پی آر پی مو (PRP) مزایا و معایب آن

پی آر پی مو

 قبل از توضیح درباره پی آر پی مو ابتدا اجازه دهید در مورد بخش های تشکیل دهنده خون انسان توضیحی بدهیم. خون از دو بخش  هماتوکریت و پلاسما تشکیل شده است.

هماتوکریت : این بخش از خون شامل سلول های خونی از جمله گلبول های سفید ، قرمز و پلاکت ها می شوند.

پلاسما: این بخش از خون که همان مایع زمینه ای خون محسوب می شود ، شامل پروتئین ، مواد معدنی و مواد غذایی و … هستند.

مراحل کاری پی آر پی مو به این صورت است که ابتدا مقداری خون از شما گرفته می شود که مقدار آن تقریبا برابر با مقداری است که هنگام آزمایش از شما دریافت می شود. سپس خون دریافت شده داخل دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد و با سرعت بالا شروع به چرخش می کند. در نهایت محلولی به دست می آید که غنی از پلاکت های خونی است(پلاکت ها نقش لخته کردن خون را بر عهده دارند). سپس پزشک متخصص با تزریق این محلول به بخش های آسیب دیده پوست شما باعث بهبود آسیب دیدگی این بخش ها می شود.

از پی آر پی چه استفاده هایی می شود ؟

 • جوانسازی پوست صورت
 • آسیب دیدگی های مزمن تاندون
 • نارحتی در قسمت لگن و ستون فقرات
 • زخم هایی که التیام پیدا نمی کنند
 • جراحت های بخش ماهیچه ها و رباط ها
 • درمان ریزش موی سر
 • و…

مزایای روش پی آر پی

مهمترین مزیت روش پی آر پی استفاده از خون خود شخص است که باعث ایجاد بیماری ، عفونت یا حساسیت نمی شود.از طرفی خطر ایجاد تومور شخص را تهدید نمی کند و مهمتر از آن اثرات این درمان تا حدودیکسال پابرجا خواهد بود. انجام پی ار پی هم در آقایان و هم در خانم ها موثر بوده و قابل انجام است. این روش حتی برای کسانی که برای کاشت مو گزینه خوبی محسوب نمی شوند و مو های کم پشتی در فرق سر خود دارند هم استفاده می گردد.

 معایب این روش

شاید مهمترین عیب پی ار پی روند کند ظهور نتایج آن باشد. شما بعد از انجام پی ار پی لازم است بین چند هفته تا چند ماه صبر کنید تا نتایج آن قابل مشاهده شود.

پی آر پی برای چه کسانی مناسب نیست؟

در توضیح این که روش پی آر پی برای چه کسانی مناسب نیست باید بگوییم قبل از هرچیزی باید با پزشک خود مشورت کنید و اگر دارویی مصرف می کند یا سابقه بیماری خواصی دارید حتما به پزشک اطلاع دهید. اما محققان تاکید می کنند که افراد زیر از انجام پی ار پی خودداری کنند.

 • افرادی که سابقه مصرف مواد مخدر یا الکل دارند
 • افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند.
 • افرادی که میزان زیادی دخانیات مصرف می کنند.

همچنین داشتن بیماری هایی مثل سرطان ، بیماری های مزمن کبد ، تعداد کم پلاکت های خونی ، بیماری های تیروئیدی ممکن است نتایج خوبی را برای شما به همراه نداشته باشد.

مراقبت های قبل و بعد و حین و

مراقبت های لازم پی آر پی مو

قبل از درمان :

 • دو روز قبل از انجام درمان مقدار زیادی آب بنوشید تا پوست شما کاملا پر آب شود.
 • چند روز قبل از شروع درمان مصرف کافئین خودرا کاهش دهید و از مصرف چربی نیز خودداری کنید.
 • قبل از شروع درمان حتما با پزشک خود درباره مکمل ها و یا دارو هایی که مصرف می کنید مشورت کنید. مصرف بعضی دارو ها باید 2 تا 3 هفته قبل از شروع درمان متوقف شوند تا موجب کمبودی نگردند.

حین درمان پی آر پی مو :

مراحل انجام پی ار پی از زمان دریافت خون تا هنگام تزریق به طور متوسط کمتر از یک ساعت زمان می برد. از طرفی برای اینکه تزریق به صورت بدون درد انجام گیرد می توان از بی حسی های موضعی نیز استفاده کرد تا از این بابت نگرانی وجود نداشته باشد. تزریق به کمک سرنگ به محل مورد نظر صورت میگیرد و یا در صورت لزوم برای کاشت مو به صورت سپری استفاده می شود.

بعد از درمان :

 • تا 4 ساعت بعد از درمان پوست خود را لمس نکنید و اجازه دهید زخم ها بهبود پیدا کنند.
 • حتما مراقب انتقال آلودگی ها از طریق گرد و غبار ، دستان شما یا عوامل محیطی دیگر باشید.
 • از قراردادن جم سرد یا گرم روی سر خود برای انجام کمپرس خودداری کنید.
 • برای خوابید حتما سعی کنید محل زخم ها روی بالشت قرار نگیرند.
 • از تماس مستقیم نور آفتاب با قسمت های زخم شده تا 2 هفته خودداری کنید.
 • درصورتی که با کبودی یا قرمزی پوست بعد از انجام درمان مواجه شدید حتما با پزشک خود مطرح کنید و از او مشاوره بگیرید.

تعداد مراحل انجام پی آر پی مو

تعدا تکرار پی آر پی بسته به هر شخص متفاوت است اما به صورت میانگین 3 بار درمان به فاصله 6 هفته می تواند مفید باشد. این تعدا برای عده ای تا 5 بار نیز افزایش پیدا می کند. اما اگر این درمان برای شما نتایج خوبی به همراه داشته باشد می توان هر 6 ماه یکبار آن را تکرار کرد.

سوالات متداول شما

آیا بعد از انجام پی آر پی نیاز به انجام دوره های خاصی است؟

بعد از انجام پی آر پی هیچ منعی برای افراد در انجام کارهای روزمره وجود ندارد. باگذشت چند ساعت بعد از اتمام مراحل پی آر پی فرد می تواند حمام کرده و از شوینده ها روی سر خود استفاده نماید اما دقت کنید که امکان استفاده از رنگ های مو برای حداقل 72 ساعت پس از اتمام درمان وجود ندارد.

آیا انجام پی آر پی بدون خطر است؟

همانطور که در متن هم توضیح داده شده در روش پی آر پی به دلیل استفاده از خون خود فرد برای درمان خطرات به حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. این روش همواره به عنوان بی خطر ترین درمان در ریزش مو استفاده می شود.

آیا تزریق پی آر پی دردناک است؟

برای کاهش درد های حاصل از تزریق ،  از بی حسی های موضعی استفاده می شود. البته امکان استفاده از آرام بخش های خوراکی نیز وجود دارد که در این صورت باید حتما فردی همراه متقاضی باشد تا پس از درمان او را همراهی کند.

آیا پی آر پی واقعا موثر است ؟

جواب دادن به این سوال بسته به هر فردی متفاوت است. این روش درمان برای افرادی که دارای مو های کرکی شکل و کم پشت هستند موثر می باشد و برای افرادی که با مرگ فولیکول های مو مواجه شده اند می تواند تاثیرات کمی داشته باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از گرفتن تصمیم حتما با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *