کمبود کدام ویتامین باعث خشکی لب می شود؟

خشکی، ترک خوردن و پوسته پوسته شدن لب ها یک اتفاق رایج است که می تواند هرکسی را درگیر کند. خشکی لب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما کمبود ویتامین یکی از مهم ترین دلایل آن است. آیا می دانید که کمبود کدام ویتامین باعث خشکی لب می شود؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، با ما همراه باشید تا ببینیم کمبود کدام ویتامین ها باعث خشکی و ترک خوردن لب می شود.

ویتامین برای خشکی لب

کمبود کدام ویتامین ها باعث خشکی و ترک خوردن لب می شود؟

ویتامین ها و مواد معدنی که کمبود آن ها می تواند خشکی لب را به همراه داشته باشد، عبارت اند از:

ویتامین B

پوست لب ها بسیار حساس است. اگر فردی با لب های خشک و ترک خورده مواجه است، ممکن است تا حدودی به دلیل رژیم غذایی او باشد. ویتامین های گروه B همیشه نقش زیادی در حمایت از پوست دارند. بنابراین، اگر در تمام طول سال از خشکی لب رنج می ‌برید، این مشکل می‌ تواند به دلیل کمبود ویتامین ‌های خانواده B باشد.

بدن برای حفظ سلامت پوست، مو و ناخن به ویتامین B-2 یا ریبوفلاوین نیاز دارد. در کمبود این ویتامین، فرد ممکن است متوجه زخم هایی در دهان یا روی لب ها شود. منابع غذایی حاوی ویتامین B-2 شامل محصولات لبنی، تخم مرغ، لوبیا، گوشت بدون چربی، آجیل و سبزیجات برگ سبز هستند.

در صورت کمبود ویتامین B-3 یا نیاسین، فرد ممکن است دچار خشکی لب و زبان شود. حتی امکان قرمز و متورم شدن دهان نیز وجود دارد. کمبود این ویتامین همچنین می تواند منجر به درماتیت شود. افراد می توانند با خوردن گوشت گاو، ماهی تن، مرغ، غلات کامل، لبنیات و سبزیجات برگ سبز، نیاسین را از رژیم غذایی خود دریافت کنند.

کمبود ویتامین B-6 نیز می تواند منجر به ترک در گوشه دهان و همچنین درماتیت شود. رژیم های غذایی غنی از ویتامین B-6 شامل غلات کامل، حبوبات، گوشت و سبزیجات برگ سبز است.

آهن

منبع اصلی آهن گوشت است. اگرچه آهن در سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم بروکلی یافت می‌ شود، اما مشکل این است که فیتات ‌های موجود در آن‌ ها، جذب آهن را مهار می‌ کنند. پلی فنول های موجود در سبزیجات، میوه ها، حبوبات، چای و قهوه نیز از جذب آهن جلوگیری می کنند.

از آنجایی که زنان می توانند در طول دوره قاعدگی خود مقدار زیادی خون از دست بدهند، کمبود آهن در زنان شایع تر است. بر این اساس، یکی از نشانه های کم خونی ناشی از فقر آهن، خشکی و ترک خوردن لب ها است.

روی (زینک)

زینک یکی از مهم ترین مواد معدنی مکمل است که به حجیم و زیبا نگه داشتن لب ها کمک می کند. علاوه بر این، زینک برای قدرتمند ماندن سیستم ایمنی نیز مهم است.

منابع غذایی حاوی روی را می توان در همه چیز از گوشت و ماهی گرفته تا حبوبات یافت.

کلام آخر

همانطور که دیدیم، کمبود ویتامین یکی از رایج ترین دلایل خشکی لب است. اما علاوه بر مواردی که گفته شد، باید بدانید که نوشیدن آب کافی برای جلوگیری از بسیاری از مشکلات جسمانی مفید است. بسیاری از افراد به دلیل کمبود آب بدن، دچار خشکی لب می شوند.

برخی داروها نیز می ‌توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث خشکی لب ‌شوند؛ مانند داروهای فشار خون. حتی محصولات مراقبت از پوست حاوی رتینوئید ممکن است باعث ترک خوردن لب ها شوند. خمیر دندان و رژ لب بی کیفیت نیز می تواند پوست لب را خشک کند.

منبع: Vinmec

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *