جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش که اتوپلاستی نامیده می شود در واقع راهکاری است برای بسیاری از افرادی که از شکل ظاهری گوش خود رضایت ندارند.این جراحی در شاخه جراحی های پلاستیک قرار می گیرد و باید حتما توسط متخصص انجام شود.افرادی که دارای عیوبی ظاهری در گوش های خود هستند نظیر نامتقان بودن یا عیب های مادرزادی که با افزایش سن میزان تفاوت آن ها بیشترنیز میگردد به سمت این عمل گرایش پیدا می کنند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که از ظاهر گوش های خود رضایت ندارید یا اینکه باعث کاهش اعتماد به نفس شما شده اند میتوانید با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

برای انجام  عمل جراحی گوش لازم است سن فرد از 5 سال فراتر رود و گوش ها رشد خودشان را تکمیل کرده باشند .درادامه با این مطلب همراه شوید  تا شما را بیشتر با اتوپلاستی یا همان جراحی زیبایی گوش آشنا کنیم.

چه کسانی جراحی اتوپلاستی انجام میدهند ؟

دلیل انجام این عمل زیبایی برای هر فرد می تواند متفاوت باشد به طور مثال:

  • یکی از گوش ها یا هر دو فاصله زیادی با سر دارند
  • اندازه گوش ها نسبت به سر نامتناسب است
  • تغییر ظاهر گوش ها در حوادث اتفاق افتاده
  • نارضایتی نسبت به عمل زیبایی قبلی
  • و…

اتوپلاستی بر روی هر دو گوش انجام میگیرد تا بتواند ظاهری مناسب و متقارن ایجاد کند. به طور معمول زاویه گوش و سر بین 10 تا 15 درجه می باشد. افزایش این زاویه فراتر از مقدار معمول باعث ایجاد ظاهری نه چندان مناسب در فرد می شود. به کمک عمل اتوپلاستی می توان اندازه این زاویه را تغییر داد و مشکلات ظاهری آن را برطرف نمود.

تعدادی از مشکلات مادرزادی گوش ها :

میکروتیا: گوش ها در زمان تولد کوچک تر از میزان مطلوب خود هستند و رشد کافی نداشته اند.

ماکروتیا: عکس میکروتیا در این حالت گوش ها بیش تر از حد مطلوب خود رشد کرده اند.

گوش های موسوم به ویلدرموت: در این حالت گوشه ها به جای آنکه به سمت بیرون انحنا داشته باشند به سمت داخل یعنی سر انحنا دارند.

گوش کاگوت: این افراد در زمان تولد متاسفانه لاله گوش ندارند.

گوش کوسمان: این گوش ها معروف به گوش های علامت سوالی هستند. در بخش لاله گوش فاصله مشخصی تا جمجه وجود دارد و دارای انحنای به سمت بیرون اند.

و…

خطرات جراحی زیبایی گوش

جای بخیه: اگرچه ممکن است جای بخیه بعد از انجام عمل روی گوش باقی بماند اما مکان آن دقیقا پشت گوش و در بین چروک های آن می باشد که امکان دیدن آن را غیر ممکن می کند.

عدم تقارن در شکل گوش ها : اگرچه هدف از عمل زیبایی ایجاد تقارن و شکل زیبا در ظاهر گوش ها می باشد اما در مواردی نادر نیز ممکن است کار به صورت دلخواه در نیاید و بعد از عمل همچنان مقدار کمی نامتقارنی وجود داشته باشد.

احساس مصنوعی بودن: بعد از عمل زیبایی به دلیل فاصله کم گوش ها نسبت به سر که با هدف اصلاح آن صورت گرفته ممکن است به شما حس مصنوعی بودن دست دهد.

مشکل بخیه ها: برای ایجاد شکل جدید در گوش ها از بخیه استفاده می شود. حال اگر این بخیه ها به سطح پوست راه پیدا کنند به دلیل ایجاد التهاب در پوست باید توسط عملی دیگر برداشته شوند.

مزایای عمل جراحی زیبایی گوش

در کنار ریسک هایی که گفته شده بد نیست چند مورد از مزایای این عمل زیبایی را برای شما نام ببریم. البته حتما در نظر داشته باشید که انجام عمل توسط پزشک متخصص می تواند تا حد قابل قبولی ریسک های فوق را کاهش دهد و نتیجه را برای شما قابل قبول نماید.

به کمک عمل زیبایی جراحی گوش می توان عیوب ظاهری گوش ها را تا حد زیادی برطرف نمود.با انجام این عمل فرد احساس بهتری نسبت به ظاهر خود خواهد داشت که به افزایش میزان اعتماد به نفس وی نیز کمک خواهد کرد.از طرفی اگر این عمل توسط پزشک متخصص و در شرایطی مطلوب و مناسب انجام شود می تواند ایمنی زیادی داشته باشد.

جراحی زیبایی گوش چگونه است ؟

اینکه پزشک از چه تکنیکی برای انجام عمل استفاده کند بسته به نوع مشکل گوش شما می تواند متفاوت باشد که  پس از معاینه مشخص خواهد شد. پزشک بعد از اینکه برش را با توجه به حفظ زیبایی بعد از عمل ایجاد کرد بخشی از غضروف و پوست که اضافی است را برداشته و غضروف را در جای مناسب خود قرار میدهد. سپس به کم بخیه شکل ایده آلی به آن میدهد. سپس به کمک بخیه های دیگر قسمت برش خورده را می بندد.

چند توصیه برای پس از عمل زیبایی گوش:

رعایت نکات بهداشتی بعد از انجام عمل باید توسط فرد صورت گیرد. پانسمان های روی زخم تا 5 روز بعد از عمل باقی خواهد ماند که باید در حفظ بهداشت ان بسیار دقت کرد. همچنین شست وشوی زخم و استفاده از کرم های آنتی بیوتیک برای ضدعفونی شدن زخم ها از جمله کارهای مهم پس از انجام عمل زیبایی می باشد.

در طول هفته اول بعد از انجام عمل بیمار باید از هد بند استفاده کند و بهتر است در فاصله 2 تا 3 ساعت یکبار هدبند خود را باز کند. در طول هفته دوم دیگر نیازی به بستن هدبند در طول روز وجود ندارد و بستن آن تنها در شب کفایت می کند . از طرفی خون مردگی و تورم ناشی از عمل بعد از مدتی از بین می رود که جای هیچ نگرانی نیست.در ضمن به بیماران توصه می شود که در طول هفته های اول شب ها به پشت بخوابند تا فشاری روی گوش های آن ها وارد نشود.

بیهوشی هنگام عمل جراحی گوش:

برای انجام این عمل از هر سه نوع بیهوشی : موضعی ، نیمه بیهوشی یا تمام بیهوشی می توان استفاده کرد که بسته به درخواست متقاضی انتخاب می شود. اما بیهوشی که توصیه می شود ، روش نیمه بهوشی می باشد. در حالت نیمه بیهوشی علاوه بر اینکه محل عمل یعنی گوش ها کاملا بی حس می شوند ، فرد نیز به خوابی آرام فرو می رود که تا حد زیادی از استرس وی کاسته می شود.درصورتی که در روش بیهوشی موضعی همان کاری صورت میگیرد که با مراجعه به دندان پزشک شاهد ان هستید. یعنی بی حسی در گوش ایجاد می شود اما اضطراب و استرس با فرد همچنان باقی می ماند.

قبل از عمل زیبایی گوش چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

پزشک ابتدا قبل از تصمیم به شروع عمل  سوابق پزشکی شما را به دقت مطالعه می کند. ممکن است از شما درخواست کند که آزمایش خاصی را انجام دهید و نتایجش را برای وی بیاورید که حتما باید توسط شما قبل از عمل انجام گیرد. از طرفی اگر دخانیان مصرف می کنید حتما ان را 5 الی 6 هفته قبل از انجام عمل کنار بگذارید و مصرف داروهایی نظیر قرض آسپرین ، داروهای ضد التهاب و… که باعث افزایش خون ریزی در طول عمل می شوند را کنار بگذارید.سعی کنید قبل از عمل از پوست خود به خوبی مراقبت کنید تا عمل موفقیت آمیزی را تجربه کنید.

عمل زیبایی گوش  چند ساعت طول می کشد ؟

معمولا زمان انجام عمل بین 1 الی 2 ساعت به طول خواهد انجامید که کاملا بستگی به میزان اصلاح گوش شما دارد. پزشک بسته به نوع و میزان اصلاح گوشهایتان باید از تکنیکی خاص استفاده کند که همین موجب متغییر بودن زمان عمل می شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *