عوامل ایجاد موخوره و راه‌های مقابله با انواع موخوره

آیا شما هم از رسیدن به موهایی سالم و یکدست و بدون موخوره ناامید هستید، لطفا این مطلب از مقالات زیبایی ماتیکی را تا آخر مطالعه فرمایید. بروز موخوره اجتناب ناپذیر است که همه ما خانم ها در مقطعی از زندگی گرفتار آن می شویم، پس بیایید با هم نگاهی به انواع موخوره و روش های پیشگیری و درمان موخوره (Trichoptilosisبیاندازیم.

عوامل ایجاد موخوره و راه های مقابله با انواع موخوره

موخوره (Trichoptilosis) در لغت معنای واضحی دارد و به معنی «خوردن مو» است. این عارضه، مانع از رشد طبیعی موها شده و ساقه مو را دو شاخه یا چندشاخه می کند. موخوره از نوک موها آغاز شده و به سمت ریشه پیشروی می‌کند و درنهایت زیبایی و طراوت موها را از بین برده و آنها را وزدار و شلخته نشان می دهد.

عوامل ایجاد موخوره چیست؟

  1. تکنیک‌های نادرست مراقبت از مو
  2. کمبود آمینواسیدهایی مانند متیونین و سیستئین
  3. استفاده از مواد و وسایل بی کیفیت برای فر کردن یا کراتینه مو
  4. شرایط آب‌وهوایی نامناسب
  5. استفاده مداوم از وسایل حرارتی، برس، رنگ مو
  6. استفاده بیش از نیاز از محصولات شیمیایی مانند شامپو است.
  7. سبک زندگی بدون مراقبت پوست و مو و بهداشت
  8. همچنین برخی به دلیل ژنتیک و وراثت ذاتا موهایی مستعد موخوره دارند و نمی‌توانند موی خود را از حدی مشخص بلندتر کنند
تفاوت موی سالم و موخوره

شاید فکر کنید تنها راه مقابله با موخوره کوتاه کردن مو باشد اما در ادامه راه کارهای را در جهت پیشگیری از بروز موخوره معرفی میکنیم و امیدواریم در حل این مشکل به شما کمک شایانی کند.

انواع موخوره

موخوره ها در هر بخشی از ساقه ی مو ظاهر می شوند و بر اساس شکل و محل تشکیل انواع مختلفی دارند که در ادامه به شناسایی انواع موخرع می پردازیم.

موخوره دو شاخه ای :

رایج ترین نوع موخوره نوع دو شاخه است که در انتهای مو به وجود می آید. این نوع موخوره به شکل Y است و می توانید آن را در انتهای ساقه مو مشاهده کنید. با مشاهده این نوع موخوره ، موهایتان را چند سانت کوتاه کنید تا از پیشروی آن به قسمت های بالاتر ساقه مو جلوگیری نمایید.

موخوره سه شاخه ای :

این نوع موخوره در اثر خشکی و کمبود رطوبت مو بوجود می آید و در انتهای ساقه موها و به شکل چنگال ظاهر میشود. وقتی کوتیکول مو ضعیف شد و آسیب دید، از کورتکس مو جدا می شود و به شکل سه شاخه درمی آید.

موخوره به شکل پر :

در انتهای ساقه ی مو این نوع موخوره مثل پر شاخه شاخه به نظر می رسد. از دلایل ایجاد آن می توان به رنگ کردن مکرر موها، برخی مدل های کوتاهی و تمیز نکردن آلودگی موها اشاره کرد.

موخوره ناقص :

این نوع موخوره معمولا در افرادی که عادت دارند موهایشان را دم اسبی ببندند بیشتر دیده می شود. علت بوجود آمدن آن هم کشیده شدن بیش از حد ساقه ی مو و ضعیف شدن کوتیکول است.

موخوره نقاط سفید :

موخوره‌ نقاط سفید بدترین نوع موخوره است. اگر این مشکل برایتان پیش آمد، به هیچ عنوان دوباره موهایتان را رنگ نکنید تا موها به طور کامل ترمیم گردند. این موخوره در اثر سوختن موها با مواد شیمیایی به وجود می آید.

موخوره درختی :

این نوع موخوره با آسیب رسیدن به کوتیکول ساقه مو در اثر پوش دادن مو و قرارگرفتن طولانی مدت در برابر اشعه فرابنفش خورشید به وجود می آید.

موخوره گره ای :

موخوره های گره ای در ظاهر شبیه به ساقه های گره خورده مو به نظر میرسند اما در واقعیت گره نیستند و در اثر قرار گرفتن ساقه مو در برابر حرارت مداوم و تنش های فیزیکی به وجود آمده اند. اگر مراقبت لازم را برای جلوگیری از ایجاد آنها انجام ندهید تعداد این موخوره ها در کل ساقه موها افزایش خواهند یافت.

انواع موخوره

موخوره بیشتر در چه کسانی دیده می شود؟

این مشکل برای هرکسی ممکن است پیش آید و بیشتر بستگی به مراقبت و رسیدگی موها دارد . طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، نژاد آفریقایی به دلیل داشتن موهای فر و وز و کم آب بیشتر از سایر نژادها به موخوره مبتلا می گردند . همچنین در زنانی که نزدیک سن یائسگی هستند بخاطر پایین آمدن سطح استروژن و چربی تولیدی در کف پوست سر بیشتر مشاهده میشود.

بطور کل علت اصلی ایجاد موخوره را میتوان در دسته های زیر قرار داد:

– اصطکاک
– نداشتن تغذیه مناسب
– حرارت و گرمای زیاد
– استفاده از مواد شیمیایی
– آب و هوا

عوامل ایجاد موخوره :

۱- شستن بیش از اندازه موها

با شستن مو، چربی طبیعی آن ها از بین می‌رود. در شرایطی که شستشوی موها بدون تامین رطوبت به طور مرتب تکرار شود، مو دچار خشکی و موخوره خواهدشد. بیش از دو بار در هفته سر خود را نشویید. اگر به دلیل سبک زندگیتان نیاز به شستشوی مکرر دارید، حتما شامپو را فقط روی پوست سر متمرکز کنید و اجازه ندهید به ساقه موها برخوردکند.

عوامل ایجاد موخوره

۲- قرار گیری در معرض آفتاب مستقیم و گرمای بیش از حد

یکی از شایع‌ترین علل آسیب مو، قرار گرفتن بیش از حد در گرما و آفتاب است. اشعه ماورا بنفش خورشید و گرمای زیاد می‌تواند موها را به شدت خشک کند و عامل ایجاد شکاف و دوشاخه شدن موها گردد.

۳- استفاده بیش از حد از سشوار و اتوی مو

استفاده از ابزارهای حالت‌دهنده مو مانند سشوار و انواع اتوها و بابلیس بدون استفاده از محافظ حرارتی، می‌تواند باعث از بین رفتن رطوبت و ایجاد خشکی و شکنندگی در مو شود. استفاده از روغن ها و محصولات طبیعی و اسپری‌های محافظتی از مو در مقابل حرارت سشوار و اتو محافظت می کند. پس بهترین راه این است که تا حد ممکن از وسایل حرارتی مو دوری کنید.

 استفاده بیش از حد از سشوار و اتوی مو

۴- قرار گرفتن در معرض آب سخت از جمله استخرهای کلردار یا آب دریا

قرارگیری بیش ازحد در آب سخت، بخاطر املاح و مواد موجود در آن می‌تواند تاثیر منفی بر روی سلامت مو داشته باشد و منجر به خشکی و دو شاخه شدن موها گردد.

۵- خشک کردن با حوله

خشک کردن موهای خیس با حوله می‌تواند باعث وزی و موخوره شود. بنابراین باید از مالش و خشک کردن بیش از حد موها با حوله خودداری فرمایید.

۶- استفاده از کش موی لاستیکی و کش سفت و زبر

استفاده مکرر از این گونه بندها باعث ایجاد اصطکاک در کوتیکول مو شده و سلامت مو را به خطر خواهدانداخت.

۷- فر کردن موی صاف و صاف کردن موی فر

در طول چنین روش‌هایی، آرایشگران از مواد شیمیایی مضری مانند هیدروکسید سدیم، پراکسید هیدروژن و آمونیاک برای تغییر ساختار و شکل مو استفاده می کنند. این مواد به ساختمان داخلی تارهای مو نفوذ نموده و پیوندهای اصلی آن را می‌شکنند و تا حد زیادی بر کوتیکول مو تأثیر خواهندگذاشت. بنابراین منجر به دو شاخه شدن انتهای موها (موخوره) می‌شوند.

۸- دکلره و رنگ کردن موها

تغییر و تنوع در ظاهر و رنگ موها جذاب و پرطرفدار است اما انجام رنگ مو علاوه بر زیبایی، عوارضی هم دارد. دکلره کردن مو می‌تواند تارهای سالم و زیبای شما را به یک بافت بسیار خشک و بی آب تبدیل نماید. این گونه رنگ‌ها باعث آسیب جدی به موها شده و منجر به شکاف در موها میگردد.

۹- عدم کوتاهی به موقع موها

با گذر زمان، موها به خصوص در انتهای ساقه، دچار ساییدگی، دو شاخه شدن و شکاف می‌شوند. طولانی شدن فاصله بین کوتاه کردن مو می‌تواند باعث ایجاد یا گسترش موخوره ها شود.

۱۰- استفاده از محصولات مراقبتی نامناسب با نوع مو

هرفردی با توجه به نوع مو و نیازی که دارد باید از محصولات مراقبتی منحصر به فرد استفاده کند . مثلا کسی که موهای خشک دارد با کسی که پوست سرش چرب است باید از محصولات متفاوت و مناسب خود استفاده نمایند.

۱۱- آسیب فیزیکی و دستکاری

برس زدن، باز کردن گره‌، حالت دادن، دست زدن و لمس کردن مداوم موها، به تدریج کوتیکول مو را ضعیف کرده و آن را از بین می‌برد و در نتیجه موی شما را مستعد ایجاد موخوره خواهدکرد.

۱۲- اصطکاک

بعضی از پارچه‌ها بافت زبر و زمختی دارند و می توانند به کوتیکول موهای شما آسیب رسانند. کلاه‌، روسری، روبالشی‌ و حوله‌ها در تماس با موها و بخاطر اصطکاک بالایی که دارند، باعث تسریع در دو شاخه شدن موها می‌شوند. اما مواد پارچه‌ای مانند ابریشم و ساتن از بروز موخوره جلوگیری می‌کنند.

۱۳- مصرف بیش از حد حالت دهنده مو مانند ژل و تافت

استفاده زیاد ژل و تافت موها را ضعیف و خشک می کند و موجب شکنندگی و آسیب به ساقه های موها می شود.

۱۴- شستشوی مو با آب داغ

آب داغ باعث میشود که هیدراسیون موها از تعادل خارج شود و همین اتفاق موها را خشک و شکننده مستعد موخوره می‌کند.

۱۵- کمبود آب

نوشیدن آب کافی باعث سلامت شما و استحکام بیشتر موها میشود. اگر بدن شما کم آب باشد، موهای شما هم آسیب‌پذیرتر خواهندشد. آب از مواد مغذی کلیدی برای داشتن زندگی و موهایی سالم است.

۱۶- کمبود چربی پوست سر

شستن بیش از حد موها با شامپو باعث از بین رفتن چربی‌ طبیعی پوست سر می‌شود. این کار باعث خشکی و شکننده شدن موها و شکافتن انتهای ساقه مو می‌شود. اگر موهای خود را با شامپو یا ماسک دارای سولفات‌ تمیز می‌کنید، پوست و موی سر خیلی سریعتر خشک می‌شود. پس حتما شامپوهای بدون سولفات انتخاب کنید.

۱۷- رژیم غذایی

برای موهایی سالم هم باید حواستان به غذایی که میخورید باشد! کمبود مواد مغذی می‌تواند جلوی رشد موها را گرفته و عاملی برای آسیب رساندن به مو باشد. روی، آهن و اسید فولیک مواد مغذی هستند که برای سالم ماندن موها به آنها نیاز دارید. بعضی از مواد غذایی مفید برای موها عبارتند از:  ماهی قزل‌آلا، آووکادو، تخم‌مرغ، اسفناج، و آجیل جات

۱۸- استرس

استرس شدید ممکن است باعث شود که ریشه ی مو قبل از زمان درست، به مرحله توقف چرخه رشد برسد و باعث آسیب در شکل و ساختار مو و شکستگی و موخوره شود.

۱۹- عوامل ژنتیکی

برخی از ناهنجاری‌های ژنتیکی باعث تولید ساقه موی ناقص از بدو تولد و در نتیجه شکافته شدن مدام آنها می‌شود. آیا والدین، پدربزرگ و مادربزرگ یا سایر بستگان شما موهای نازک، آسیب دیده و مستعد موخوره دارند؟ این می‌تواند دلیلی برای آسیب های دائمی موی شما باشد.

۲۰- آلودگی

آلودگی هوا روی پوست سر شما می‌نشیند و منجر به خارش و خشکی مو می گردد و در نتیجه انواع مختلف شکاف را ایجاد می‌کند.

۲۱- شانه زدن نادرست موها

شانه زدن موها از ریشه به سمت نوک مو گره های موی شما را بیشتر می کند و باعث می شود گره ها در قسمت پایین ساقه جمع شوند. بهتر است که از قسمتهای انتهایی مو شروع کرده به سمت بالا حرکت کنید تا به ریشه مو برسید. همچنین باید از شانه چوبی با دندانه های درشت و پهن استفاده کنید.

۲۲- شانه کردن موی خیس

موهای خیس نسبت به موهای خشک شکننده تر هستند. پس شانه کردن موهای خیس احتمالا موجب ایجاد انواع موخوره شود.

راه های مقابله و پیشگیری از موخوره:

۱- روتین داخل حمام را عوض کنید

اگر عادت دارید در هر بار استحمام موهایتان را با مقدار زیادی شامپو بشویید و به استفاده از نرم کننده های مو اعتقادی ندارید، از ایجاد موخوره‌ تعجب نکنید.
شامپو ماده ای شیمیایی است که علاوه بر از بین بردن آلودگی‌ها، چربی و روغن طبیعی کف سر را از بین می‌برد.
بنابراین لازم است از نرم کننده و ماسک مخصوص موهایتان استفاده کنید. همانطور که گفتیم حواستان به عدم استفاده از آب داغ هم باشد.

۲- محکم حوله کشی نکنید

برای گرفتن آب موها نیازی به حرکت‌های محکم و خشن حوله نیست. کافی است حوله را روی موهایتان بگذارید و با فشارهای آرام انگشتان روی آن، آب اضافی را بگیرید.
در غیر این صورت موها به شدت آسیب می‌بینند و موخوره تمام سطح موها را خواهد گرفت.

۳- ماسک مو را فراموش نکنید

ماسک مو انواع مختلفی دارد:  ۱-ماسک مو داخل حمام  و  ۲-ماسک مو بیرون از حمام
۱- ماسک مو را بسته به نوع برند و دستور استفاده از آن می‌توانید هفته‌ای دو تا سه بار روی ساقه ی موها قراردهید و از بالا به پایین بکشید. بعد چند دقیقه صبر کنید و موها را آبکشی فرمایید.
۲- این ماسک را معمولا پس از حمام و خشک کردن نسبی موها روی موهای نم‌دار قرار داده و تا حمام بعدی نشویید.

۴- هرگز موهای خیس را شانه نکنید

یکی از موثرترین روش‌ها جهت ایجاد موخوره‌، شانه کردن موهای خیس است. اگر موهایتان صاف است، تا خشک شدن موها صبر کنید و در صورتی که موهایتان حالت دار یا فر است، با استفاده از یک شانه دندانه درشت، موها را از پایین به سمت بالا شانه بکشید.

۵- از باد سرد سشوار استفاده کنید

در روزهایی که هوا خوب است ، بهتر است از باد خنک یا معتدل سشوار برای خشک کردن موها استفاده کنید. استفاده از هوای داغ تمام رطوبت موهایی که با استفاده از نرم کننده و ماسک مو به دست آمده است را از بین میروند.

۶- موها را صد درصد خشک نکنید

برای اینکه موهای سالم تری داشته باشید، لازم است همیشه مقداری رطوبت روی موهای شما باقی بماند. زمانی که موها ۷۰ تا ۹۰ درصد خشک شدند، سشوار را خاموش کنید تا ریسک ابتلا به موخوره را کاهش دهید.

۷- سشوار را درست در دست بگیرید

تمرکز باد سشوار را بجای قسمت های پایینی و انتهای موها روی ریشه و قسمت‌های میانی ساقه‌ها متمرکز کنید. حتی می‌توانید قسمت‌های پایینی را به حال خودشان بگذارید تا خشک شوند. همچنین از چسباندن سر سشوار به ساقه موها جدا خودداری کنید و بین سشوار و موها فاصله مناسب را رعایت فرمایید.

۸- درمان موخوره با کوتاه کردن مو

درمان انواع موخوره در گرو کوتاه کردن به موقع موها است. بعد از کوتاه کردن بخش‌های مشکل دار و دارای موخوره هم لازم است برای پیشگیری از ایجاد مجدد موخوره، هر شش هفته یک بار نوک موهایتان را با قیچی کوتاه کنید تا خشکی‌هایی که در شرف موخوره شدن هستند فرصت بالا رفتن از تارهای مو را پیدا نکنند.

استفاده از روغن ها و ماسک های خانگی جهت درمان موخوره:

۱- روغن نارگیل

روغن نارگیل یک مرطوب‌کننده و یک راه درمان عالی برای از بین بردن موخوره است.
مقداری روغن نارگیل را از ریشه تا نوک موهای خود بمالید.
موهای خود را ببندید و با کلاه رنگ یا پلاستیک بپوشانید.
فرصت بدهید تا روغن نارگیل یک شبانه روز روی مو بماند، صبح موها را با شامپوی ملایم بشویید
هر سه روز یک‌بار، این کار را تکرار کنید.

۲- روغن آرگان

روغن آرگان حاوی ویتامین E ، مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان‌ و اسیدهای چرب است که آن را به یک آبرسان عالی مو و روشی موثر برای درمان موخوره تبدیل کرده است. موهای خود را با شامپو بشویید و بعد با حوله کاملا خشک کنید. در حالی‌ که موهای شما هنوز مرطوب است، یک یا دو قطره روغن آرگان را از وسط ساقه موها تا انتهای مو ماساژ دهید.

۳- روغن بادام

روغن بادام می‌تواند به مرطوب‌کردن و حالت‌دادن به موهای شما کمک کند. مقداری روغن بادام را کمی گرم کنید و آن را از ریشه تا نوک موهای خود بمالید. پوست سر را ماساژ دهید و موی خود را تا دو ساعت با کلاه رنگ بپوشانید. برای شستن موهای خود از شامپوی گیاهی استفاده نمایید و موهایتان را خشک کنید. (فقط یکبار در هفته)

۴-ماسک آب پیاز

آب پیاز خواص منحصر به فردی دارد و فولیکول‌های مو را تقویت کرده و از ایجاد موخوره جلوگیری می‌کند. آنچه نیاز دارید، ۲ قاشق چای‌خوری آب پیاز، یک قاشق چای‌خوری روغن نارگیل و یک قاشق چای‌خوری روغن‌ زیتون است. مواد را با هم ترکیب کرده و به ساقه مو بمالید، مراقب باشید که با پوست سرتماس نگیرد.
موهایتان را یک ساعت با کلاه پلاستیکی بپوشانید سپس بشویید و خشک کنید.

۵- ماسک موی عسل

عسل یکی از بهترین مواد برای درمان خشکی و موخوره است و فولیکول های مو را تقویت میکند. ماسک عسل با تقویت فولیکول‌های مو و تغذیه مو به درمان موخوره کمک می‌کند. ۲ تا ۴ قاشق چای‌خوری عسل، یک قاشق چای‌خوری شیر نارگیل و سه قاشق چای‌خوری شیر را با هم ترکیب کنید و از ریشه تا انتهای مو بمالید. کلاه بپوشید و چند ساعت بعد آن را شستشو دهید.

۶- ماسک مو موز

موز یک نرم‌کننده طبیعی مو‌ است و به بهبود خشکی و خاصیت ارتجاعی آن کمک می‌کند. یک عدد موز کاملا رسیده و دو قاشق غذاخوری شیر نارگیل را با هم ترکیب کرده و ترکیب حاصل را از ریشه تا نوک موها بمالید
موهای خود را حدود یک تا دو ساعت بپوشانید، سپس با یک شامپوی گیاهی بشویید و خشک نمایید.

۷- ماسک موی تخم‌مرغ

ماسک تخم مرغ هم باعث درخشندگی موها شده و هم به درمان موخوره ها کمک میکند. یک عدد سفیده تخم‌مرغ، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و یک قاشق چای‌خوری عسل را با هم ترکیب کنید.
ترکیب حاصل را از ریشه تا انتهای مو بکشید.
این روش درمانی موخوره را دو مرتبه در هفته انجام دهید.

لازم به ذکر است که ماسک های متنوع دیگری نیز وجود دارند و میتوانند موخوره های شما رو از بین ببرند و به براق شدن و درخشان شدن موهای شما کمک کنند مثل استفاده ار وازلین، ماسک آووکادو ، ماسک روغن درخت چای، تخم شنبلیه و … .

در ماتیکی www.matiki.me بین آرایشگاه ها و کلینیک های زیبایی جستجو کن تا بهترین را برای خدمات زیبایی پیدا کنی

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *