خوراکی هایی که موجب زرد شدن دندان می شود؟

موکای صبحگاهی یا اسپاگتی ممکن است بیش از تامین سوخت، تغذیه و کالری در رژیم غذایی روزانه باشد. با گذشت زمان، غذاها و نوشیدنی‌هایی با رنگدانه تیره و محتوای اسیدی بالا نیز می‌توانند منجر به ایجاد لکه بر روی دندان فرد شود. بنابراین چه نوع غذاها و نوشیدنی‌هایی بزرگترین عامل لکه شدن دندان هستند؟اگرچه به اندازه سایر شرایط دندانی فوری نیست، اما زردی دندان‌ها می‌تواند به قیمت اعتماد به نفس و تمایل شما برای لبخند زدن هر روز تمام شود. در این مقاله، ما نگاهی دقیق‌تر به متخلفانی خواهیم داشت که باعث می‌شوند سفیدهای مرواریدی شما درخشش خود را از دست بدهند و رنگشان تغییر کند.

خوراکی هایی که موجب زرد شدن دندان می‌شود؟

خوراکی‌هایی که باعث زردی دندان می‌شوند؟

خوراکی‌هایی که باعث زردی دندان می‌شود شامل موارد زیر است:

ژنتیک

گاهی اوقات رنگ دندان در خانواده دیده می‌شود. اگر دندان‌های یکی از والدین‌تان زرد است، احتمالاً دندان شما هم رنگ مشابهی دارد. قهوه‌ای مایل به قرمز، زرد مایل به قرمز، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز چهار سایه طبیعی دندان‌های سفید هستند و این عمق رنگ در طیفی از روشن تا تیره متفاوت است.

عاج

زمانی که مینای دندان نازک است و عاج زیرین آن نمایان می‌شود، دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند. عاج یک ماده زرد مایل به قهوه‌ای عمیق در داخل دندان‌ها زیر مینای دندان است و اغلب مسئول زردی است که هنگام نگاه کردن در آینه آن را مشاهده می‌کنید. مینای دندان ضخیم عاج را می‌پوشاند، اما به خاطر داشته باشید که همیشه لکه‌های ایجاد شده روی سطح را مسدود نمی‌کند.

سیگار کشیدن

نیکوتین ناشی از سیگار فقط باعث ایجاد اعتیاد ناسالم نمی‌شود و لکه‌های سطحی مایل به زرد یا قهوه‌ای روی دندان‌ها نیز باقی می‌ماند.

غذاها

طیف وسیعی از غذاها دندان‌ها را لکه‌دار می‌کنند. گوجه فرنگی در سس پاستا، ادویه کاری و انواع توت‌ها همگی حاوی رنگدانه‌هایی هستند که به مینای دندان می‌چسبند و سطح آن‌ را لکه‌دار می‌کنند. حتی یک سالاد سالم با سس سرکه بالزامیک می‌تواند رنگ نامناسبی روی دندان‌های شما بگذارد.

نوشیدنی

قهوه و چای دو مورد از شایع‌ترین دلایل زردی دندان هستند، اما شراب قرمز و سفید نیز مقصر هستند. سایر مقصران شامل نوشابه‌های تیره و روشن و نوشیدنی‌های ورزشی با طعم‌‌دهنده مصنوعی است.

آنتی‌بیوتیک‌ها

آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین زمانی که دندان‌ها در لثه رشد می‌کنند، لکه‌دار می‌شوند. اگر زنان باردار در نیمه دوم بارداری خود آنتی‌بیوتیک مصرف کرده است. 

فلوروزیس

فلوراید برای دندان‌ها مفید است، اما فلوراید اضافی می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های زرد یا قهوه‌ای به نام فلوروزیس شود. آب فلوراید، خمیر دندان فلوراید و قرص‌ها و درمان‌های فلوراید تجویز شده بزرگترین منابع فلوراید هستند.

حوادث

تاثیر یک تصادف یا ضربه فیزیکی می‌تواند مینای دندان را بشکند و به داخل دندان آسیب برساند و منجر به تغییر رنگ شود که ممکن است نشان دهنده خونریزی باشد که نیاز به توجه متخصص دارد.

دندان قروچه

دندان قروچه عادت ناخودآگاهی است که برخی افراد هنگام استرس دارند، به خصوص در هنگام خواب. همچنین به عنوان دندان قروچه شناخته می‌شود، برای مینای دندان کاملاً مضر است و آن را تا حد ترک خوردگی و زردی ضعیف می‌کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *