون تماس داشته باشند از جمله ملافه ، حوله ، ظروف غذا و ظروف آشامیدنی تمیز و ضد عفونی کنید.
انتقال هپاتیت سی از طریق شیر مادر

آزمایش HCV

قبل از انجام آزمایش ، دانستن اینکه چه نوع آزمایشاتی برای HCV مفید است و چه مواردی را نشان می دهد ، مفید است. دو نوع آزمایش برای HCV وجود دارد.
آزمایش های واکنش زنجیره ای آنتی بادی یا پلیمراز (PCR) اندازه گیری اینکه آیا کسی آنتی بادی HCV را در خون خود دارد یا نه. آنتی بادی ها پروتئین های خاصی هستند که بدن برای تخریب یا غیرفعال سازی ویروس ها و باکتری های خاص ایجاد می کند.
اگر آزمایش آنتی بادی مثبت باشد ، به این معنی است که شخصی در دوره ای از زندگی خود HCV داشته است. هرچند لزوماً به این معنی نیست که آنها یک عفونت فعال دارند.
تست های PCR نوع دیگری از آزمایش است. اینها تشخیص می دهند که آیا ویروس در حال حاضر در بدن تولید مثل می شود یا خیر. این نشان می دهد که یک عفونت فعال وجود دارد.

چه زمانی باید بزرگسالان آزمایش شوند؟

اگر یکی از والدین یا مراقب کودک معتقد است که ویروس HCV دارد اما مطمئن نیست ، باید در اسرع وقت به آزمایش بدهد. در بسیاری از موارد ، HCV در ابتدا علائمی ایجاد نمی کند ، بنابراین تأیید ناقل بودن شخص مهم است.

افراد همچنین باید از نظر HCV آزمایش شوند:

 • زمانی که فرد توسط شخص دیگری در معرض HCV قرار بگیرند.
 • آنها علائمی مانند خستگی ، تب ، درد شکم یا مشکل در تمرکز ایجاد می کنند.
 • آنها از داروهای تزریقی مانند هروئین استفاده می کنند.
 • افراد مبتلا به HCV نیز باید سطح HCV RNA خود را پس از زایمان آزمایش کنند. این به این دلیل است که به نظر می رسد در برخی از افراد ، ویروس HCV خود به خود بعد از زایمان از بین می رود.
 • در مطالعه ای در سال 2017 در دانشگاه قاهره ، مصر نشان داد که 26.9٪ منبع معتمد افراد مبتلا به HCV دوازده ماه بعد از زایمان دارای سطح غیر قابل شناسایی DNA ویروس در خون آنها است. به نظر می رسد این امر با جهش ژنتیکی خاصی همراه باشد.

چه زمانی باید کودکان آزمایش شوند؟

اکثر مقامات بهداشتی توصیه می کنند نوزادی که از شخص مبتلا به HCV متولد شده است ، در سن 18 ماهگی یا بیشتر آزمایش را انجام دهد. این به این دلیل است که نوزادان جوان آنتی بادی مادری در خون دارند. یک آزمایش HCV سنتی این آنتی بادی های HCV را تشخیص می دهد و در نتیجه یک نتیجه مثبت کاذب ایجاد می کند.
اگر والدین یا مراقبان بسیار نگران هستند که آیا کودک مبتلا به HCV است ، آنها می توانند فقط در 3 ماهگی آزمایش کنند ، اگرچه این خطر نتیجه مثبت کاذب را افزایش می دهد. در این موارد ، پزشکان به جای آزمایش آنتی بادی ، از تست PCR استفاده می کنند.
پزشکان همانند بزرگسالان کودکان بالای 2 سال را برای HCV می توانند آزمایش کنند. کودکانی که آزمایش مثبت دارند می توانند با رسیدن به 3 سالگی درمان را شروع کنند.

درمان هپاتیت C هنگام شیردهی

داروهای ضد ویروسی با عملکرد مستقیم (DAA) دسته ای از پزشکان هستند که معمولاً برای درمان هپاتیت مزمن C استفاده می کنند. بیشتر افرادی که باردار یا شیرده نیستند حدود 8-12 هفته DAA مصرف می کنند. درمانهای فعلی 90٪ یا بیشتر موفقیت دارند.
اما هنوز تحقیقات کافی برای اثبات بی خطر بودن DAA برای استفاده در دوران بارداری یا شیردهی انجام نشده است. حتی تحقیقات کمتری در مورد تأثیر DAA و سایر روشهای درمانی HCV بر روی نوزادان انجام شده است.
منابع معتبر نشان داده است که DAA ها می توانند از جفت عبور و وارد شیر مادر شوند. اما یک بررسی نشان میدهد که DAA ممکن است برای استفاده در سه ماهه دوم یا سوم بارداری و هنگام شیردهی نسبتاً بی خطر باشد.
تا زمانی که شواهد بیشتری مبنی بر ایمن بودن DAA در دوران شیردهی وجود داشته باشد ، پزشکان معمولاً منتظر می مانند تا پس از آنکه فرد تغذیه کودک با شیر مادر را متوقف کرد ، درمان خود را آغاز کنند.

سوالاتی برای پرسیدن از پزشک

اگر شخصی مایل به شیر دادن به نوزاد است ، بهتر است از پزشک یا متخصص شیردهی کمک و پشتیبانی بگیرد. برخی از سوالات برای پرسیدن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چگونه می توانیم به کودک خود شیر مادر بدهیم ؟
 • آیا اطلاعات جدیدی درباره اقدامات ایمنی یا پیشگیری شیردهی برای افراد مبتلا به HCV وجود دارد؟
 • اگر کودک من در معرض HCV باشد چه باید کرد؟
 • در صورت مثبت بودن آزمایش چه اتفاقی می افتد؟
 • چه زمانی می توانم درمان را شروع کنم؟
 • گزینه های درمان چیست؟

خلاصه

افراد مبتلا به HCV به شرطی که پستانک ترک یا خونریزی نداشته باشند ، می توانند از شیر مادر تغذیه کنند ، از شیر مادر تغذیه کنند و یا شیر خود را توسط شیشه شیر  به کودک بدهند. اگر این اتفاق افتاد ، شیردهی را متوقف کنید و موقتاً به شیرخشک بدهید.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *