درمان سوختگی دست به چه صورت انجام می‌شود؟

درمان سوختگی دست

سوختگی دست مشکلی است که شاید همه ما در طول عمر خود حداقل یک بار آن را تحربه کرده باشیم. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد درمان سوختگی دست بیشتر بدانید.

سوختگی یکی از شایع‌ترین آسیب‌های خانگی به‌ ویژه در بین کودکان است. اصطلاح سوختگی به معنای بیشتر از احساس سوزش ناشی از این آسیب است. سوختگی‌ها با آسیب شدید پوستی مشخص می‌شود که باعث از بین رفتن سلول‌های پوستیمی‌شود.

بسته به علت و میزان آسیب، بیشتر افراد می‌توانند از سوختگی بدون عواقب جدی سلامتی بهبود یابند. برای جلوگیری از عوارض و مرگ‌ومیر، سوختگی‌های جدی نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکیهست.

درجات سوختگی

سه نوع سوختگی اساسی وجود دارد: درجه یک، درجه دو و درجه سوم. هر درجه‌ای بر اساس شدت آسیب به پوست تعیین می‌شود، درجه اول جزئی‌ترین و درجه سوم شدیدترین آن‌ها است. خسارت شامل:

 • سوختگی درجه یک: پوست قرمز و بدون تاول
 • سوختگی درجه دو: تاول و مقداری ضخیم شدن پوست
 • سوختگی درجه سوم: ضخامت گسترده با ظاهری سفید و چرمی

سوختگی‌های درجه چهار نیز وجود دارد. این نوع سوختگی شامل تمام علائم سوختگی درجه سوم است و همچنین در خارج از پوست تا تاندون‌ها و استخوان‌ها گسترش می‌یابد.

سوختگی دلایل مختلفی دارد، ازجمله:

 • پوسته‌پوسته شدن از مایعات گرم و جوش
 • سوختگی‌های شیمیایی
 • سوختگی الکتریکی
 • آتش‌سوزی، ازجملهشعله‌هایکبریت، شمع و فندک
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش‌ازحد

نوع سوختگی به دلیل علت آن نیست. مثلاً پوسته‌پوسته شدن بسته به میزان داغ بودن مایع و اینکه چه مدت در تماس با پوست باقی بماند می‌تواند باعث سوختگی هر سه نوع شود.

سوختگی‌های شیمیایی و الکتریکی توجه فوری پزشکی را می‌طلبد، زیرا حتی اگر آسیب پوستی جزئی باشد، می‌تواند در داخل بدن تأثیر بگذارد.

چه موقع می‌توانید سوختگی را در خانه درمان کنید؟

این که آیا دست خود را روییک تابه می‌سوزانید، وقت زیادی را در آفتاب می‌گذرانیدیا قهوه داغ را رویدست خود می‌ریزید، مطمئناً سوختگی خوشایند نیست. متأسفانه سوختگییکی از شایع‌ترینآسیب‌های خانگی است. شمامی‌توانید بیشترسوختگی‌های درجه یک و سوختگی‌های درجه دو را با کمتر از  3 اینچ قطر در خانه درمان کنید.

درمان سوختگی دست

بهترین راه‌ حل‌ های خانگی برای سوختگی

سوختگی‌های خفیف معمولاً حدود یکیا دو هفته طول می‌کشد تا کاملاً بهبود یابد و معمولاً باعث ایجاد زخم نمی‌شود. هدف از درمان سوختگی کاهش درد، جلوگیری از عفونت و سریع‌تر خوب شدن پوست است.

1_آب خنک

اولین کاری که باید در هنگام درمان سوختگی دست جزئی انجام دهید، ریختن آب خنک (نه سرد) در محل سوختگی به مدت حدود 20 دقیقه است. سپس منطقه سوخته را با صابون و آب ملایم بشویید.

2_کمپرس سرد

اگریک کمپرس خنک یا پارچه مرطوب تمیز بر روی ناحیه سوختگی برای درمان سوختگی دست قرار گیرد به تسکین درد و تورم کمک می‌کند. می‌توانید کمپرس را در فواصل 5-5 دقیقه‌ای اعمال کنید. سعی کنید از کمپرس‌های خیلی سرد استفاده نکنید زیرا ممکن است سوختگی را بیشتر تحریک کند.

3_پمادهای آنتی‌بیوتیکی

پمادها و کرم‌هایآنتی‌بیوتیکی به جلوگیری از عفونت کمک می‌کنند و از دیگر موارد درمان سوختگی دست هستند. پماد ضد باکتریایی مانند باسیتراسینیا نئوسپورین را روی سوزش و پوشاندن آن با لایه چسبناک یا پانسمان یا پارچه استریل، بدون کرکی بمالید.

4_آلوئه ورا

آلوئه ورا غالباً به عنوان “گیاه سوختگی” مورد توجه قرار می‌گیرد و می توان به وسیله آن درمان سوختگی دست را انجام داد. مطالعات نشان می‌دهد که آلوئه ورا در بهبود سوختگی درجه یک تا دوم مؤثر است. آلوئه ضد التهاب است، گردش خون را تقویتمی‌کند و رشد باکتری‌ها را مهار می‌کند.

یک لایه از ژل آلوئه ورا خالص که از برگ گیاه آلوئه ورا گرفته شده است به طور مستقیم در ناحیهآسیب‌دیده بمالید. اگر آلوئه ورا را در یک فروشگاه خریداریمی‌کنید، حتماً حاوی درصد بالایی آلوئه ورا است. از محصولاتی که مواد افزودنی دارند، خصوصاً رنگ‌آمیزی و عطرها خودداری کنید.

5_عسل

عسل تازه شیرین‌تر شد. جدا از طعم خوشمزه آن، عسل ممکن است در اثر استفاده موضعی از سوختگی جزئی کمک کند. عسل یکضدالتهاب و به طور طبیعی ضد باکتری و ضد قارچ است.

6_کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب

تمام تلاش خود را کنید تا از قرار گرفتن در معرض سوختگی در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید. پوست سوخته به نور خورشید بسیار حساس خواهد بود. آن را با لباس پوشانده نگه دارید.

7_تاول‌های خود را نترکانید

هرچهوسوسه‌انگیز باشد، تاول‌های خود را تنها بگذارید. ترکیدن تاول به خودی خود می‌تواند منجر به عفونت شود. اگر نگران تاول‌هایی هستید که به دلیل سوختگی شما ایجاد شده است، به یک متخصص مراجعه کنید.

8_یک مسکن درد OTC مصرف کنید

اگر درد دارید، یک مسکن بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن (Motrin، Advil) یا ناپروکسن (Aleve) مصرف کنید. حتماً برچسب را برای دوز صحیح بخوانید.

سوختگی دست

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

تشخیص اینکه چه زمان سوختگی در خانه قابل درمان است و چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید، مهم است. اگر:

 • سوختگی در یک منطقه گسترده بیش از 3 اینچ قطر دارد
 • سوختگی شامل صورت، دست، باسن یا ناحیه کشاله ران است
 • زخم دردناک یادارای بوی بد
 • داشتن درجه حرارت بالا
 • فکرمی‌کنید سوختگی درجه سوم دارید
 • اگر آخرینواکسن کزاز شما بیش از 5 سال پیش بوده است

سوختگی درجه سوم هرگز نباید در خانه درمان شود. آن‌ها خطر عوارض جدیازجمله عفونت، خونریزی و شوک را به همراه دارند. سوختگی درجه سه که اغلب به‌عنوان “سوختگی با ضخامت کامل” شناخته می‌شود، به بافت‌های زیرینمی‌رسد و حتیمی‌تواند به اعصاب آسیب برساند.

درمان پزشکی

پس از دریافتکمک‌های اولیه برای سوختگی عمده، مراقبت‌های پزشکی شما ممکن است شامل داروها و محصولاتی باشد که برای ترغیب بهبودی طراحیشده‌اند.

درمان‌های مبتنی بر آب. گروه مراقبت شما ممکن است از تکنیک‌هایی مانند سونوگرافی تراپی برای تمیز کردن و تحریک بافت زخم استفاده کند.

مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن. برای جلوگیری از کم آبی و نارسایی اعضای بدن ممکن است به مایعات داخل وریدی (IV) نیاز داشته باشید.

داروهای درد و اضطراب. برخی ازسوختگی ها می‌توانندفوق‌العاده دردناک باشند. شما ممکن است به داروهای مورفین و ضد اضطراب – به‌خصوص برای تغییر پانسمان – نیاز داشته باشید.

کرم و پمادها سوختگی. اگر به مرکز سوختگی منتقل نشده‌اید، گروه مراقبت شما ممکن است از بین محصولات مختلف موضعی برای بهبود زخم‌ها، مانند باسیتراسین و سولفادیازین نقره (Silvadene) را انتخاب کند. این‌ها به جلوگیری از عفونت کمک کرده و زخم را بسته می‌کنند.

داروهایی که با عفونت مبارزه می‌کنند. در صورت بروز عفونت، ممکن است به آنتی‌بیوتیک IV نیاز داشته باشید.

تزریق واکسن کزاز. پزشک شما ممکن است پس از جراحات سوختگی، تزریق کزاز را توصیه کند.

فیزیوتراپی و کاردرمانی

اگر ناحیه سوخته بزرگ است، به‌خصوص اگر مفاصل آن را احاطه باشد، ممکن است به تمرینات فیزیوتراپی احتیاج داشته باشید. این‌هامی‌توانند به کشش پوست کمک کنند تا مفاصل قابل‌انعطاف بمانند. انواع دیگر تمریناتمی‌تواند باعث تقویت قدرت و هماهنگی عضلات شود؛ و اگر در انجام فعالیت‌های عادی روزانه خود مشکل دارید، کاردرمانی ممکن است کمک کند.

عمل‌های جراحی و سایر موارد

عمل‌های جراحی پلاستیک و پیوند پوست هم از دیگر موارد درمانی درمان سوختگی دست است که در صورت بروز سوختگی‌های شدید لازم است اعمال شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *