زمان دقیق ریزش موها بعد از لیزر چیست؟ [راهنمای کامل]

لیزر موهای زائد یک تکنیک زیبایی است که توانسته در طی سال های اخیر محبوبیت زیادی به دست آورد. این روش از اشعه لیزر برای از بین بردن موها استفاده می کند. نور لیزر توسط رنگدانه ملانین موجود در مو جذب شده و سپس به گرما تبدیل می شود. این گرما به فولیکول های مو در پوست آسیب می رساند و در نهایت باعث ریزش موهای زائد می شود. اما زمان دقیق ریزش موها بعد از لیزر چیست؟

در این مقاله از مجله زیبا بمان، فرایند ریزش موهای زائد را به طور کامل بررسی می کنیم و با زمان دقیق ریزش موها بعد از لیزر آشنا می شویم.

زمان ریزش مو بعد از لیزر

چه مدت بعد از لیزر موها ریزش پیدا می کنند؟

همانطور که گفتیم، نور لیزر توسط رنگدانه ملانین مو جذب می شود. سپس به گرما تبدیل شده و به فولیکول ها آسیب می رساند. هنگامی که فولیکول به طور دائمی آسیب ببیند، قادر به رشد موهای جدید نخواهد بود. همچنین سرعت رشد موهای باقی مانده نیز کم خواهد شد. اگر این روش توسط یک متخصص ماهر و باتجربه انجام شود، نیاز به اصلاح موهای زائد را به حداقل می رساند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که موها چیزی ​​حدود یک و نیم سانتی متر در ماه رشد می کنند و چرخه رشد موها به طور متوسط بین ۴ تا ۱۰ هفته است. به عنوان مثال چرخه رشد موهای صورت فقط 4 هفته طول می کشد؛ در حالی که چرخه رشد موهای پا طولانی تر از 8 الی 10 هفته است. متخصصان لیزر به دلیل وجود این چرخه، حدود 6 تا 8 جلسه لیزر موهای زائد را برای افراد توصیه می کنند.

برای درک بهتر نحوه عملکرد لیزر موهای زائد مهم است که نحوه رشد مو را نیز بیاموزید. به طور کلی، چرخه رشد مو سه مرحله است: مرحله رشد (آناژن)، مرحله بینابینی (کاتاژن) و مرحله استراحت (تلوژن). برای اینکه لیزر بتواند عملکرد خوبی داشته باشد، موها باید در مرحله رشد خود باشند. در این مرحله است که لیزر به فولیکول مو می رسد و به آن آسیب می رساند. مو بعد از مرحله رشد وارد مرحله بینابینی می شود.

جالب است بدانید که در چرخه رشد موها یک مرحله استراحت (تلوژن) وجود دارد که در آن مو بدون نیاز به لیزر دچار ریزش می شود. در مرحله تلوژن موها در زیر پوست رشد نمی کنند با لیزر قابل حذف نیستند؛ زیرا مویی وجود ندارد که بتواند نور لیزر را به فولیکول منتقل کند. به همین دلیل است که اپیلاسیون، استفاده از موم و هرگونه کندن موها از ریشه قبل و بعد از لیزر منع می شود. مو باید زیر پوست وجود داشته باشد تا لیزر بتواند نتیجه مطلوبی داشته باشد.

مدت زمان چرخه رشد مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ زیرا مراحل آن تحت تأثیر هورمون های فرد، سن، روند طبیعی رشد مو، عوامل محیطی و … قرار دارد. اما همانطور که گفتیم، چرخه رشد مو به طور متوسط چیزی حدود 4 تا 10 هفته طول می کشد.

باید توجه داشته باشید که موهای شما بلافاصله بعد از انجام هر جلسه لیزر موهای زائد شروع به ریزش نمی کنند؛ بلکه چند روز یا چند هفته طول می کشد تا بدن بتواند فولیکول های آسیب دیده را از پوست خارج کند. بلافاصله بعد از جلسه لیزر ممکن است پوست کمی حساس، قرمز یا حتی ملتهب شود. می توانید برای تسکین آن از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.

همانطور که گفتیم، لیزر فقط می تواند موها را در مرحله آناژن از چرخه رشد مو از بین ببرد. هر بار که جلسه لیزر خود را انجام می دهید، تنها حدود 15 درصد از موهای شما در این مرحله قرار دارند. بنابراین با هر جلسه لیزر حدود 15 درصد از موهای شما از بین می رود و فقط همین موها 5 تا 14 روز بعد می ریزند. لازم نیست با کندن موها یا مالیدن پوست به دفع سریع تر موها و فولیکول های آسیب دیده کمک کنید؛ اجازه دهید پوست به طور طبیعی کار خود را انجام دهد.

داشتن صبر و حوصله در هنگام انجام لیزر موهای زائد یک نکته مهم است. چرا که ریزش موها معمولاً بعد از 5 تا 14 روز آغاز می شود و ممکن است هفته ها بعد از آن نیز موها در حال ریزش باشند. در طول این دوره می توانید از چند نکته برای راحتی بیشتر خود کمک بگیرید:

  • ناحیه ای که به تازگی تحت درمان با لیزر قرار گرفته است را مالش ندهید، لایه برداری نکنید، اپیلاسیون نکنید و موها را با دست یا موچین نکنید. زیرا موها به خودی خود می ریزند و انجام هر یک از موارد گفته شده ممکن است باعث تحریک و التهاب پوست شود.
  • ناحیه را مرطوب کنید تا پوست نرم و سالم بماند. بهتر است از متخصص لیزر خود توصیه هایی در این زمینه بخواهید؛ او ممکن است به شما کرم ها و پمادهایی را به منظور مراقبت از پوست بعد از لیزر معرفی کند.
  • اگر می خواهید روند ریزش مو را تسریع کنید، می توانید چند روز بعد از لیزر پوست را به آرامی لایه برداری کنید. این کار را با یک اسکراب ملایم یا لیف نرم انجام دهید تا از تحریک پوست جلوگیری شود.
  • توصیه می شود بعد از هر جلسه لیزر لباس های نخی گشاد بپوشید. زیرا ممکن است پوست شما کمی حساس باشد.
  • اطمینان حاصل کنید که از تمام مراحل لیزر موهای زائد به خوبی آگاه هستید و دستگاهی که انتخاب کرده اید معتبر و مناسب است.

اگر از بین بردن دائمی موهای زائد چیزی است که دنبال آن هستید، لیزر می تواند یک روش مؤثر و ایمن برای شما باشد. خوشبختانه لیزر می تواند روی هر نوع مو و هر نوع پوستی انجام شود؛ به شرطی که به یک متخصص معتبر و ماهر مراجعه کنید و از اصل بودن دستگاه لیزر اطمینان حاصل کنید. برای کسب بهترین نتیجه به 6 تا 8 جلسه لیزر نیاز خواهید داشت که ریزش مو بعد از حدود 5 تا 14 روز آغاز می شود.

برگرفته از: bareskin

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *