فواید عرق کردن برای بدن چیست؟ (جالب و باور نکردنی!)

حتماً می‌دانید که تأمین آب مورد نیاز بدن و قرار نگرفتن در معرض گرمای شدید بسیار مهم است؛ زیرا مایعات بدن با تعریقِ زیاد از دست می‌روند. اما آیا این بدان معناست که باید دائماً جلوی عرق کردن خود را بگیریم؟ هرگز! در واقع، افراد به دلایل زیادی مانند گرمای هوا، عصبی شدن، تب، ورزش و قرار گرفتن در سونا عرق می‌کنند. جالب است بدانید که عرق کردن فواید زیادی برای بدن دارد.

اما فواید عرق بدن چیست؟ در ادامه‌ این مقاله از مجله زیبا بمان، این سوال را پاسخ می‌دهیم. با ما همراه باشید.

فواید عرق کردن بدن

عرق کردن چه فواید و خواصی برای بدن دارد؟

تعریق اصلی‌ترین روش تنظیم حرارت بدن است. به این منظور، ابتدا آب از طریق غدد موجود در پوست آزاد می‌شود. سپس از روی پوست تبخیر شده و بدن را خنک می‌کند. حتماً تا به حال تجربه کرده‌اید که با پاشیدن آب روی بدن و وزیدن باد، چقدر بدن خنک می‌شود. اگر بدن عرق نکند، نمی‌تواند با گرمای شدید مقابله کند و فرد خواهد مرد.

بیشتر عرق از آب تشکیل شده است؛ اما شامل مقادیر کمی سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم نیز هست. همچنین مقداری از سموم و باکتری‌های بدن را دفع می‌کند. با این حال، تنها فایده عرق کردن خنک شدن بدن نیست! سایر مزایای شگفت انگیز عرق کردن عبارت‌اند از:

افزایش اندورفین

تعریق معمولاً در هنگام انجام تمرین‌های ورزشی طولانی یا حتی راه رفتن سریع در زیر آفتاب رخ می‌دهد. چنین فعالیت‌هایی باعث افزایش اندورفین در بدن می‌شوند. اندورفین ماده‌ای شیمیایی است که مانند مورفین، احساس نشاط و آرامش در بدن ایجاد می‌کند. بعلاوه، درد را نیز تسکین می‌دهد.

طبق نتایج پژوهشی که در سال 2009 در مجله Biology Letters منتشر شد، انجام فعالیت‌های ورزشی که منجر به عرق کردن می‌شوند میزان اندورفین را در بدن افزایش می‌دهد. از این رو، دردهای بدنی و احساسات منفی کاهش خواهند یافت.

سم زدایی بدن

یکی از روش‌هایی که بدن به کمک آن خود را سم زدایی می‌کند، عرق کردن است. تعریق می‌تواند بدن را از الکل، کلسترول و املاح اضافه پاکسازی کند. بدن با عرق کردن سموم به دام افتاده در مجراها و منافذ پوست را به بیرون می‌فرستد.

پژوهشی که در سال 2011 در مجله Archives of Environment and Contamination Toxicology منتشر شد، نشان داد که بسیاری از عناصر سمی موجود در بدن انسان از طریق عرق کردن دفع می‌شوند. با این حال، داشتن تغذیه سالم و مراقبت از کلیه‌ها بهترین راه برای کنترل سموم بدن است. زیرا عرق کردن نمی‌تواند مقدار خیلی زیادی از سموم را دفع کند.

کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه

تعریق می‌تواند یک روش موثر برای دفع املاح اضافه و حفظ کلسیم در استخوان‌های بدن باشد. زیرا عرق کردن مقداری از سموم بدن را دفع کرده و از تجمع نمک و کلسیم در کلیه‌ها و ادرار جلوگیری می‌کند. از این رو، احتمال ایجاد سنگ کلیه کاهش می‌یابد. همچنین جالب است بدانید که افرادی که به طور مداوم عرق می‌کنند (مثلاً ورزشکارها) تمایل به نوشیدن آب و مایعات بیشتری دارند؛ که خود یکی دیگر از روش‌های پیشگیری از سنگ کلیه است.

پژوهش ارائه شده در کنفرانس انجمن ارولوژی آمریکا در سال 2013 در کالیفرنیا، نشان داد که حتی پیاده روی برای چند ساعت در هفته می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد. فعالیت خفیف تا متوسط ​​نحوه برخورد مواد مغذی و مایعات در بدن را تغییر می‌دهد که باعث کاهش ریسک ابتلا به سنگ کلیه خواهد شد.

پیشگیری از بروز سرماخوردگی و سایر بیماری ها

عرق کردن می‌تواند به مبارزه با باکتری‌های بیماری زا دستگاه تنفسی کمک کند. عرق حاوی پپتیدهای ضد میکروبی موثر در برابر ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها است. این پپتیدها بار مثبت دارند و باکتری‌های دارای بار منفی را جذب می‌کنند. سپس به غشای باکتری وارد شده و آن را تجزیه می‌کنند. همچنین عرق حاوی یک آنتی بیوتیک طبیعی به نام درمیسیدین است.

یک پژوهش که در سال 2013 در National Academy of Sciences منتشر شد ثابت کرد که درمسیدین یک ماده بسیار مؤثر برای مبارزه با میکروب سل و سایر عوامل بیماری زا است. محققان معتقدند که این ماده طبیعی در طولانی مدت از آنتی بیوتیک‌های سنتی مؤثرتر است؛ چرا که میکروب‌ها قادر به ایجاد مقاومت در برابر آن نیستند. جالب است بدانید که این آنتی بیوتیک‌ طبیعی در محیط شور و کمی اسیدی فعال می‌شود؛ یعنی عرق.

صاف و شفاف نگه داشتن پوست

هنگام تعریق، منافذ پوست باز شده و آلودگی‌های تجمع یافته در آن خارج می‌شوند. عرق پوست را از سمومی پاک می‌کند که قابلیت مسدود کردن منافذ پوست و ایجاد لک و جوش را دارند. البته این فواید فقط با عرق کردن ملایم یا متوسط ​​به وجود می‌آیند. تعریق بیش از حد نه تنها مفید نیست، بلکه می‌تواند افراد را مستعد ابتلا به عفونت‌های پوستی مانند زگیل و حتی اگزما کند.

به طور کلی، عرق کردن در حد طبیعی فواید زیادی برای بدن دارد. اما تعریق بیش از حد به علت مضر بودن، نیاز به درمان دارد. اگر تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید آن را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

برگرفته از: ekachaihospital

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *