هانتاویروس کشنده است اما جدید نیست !

هانتاویروس

هانتاویروس نوعی از ویروس هایی است که به طور عمده توسط جوندگان گسترش می یابد و می تواند باعث سندرم بیماری متنوع در مردم در سراسر جهان شود. این روز ها در فضای مجازی این ویروس به عنوان یک ویروس جدید بعد از کروناویروس معرفی می شود ، در صورتی که این ویروس جدید نیست اما کشنده تر از کرونا است.

چندین هانتاویروس مختلف وجود دارد که دارای توزیع جغرافیایی متفاوت هستند و باعث بیماریهای بالینی مختلف می شوند. این ویروس در قاره آمریکا به عنوان “دنیای جدید” شناخته می شود و باعث سندرم ریوی (HPS) می شود. نوع دیگر آن با عنوان “دنیای قدیم” ، بیشتر در اروپا و آسیا یافت می شوند و باعث سندرم کلیه (HFRS) تب هموراژیک شوند.

هانتاویروس برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ میلادی و در طول جنگ آمریکا و کره در رودخانه هانتان کره ظاهر شد. انسان‌ها در صورتی‌ که مایعات موجود در بدن موش‌ها و موش‌های صحرایی را بخورند می‌توانند به این ویروس مبتلا شوند. اگر قصد خوردن موش ندارید ، نگران این بیماری نباشید!!

 شیوع hantavirus در سال 2012 در پارک ملی یوسمیتیت به دلیل موش هایی بود که ویروس را به انسان منتقل می کردند.تاکنون ، انتقال هانتا از تماس انسان به انسان گزارش نشده است.

علائم هانتاویروس

هانتاویروس نمی تواند از یک انسان به انسان دیگر سرایت کند اما با ادرار ، مدفوع و بزاق حیوان آلوده قابل انتقال است. علائم اولیه این ویروس شامل خستگی ، تب و دردهای عضلانی است. همچنین ممکن است سردرد ، سرگیجه ، لرز و مشکلات شکمی مانند تهوع ، استفراغ ، اسهال و درد شکم وجود داشته باشد. حدود نیمی از بیماران مبتلا به HPS این علائم را تجربه می کنند.

چهار تا 10 روز پس از مرحله اولیه بیماری ، علائم دیررس HPS ظاهر می شود. این علائم شامل سرفه و تنگی نفس است . HPS می تواند کشنده باشد.  میزان مرگ و میر مبتلایان 38 درصد است. بنابراین به قطع می توان گفت که این ویروس کشنده تر از کرونا می باشد.

درمان

این ویروس نیز مانند کرونا هیچ نوع درمان قطعی ندارد. هنوز واکسن و یا دارویی برای این ویروس ساخته نشده است و این روند درمان را در بیماران سخت می کند. امید است دانشمندان در کشف روش درمان این بیماری به موفقیت برسند. اگر فرد مبتلا به HPS زنده بماند ، معمولاً عوارض طولانی مدت مشاهده نمی شود.

برای جلوگیری از این بیماری از سلامت مواد غذایی و آب آشامیدنی خود اطمینان حاصل نمایید. محل هایی که در آن موش وجود داشته است ،ضدعفونی نمایید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *