تزریق ژل زیر چشم ، فواید این تزریق، مراحل انجام و مراقبت‌ها

تزریق ژل زیر چشم

فواید تزریق ژل زیر چشم چیست. پوست اطراف چشم به دلیل نازکی و حساسیت نسبت به دیگر نقاط صورت بسیار آسیب‌پذیر است. بنابراین یکی از اولین علائمی که ممکن است بالا رفتن سن را در شما نشان دهد تغییر رنگ و گودی و خطوط زیر چشم است. شاید برای مشکل گودی و چروک زیر و اطراف چشم راه‌های مختلفی ازجمله انواع لوسیون و انواع روش‌های گیاهی را به کار گرفته و نا امید از نتیجه آن بسیار دچار کمبود اعتمادبه‌نفس شده‌اید. در ادامه می‌خواهیم یکی از راه‌های رفع این مشکل یعنی فواید تزریق ژل زیر چشم بگوییم. در ادامه با ما همراه باشید.

علت گودی زیر چشم

به‌مرورزمان و با بالا رفتن سن استخوان‌های صورت شروع به گسترش کرده و به سمت عقب چرخش پیدا می‌کنند این حرکت و دگرگونی روی چربی صورت تأثیر گذاشته و باعث تحلیل آن می‌شود و همین موضوع باعث گودی زیر چشم و سیاهی زیر چشم می‌شود.
البته می‌شود با سبک زندگی سالم مثلاً مصرف کلسیم و ویتامین دی، بهداشت دهان دندان، ورزش و… باعث کاهش این روند شد؛ اما درنهایت، از بین رفتن استخوان بخشی طبیعی از روند پیری است. پرکننده‌ها گزینه‌ای ساده و مؤثر برای بک آپ گرفتن از این فضاها هستند. یکی از این پرکننده‌ها ژل‌های پرکننده هستند.

درحالی‌که سن مشخصی برای شروع پرکننده وجود ندارد، این موضوع کاملاً به فرد و ترجیحات شخصی او بستگی دارد. یک متخصص زیبایی یک تئوری در این رابطه معرفی می‌کند که به تئوری پیشگیری شناخته می‌شود؛ و آن این است که با افزایش سن و به‌مرورزمان اگر به مقدار کمی از فواید تزریق ژل زیر چشم استفاده کنیم چهره و صورت شاید تا سن 50 و 60 سالگی جوان و بدون تیرگی و چین‌وچروک باقی بماند.

پرکننده‌های صورت چیست ؟

پرکننده‌های صورت ماده‌ای مصنوعی یا طبیعی هستند که به داخل خطوط، چین‌خوردگی‌ها و بافته‌ای صورت تزریق می‌شوند تا ظاهر چین‌وچروک‌ها را کاهش داده و فعالیت پوست صورت را که با افزایش سن کاهش می‌یابد، بازگرداند.

به این تزریق‌ها پرکننده‌های پوستی، ایمپلنت‌های تزریقی، پرکننده‌های چین‌وچروک و پرکننده‌های بافت نرم نیز گفته می‌شود. آن‌ها برای پاک کردن خطوط لبخند، ریزش گونه‌ها و لب‌ها و اصلاح جای زخم‌های آکنه استفاده می‌شوند.

اکثریت قریب به اتفاق پرکننده‌ها قابل‌جذب هستند؛ بنابراین، آن‌ها بسته به محصول و شخص، نتایج موقت ارائه می‌دهند که از ماه‌ها تا چند سال طول می‌کشد. بعضی از پرکننده‌ها به‌صورت دائمی در بازار عرضه می‌شوند و می‌توانند تا چندین سال ادامه داشته باشند.

انواع پرکننده‌های صورت

بازار با پرکننده‌های صورت دچار مشکل است.

آکادمی پوست و مو (آمریکایی پوست) می‌گوید، درحالی‌که بسیاری از پرکننده‌های صورت نتایج فوری را ارائه می‌دهند، برخی از آن‌ها برای فواید بهینه، در طی هفته‌ها یا ماه‌ها به چندین درمان نیاز دارند و به دنبال آن بی‌حسی‌های گاه‌به‌گاه انجام می‌شود.

پرکننده‌هایی که معمولاً استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

اسید هیالورونیک (HA)

این ماده ژل مانند به‌طور طبیعی در بدن یافت می‌شود. این ماده به‌گونه‌ای است که پوست را جمع کرده و حجم آن را به گونه‌هایی مانند گونه‌ها و صاف کردن چین‌وچروک‌ها بخصوص اطراف چشم، لب و پیشانی اضافه می‌کند.

نامه‌ای تجاری شامل Juvdderm و Restylane است. ازآنجا که بدن، اسید هیالورونیک را به تدریج با گذشت زمان جذب می‌کند، نتایج فقط 6 تا 12 ماه طول می‌کشد، گزارش هیئت جراحی زیبایی آمریکا (ABCS). پیشرفت‌هایی در پیشرفت این پرکننده‌های پوستی وجود داشته است و این به‌طورمعمول 12 ماه یا بیشتر طول می‌کشد.

هیدروکسیلاپاتیت کلسیم (CaHA)

این پرکننده از کلسیم (به شکل ذرات میکروسکوپی) استفاده می‌کند و آن را به ژلی اضافه می‌کند که سپس تزریق می‌شود. ABCS می‌گوید، این ژل از ضخامت بیشتری نسبت به HA برخوردار است و باعث می‌شود چربی‌های عمیق مناسب‌تر باشند. نتایج CaHA (نام تجاری Radiesse) تقریباً یک سال ادامه دارد.

اسید پلی- L- لاکتیک

این اسید تخریب پذیر به جای “پر کردن” چین‌وچروک به تحریک تولید کلاژن پوست کمک می‌کند. این باعث استحکام پوست می‌شود و ظاهر چین‌وچروک‌ها را کاهش می‌دهد.

این پرکننده تحت نام تجاری Sculptra Aesthetic اصلاح‌شده است ، برای درمان چین‌وچروک‌های عمیق و افزایش حجم درجایی که چربی از بین رفته استفاده می‌شود. به‌تدریج کار می‌کند ، اما می‌تواند حداقل برای دو سال نتیجه به دست آور، و آن را به یک پرکننده نیمه‌تمام تبدیل کند.

پلی متیل متاکریلات (PMMA)

این پرکننده از توپ‌های ریز (به نام میکروسفرها) و کلاژن تشکیل شده است که باعث جمع شدن پوست می‌شوند. بر اساس مقاله ژورنالی در تحقیقات پلاستیک و زیبایی‌شناسی، مشخص شده است که در برخی موارد مسائلی وجود دارد.

اگرچه این نوع پرکننده (تحت نام Bellafill به بازار عرضه می‌شود) دائمی در نظر گرفته می‌شود، اما نتایج آن پنج سال به طول می‌انجامد، اما معمولاً اولین انتخاب پزشکان نیست. بر اساس تحقیقات منتشر شده در زیبایی‌شناسی، پرکننده‌های پوستی طولانی‌مدت دارای عوارض بالاتری مانند عفونت و ندول هستند.

تزریق چربی اتولوگ (پیوند چربی)

این تکنیک از قسمت‌هایی از بدن شما مانند باسن چربی می‌گیرد و آن را برای پر کردن به قسمت‌های صورت تزریق می‌کند. این چربی به‌طورمعمول با استفاده از لیپوساکشن از بدن شما خارج می‌شود، روشی که در آن چربی از طریق لوله توخالی واردشده از طریق برش در پوست از بدن خارج می‌شود. این روش نیاز به آرام‌بخش دارد و برای بهبودی ممکن است به یک یا دو هفته زمان نیاز داشته باشید. در بیشتر موارد، پیوند چربی نتایج طولانی‌مدت را ارائه می‌دهد.

مراحل درمان به وسیله تزریق ژل زیر چشم

مرحله اول

برای استفاده از فواید تزریق ژل زیر چشم پیدا کردن یک متخصص مناسب برای این منظور است. برای تزریق ژل زیر چشم باید به دنبال فردی باشید که نه تنها آموزش دیده باشد و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد بلکه به طور دقیق با آناتومی بدن نیز آشنایی داشته باشد.
دانستن ارتباط استخوان‌های بزرگ با یکدیگر و با رباط‌ها، عضلات و با بافت چربی بسیار مهم است تا درک درستی از محل دقیق قرارگیری پرکننده و یا همان ژل داشته باشیم. این تخصصی است که یک متخصص باید داشته باشد تا بتوان به آن مراجعه کرد.

فقط به یک متخصص مراجعه کنید

فقط متخصصان مجرب پزشکی مجاز به اجرای این روش درمانی هستند، زیرا پوست صورت شکننده است، به‌خصوص در اطراف چشم. علاوه بر این، کوچک‌ترین خطا در دوز می‌تواند یک کیسه زیر چشم تشکیل دهد.

این دوز همیشه به‌صورت فردی تعیین می‌شود، زیرا نیازها با توجه به بیمار متفاوت است. معیارهای مختلفی ازجمله سن، ژنتیک و ماهیت پوست ممکن است در نظر گرفته شود تا محاسبه شود – تا نزدیک‌ترین دهم میلی‌لیتر – مقدار محصول لازم برای نتایج مطلوب.
وقتی برای مشاوره به نزد متخصص می‌روید. سؤالات زیادی بپرسید تا کامل در روند انجام کار قرار بگیرید.
به پزشک خود بگویید که چه چیزی شما را اذیت می‌کند این در رابطه با نوع ماده پرکننده می‌تواند باشد. پزشک با دانستن شرایط شما بهترین برنامه درمانی را برای شما تدوین خواهد کرد.

چگونه کار می‌کند (این روش ضرری ندارد!)

یکی از نگرانی‌هایی که در رابطه با فواید تزریق ژل زیر چشم ممکن است وجود داشته باشد. درد است! این نگرانی‌ها می‌تواند ناشی از خبرها و وقایع ناگواری باشد که توسط افرادی شنیده می‌شود که عملی نا موفق داشته‌اند. از دیگر نگرانی‌هایی که ممکن است در این مورد وجود داشته باشد کبودی زیر چشم بعد از عمل است.

قبل از عمل معمولاً پزشک نقاطی که قرار است تحت تزریق ژل زیر چشم قرار بگیرند با مداد مشخص می‌کند تا شما به‌وضوح ببینید که قرار است کدام نقاط و به چه مقدار با تزریق درگیر شوند.

در قدم بعد پزشک شما برای اینکه شما دردی را حس نکنید یک کرم بی‌حس‌کننده در منطقه مشخص شده استفاده کرده و مدتی آن را روی پوست نگه می‌دارد تا در حین تزریق دردی حس نکنید. پس از گذشت مدتی و بی حس شدن منطقه مورد نظر، با سوزن شروع به پر کردن ناحیه مورد نظر می‌کند.

شاید بعد از عمل بسیار شوکه شده و تعجب کنید. ولی هیچ دردی را حس نخواهید کرد چراکه اولا این کار توسط شخصی کاربلد و ثانیا با استفاده از کرم بی حس کننده انجام شد. همچنین روند انجام کار بسیار سریع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. شاید پنج دقیقه!

پس از تزریق پزشک ممکن است مقداری یخ به شما بدهد که در محل قرار دهید و تمام! اگر صورت خود را بعد از عمل در آینه نگاه کنید جای وارد شدن سوزن در ناحیه موردنظر به سختی قابل‌مشاهده است و اینکه حداقل کبودی را خواهید داشت و نگرانی شما در این مرود هم بیهوده بوده است.

بعد از تزریق ژل زیر چشم

بعد از تزریق ژل زیر چشم

اکثر بیماران تقریباً بلافاصله بعد از جلسه به فعالیت‌های معمول خود برمی‌گردند. طی روزهای بعدی، قرمزی، تورم جزئی یا کبودی‌های کوچک ممکن است ظاهر شود، اما به خودی خود ناپدید می‌شوند. در صورت لزوم، یک قرار ملاقات پیگیری می‌تواند در صورت لزوم انجام شود تا در صورت لزوم بررسی شود.

تزریق اسید هیالورونیک مؤثرترین تکنیک در بازار زیبایی شناسی برای پر کردن حلقه‌های تیره زیر چشم است. آن‌ها نتایج طبیعی فوری ارائه می‌دهند که حداکثر 12 ماه طول می‌کشد، بدون نیاز به زمان بهبودی یا زمان نقاهت، ایجاد عوارض جانبی و کاملاً بدون درد نیست.

سؤالات متداول در مورد فواید تزریق ژل زیر چشم

در اینجا می‌خواهیم به چند سال که شاید برای خیلی از افراد به وجود آمده باشد پاسخ بدهیم:

Restylane چیست ؟

“Restylane یک ژل اسید هیالورونیک مصنوعی است که عمدتاً برای جوان سازی صورت استفاده می‌شود. خانواده محصول Restylane حاوی پرکننده‌های مختلفی است که ازنظر سختی و پایداری آن‌ها متفاوت است. برخی از آن‌ها برای پر کردن خطوط ظریف‌تر و گودی زیر چشم بسیار نرم و خوب هستند. محصولات ضخیم‌تر برای بلند کردن گونه‌ها و پر کردن چینه‌ای عمیق بهتر است.

آیا این روش امن است ؟

بله این روش امن است به شرط آنکه توسط فرد کاربلد و با توجه به نوع پوست شخص انجام شود. ضمن اینکه ماده به کار رفته که اسید هیالورونیک است به صورت طبیعی در پوست یافت می‌گردد؛ و می‌تواند مولکول‌های آب را به بدن متصل کند، گفتنی است که این ماده تا 1000 برابر وزن خود آب جذب می‌کند. با این روش، این ماده جوانی و زیبایی را به پوست هدیه می‌دهد. ازآنجاکه اسید هیالورونیک به‌صورت طبیعی یافت می‌گردد یک ماده زیست سازگار است به این معنی که بدون واکنش آلرژیک در یک پارچه سازی صورت نقش دارد.

چرا از پرکننده‌های دیگر بهتر است ؟ چگونه متفاوت است ؟

یک متخصص در این زمینه می‌گوید که ” فکر نمی‌کنم که هیچ پرکننده‌ای بهتر از دیگری باشد. انواع مختلفی از پرکننده‌ها با کاربردهای مشخص وجود دارند که هرکدام با یک خصوصیت بدنی نسبت به دیگری ارجحیت دارد. Restylane Lyft محکم‌تر است. به‌عنوان‌مثال ، و پشتیبانی خوبی از بافت دارد. وقتی عمیقاً در امتداد استخوان گونه قرار می‌گیرد ، می‌تواند به لیفت بافت گونه کمک کند. “

چه مدت باقی می‌ماند ؟

“ماندگاری یک پرکننده بستگی به این دارد که چه مقدار به پوست و خصوصیات آن تزریق می‌شود. محصولات قوی، ممکن است نزدیک به دو سال بمانند درحالی‌که محصولات سبک‌تر ممکن است نزدیک به شش ماه طول بکشد. بدن شما به‌طور طبیعی پرکننده‌های HA را درست تجزیه می‌کند. HA، بنابراین به‌تدریج به روشی بسیار طبیعی از بین می‌رود. “

عوارض جانبی پرکننده‌ها چیست ؟

عوارض جانبی رایج

طبق گفته AAD، عوارض جانبی زیر – که معمولاً در اطراف محل تزریق رخ می‌دهد – می‌توانند فوری باشند، اما معمولاً در طی 7 تا 14 روز واضح هستند:

 • قرمزی
 • ورم
 • درد
 • کبودی
 • خارش

عوارض جانبی نادر

اگرچه کمتر رایج است، باید از عوارض جانبی زیر آگاهی داشته باشید:

 • عفونت
 • نشت پرکننده از طریق محل تزریق
 • گرانولوم، نوعی واکنش التهابی به پرکننده است
 • حرکت پرکننده از یک منطقه به منطقه دیگر
 • آسیب عروق خونی
 • نابینایی که با تزریق پرکننده به شریان ایجاد می‌شود، جریان خون به چشم را مسدود می‌کند
 • مرگ بافت، دوباره به دلیل مسدود شدن جریان خون

جمع‌بندی فواید تزریق ژل زیر چشم

در این مقاله مواردی را در خصوص فواید تزریق ژل زیر چشم عنوان کردیم. درست است که این ‌یک روش طبیعی است ولی لازم است که توسط یک پزشک متخصص و کاربلد انجام گیرد چرا که ممکن است به بافت های اطراف و حتی چشم آسیب جدی وارد کند. معروف ترین پر کننده‌ای که برای این منظور استفاده می‌شود اسید هیالورونیک می‌باشد که یک ماده طبیعی است و با طبیعت زیستی بدن سازگار است. این روش معمولاً فاقد درد قابل‌توجه و یا عوارض حاد است و می‌تواند درمان خوبی برای چین‌وچروک‌ها و گودی زیر چشم باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *